реклама партнерів:
Головна » 100 років з дня першого виконання "Щедрика" Леонтовича: від народної пісні до світових сцен

100 років з дня першого виконання "Щедрика" Леонтовича: від народної пісні до світових сцен


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Українська різдвяна пісня "Щедрик" стала неодмінним атрибутом Різдва в багатьох країнах світу. Її інтерпретація, створена українським композитором Миколою Леонтовичем, стала саундтреком фільмів і отримала безліч варіантів виконання. Шлях, який пройшла пісня "Щедрик", виконаний драматизму.

Передісторія
Точний час виникнення колядки "Щедрик" невідомо. З упевненістю можна говорити, що текст пісні виходить з дохристиянського періоду історії. Вона була популярна в українських селах і виконувалася на Новий рік. За дослідженнями етнологів, пісня була широко поширена на Поділлі.

Поява шедевра
Над тим варіантом пісні "Щедрик", який отримав загальну популярність, композитор Микола Леонтович працював протягом усього життя. Перша партитура з'явилася в 1901-1902 рр., Наступні - в 1906-1908 рр., 1914, 1916, 1919 роках.
Перше хорове виконання "Щедрика" відноситься до 1916 році. Тоді цю пісню представив хор Київського університету імені Святого Володимира під керівництвом Олександра Кошиця.

Пісня знайшла популярність, а Леонтович був визнаний одним з тодішніх українських композиторів.
Після падіння Російської імперії Леонтовича почали переслідувати більшовики. Через п'ять років після хорового дебюту "Щедрика", в 1921 році, композитор був розстріляний за підозрою в таємній націоналістичній діяльності.

Закордонний дебют
Вперше за кордоном "Щедрик" прозвучала в українському варіанті 5 жовтня 1921 - на концерті в Карнегі-Холі в Нью-Йорку.
Зберігся аудіозапис, що датується 1922 роком.





У 1936 році Пітер Виговський (або Пітер Вільховській) написав англійський варіант тексту - "Колядка дзвіночків" (Carol of the Bells).

"Щедрик" в кінематографі
Мелодія української колядки звучить в серіалах "South Park", "Сімпсони", "Гріффіни", "Суботній вечір у прямому ефірі", "Менталіст". Також мелодію використовували як саундтрек у фільмах "Гаррі Поттер", "Один вдома", "У дзеркала два обличчя", "Міцний горішок - 2", "Сімейка Адамсів".

Визнання
Жодне американське Різдво на проходить без виконання Carol of the Bells, але вкрай мало хто з місцевого населення знає, що ця пісня не американська, а українська.
І, звичайно, далеко не всі знають про справжнє авторство колядки. А адже саме варіант Леонтовича лежить в основі всіх аранжувань цієї композиції: будь то інтерпретація груп Metallica або Destiny's child.

Канадійський гурт «Голонуді леді» (англ. Barenaked Ladies) записали щедрівку в своїй обробці для альбому «Голонуді на Свята» (англ. Barenaked for Holidays). Вона з'явилася також у кінці серії Ноель серіалу «Західне крило» (англ. West Wing), коли заступник завідувача відділом кадрів Джош Ліман із асистенткою Діною Мос виходять із парадного входу Білого Дому й зупиняються послухати пісню у виконані вуличного хору.

Переробка пісні в сучасному техно-данс стилі продюсером/діджеєм Демоніксом швидко стала культовою класикою в андерграунді. Опосередковано пісня стала звичною заставкою американського радіо в період різдвяних свят. Колядка стала лейтмотивом естафети «Сараєво напередодні Різдва 12/24», записаної Саватаж, і популяризованої їхнім побічним проектом «Транс-сибірський оркестр» у їхньому дебютному альбомі «Ніч напередодні Різдва та інші історії».

H.P. Lovecraft Historical Society, Carol of the Old Ones зробили пародію на колядку, використовуючи лавкрафтівські теми й лірику.

Наприкінці 2006 року пісня була використана в двох рекламних роликах фірми Dell Latitude Laptops для виробництва GPS-навігаторів Garmin.

Також мелодія звучить в треку «Shedry Schedryk» альбому Werewolf української рок-групи Esthetic Education.

Популярний американський гурт-акапелла Pentatonix виконав кавер пісню «Carol of the Bells» й отримав позитивні відгуки від користувачів популярної мережі Youtube[6]. Композиція для 12 віолончелей «Carol of the Bells» стала одним із найпопулярніших творів, які виконав Стівен Нельсон з американського музичного гурту The piano guys (понад 9 млн переглядів на Youtube).

«Щедрик», який американська музична група «Pink Martini» виконала українською мовою, увійшов до їхнього альбому «Joy to the World».

За версією видання Drohobyczer Zeitung, на початку 2015 було визначено 17 кращих виконань пісні "Щедрик" у світі - від класики до рок-виконань. Сюди потрапили - вільнюський хор Bel Canto, який виконав пісню в підтримку Євромайдану в грудні 2013; український гурт ROCK-H,Pentatonix, The Piano Guys, Девід Гікен, баскетболісти NBA, які виконали пісню ударами м'ячів; американський підліток Кент Дженкінс, котрий виготовив із водопровідних труб ПВХ духовий музичний інструмент, на якому і виконав відому мелодію; грецький гурт Orion's Reign, Metallica, гурт August Burns Red, гурт Imbrium, група Tectum та ін.


Rockefeller Center Light Show Carol Of The Bells






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
11:43
17-Квіт-2024
Ракетна атака рашистів по Чернігову: загиблі і багато поранених
У місті Чернігів триває рятувальна операція. Три ракетні удари по центру міста. Зруйн
Усі новини