реклама партнерів:
Головна » Етнос та Нації » Бойові дії на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 року

Бойові дії на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 року



Автор: Майшев
Коментарі: 0
Переглядів: 3570
Етнос та Нації


З початку Великої Вітчизняної війни територія Чернігівської області опинилася в зоні наступу північного флангу групи армій Південь (6-а армія (Рейхенау), 17-а армія (Штюльпнагель), 1-а танкова група (Клейст). Оборону тримали війська Південно-Західного фронту на чолі з нашим земляком Михайлом Кирпоносом (5-а армія (Потапов), 21-а армія (Кузнецов), 37-а армія (Власов).
Безпосередньо бойові дії на Чернігівщині розпочалися у другій половині серпня 1941 р.. Саме на Сіверщині був розгромлений Південно-Західний фронт, що стало однією з найтяжчих поразок радянської армії. Київський котел – оточення та знищення 5-ї, 21-ї, 26-ї, 37-ї та частково 38-ї й 40-ї армій, як операція виник в процесі виконання іншої бойової задачі вермахту по знищенню 5-ї армії. Ця армія найбільш дошкуляла командуванню Німеччини, при чому Гітлер у своїх наказах тричі її згадував, вимагаючи негайно знешкодити.
21 серпня директивою № 35 було поставлене завдання групам армій Південь та Центр нанести удари, якими відсікалися основні частини Південно-Західного фронту.

23 серпня німецькі війська захопили плацдарм в районі Окунінове в зоні оборони 37-ї армії, загрожуючи південному флангу 5-ї армії, з можливістю виходу в її тили. 26 серпня 2-а танкова група Гудеріана прорвала південний фланг Брянського фронту та захопила Новгород-Сіверський, створивши загрозу виходу в тили 21-ї та 5-ї армій. Реагуючи на це радянське командування здійснило ряд заходів, які, зрештою підіграли противнику.
23-25 cерпня 1941 р. німецькі бомбардувальники ескадри «Конкор» нищівно бомбили Чернігів. Значна частина міста була вщент зруйнована.

25 серпня 21-а армія була передана Брянському фронту та почала перегрупування вздовж оборони 5-ї армії, змішуючи тили. 28 серпня з військ 5-ї армії була створена 40-а армія. Таким чином на послаблену та знекровлену армію Потапова була покладена задача, з якою фактично впоратися було неможливо.

З Окунінівського плацдарму німецькі війська 6-ї армії, зосередивши достатні сили, почали просуватися в напрямок Остра, де невдовзі захопили плацдарм на лівому березі Десни. Одночасно здійснювався масований наступ 2-ї танкової групи з півночі на південь. Вже на початку вересня сили радянських військ, які захищали Чернігівщину, прикриваючи Київ, були розсічені. У майбутньому великому котлі почали створюватися локальні оточення, в яких зникали цілі дивізії.
Протягом 7–10 вересня в районі села Козероги Чернігівського району була оточена та практично знищена 195-а стрілецька дивізія, якою командував генерал Віталій Несмєлов. 2009 року пошуковцями був віднайдений та переданий до музею сейф з документами політвідділу цієї дивізії. Робота з ними ще триває. Сьогодні реставровано близько 100 аркушів: політдонесення, рапорти, довідки, списки особового складу політпрацівників, бланки тощо. В документах описані настрої бійців та командирів які були різні. Вересневі документи містять тривогу з приводу ситуації та відсутності чітких наказів і взаємодії частин.

Наприкінці серпня німецьким військам, що просувалися з півночі вдалося форсувати Десну та захопити плацдарм біля с. Виблі Куликівського району. Всі спроби бійців та командирів 15-го стрілецького корпусу вибити їх звідти виявилися невдалими, мало того 2 вересня в контратаці загинув командир корпусу полковник Михайло Бланк. Наявними силами армії стримати наступ противника було не реально, її сили танули, а завдання, які Михайло Потапов отримував, виконати було неможливо. 9 вересня був залишений Чернігів, а до 20 вересня вся територія області була окупована.
Ще наприкінці серпня, захопивши плацдарм поблизу Кременчуга 1-а танкова група та 17-а армія 10 вересня почали стрімкий рух на північ, на зустріч танкам 2-ї групи. Зустрівшись 15 вересня поблизу Лохвиці та замкнувши кільце таким чином оточили весь фронт. Буквально за 5 днів після цього Південно-Західний фронт був фактично знищений.
За різними даними втрати нашої армії склали до 700 тис., з них 628 тисяч безповоротні. За німецькими даними тільки полонені склали 665 тисяч.

В експозиції Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського висвітлена тема оборонних боїв на Чернігівщині у серпні–вересні 1941 року матеріалами безпосередніх учасників, в тому числі й командного складу. Останніми роками зібрання поповнюється матеріалами пошукових робіт з Чернігівського та Щорського районів. Музейним співробітникам інколи вдається встановити прізвища загиблих та розшукати їхніх нащадків.

Сергій Лаєвський
директор Чернігівського
обласного історичного музею
імені В.В. Тарновського




QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.





Коментарі

omForm">
avatar

Останні новини

21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
Усі новини


реклама партнерів: