реклама партнерів:
Головна » 2019 » Серпень » 11 » 11 серпня: Державний, громадський, культурний та науковий діяч, дипломат Олександр Шульгин. 130 років від дня народження

11 серпня: Державний, громадський, культурний та науковий діяч, дипломат Олександр Шульгин. 130 років від дня народження


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
1 серпня 1889-го в селі Софине на Полтавщині народився Олександр Якович Шульгин, державний, громадський, культурний та науковий діяч, дипломат.

Походив із козацького старшинського роду. Його брат Володимир Шульгин загинув у бою під Крутами.

Закінчив гімназію із срібною медаллю. Навчався на історико-філологічному факультеті Санкт-Петербурзького університету, там же деякий час працював асистентом (1915-1917). Активний учасник українського політичного життя в Петербурзі.

З початком Української революції 1917-1921 років повернувся в Київ, присвятивши все своє подальше життя боротьбі за українську державність. Належав до Української партії соціалістів-федералістів. Член Центральної Ради, генеральний секретар міжнаціональних справ. Один з організаторів З’їзду народів Росії в Києві у вересні 1917-го. У складних міжнародних умовах того часу домігся фактичного визнання України Францією та Англією, юридичного – державами Четверного союзу, українські дипломатичні місії існували в столицях Швейцарії, Німеччини та її союзників.

За гетьмана Скоропадського відхилив щонайменше три пропозиції щодо міністерських посад. Голова політичної комісії української мирної делегації на переговорах з Радянською Росією влітку 1918-го, посол України в Болгарії. Представляв УНР на Паризькій мирній конференції (1919), очолював українську делегацію на першій асамблеї Ліги Націй у Женеві (1920).

«Коли ми в 1919 р. з’явилися в Парижі перед міжнародним форумом, чужі люди ставили під сумнів існування української нації. Треба було пробивати мур байдужості, ігнорації, ворожнечі, – згадував Олександр Якович. – І все ж мені разом з моїми співробітниками пощастило невсипущою працею навколо Ліги Націй до певної міри пробити шлях, поставити українське питання на порядок денний міжнародної політики. Кожен крок вимагав напруження всіх наших сил. Мінімум наслідків досягався максимумом зусиль».

Професор Українського вільного університету і Українського Високого педагогічного інституту імені Драгоманова в Празі. З 1927-го мешкав у Парижі, брат активну участь у житті української еміграції. Міністр закордонних справ (1926-1936, 1945-1946), голова Уряду УНР в екзилі (1939-1940). Один із лідерів прометеївського руху (руху поневолених більшовиками народів Росії за створення своїх національних держав). Виступав проти терору, голоду та примусової праці в УРСР.

У вересні 1940 р. заарештований нацистами разом із сином Ростиславом, 7 місяців провів у в’язниці. Після Другої світової війни зосередився на науковій діяльності, хоча й продовжував роботу в міжнародних організаціях.

Автор ряду розвідок з історії української державності: «Політика» (1918), «Державність чи Гайдамаччина» (1931), «Без території. Ідеологія та чин Уряду УНР на чужині» (1934), «Україна проти Москви» (1935). Великою популярністю користувався його підручник «Нариси з нової історії Європи» (1925).

Помер 4 березня 1960-го в Парижі (Франція).

«Ми були безсилі: ми були звязані з Росією. Ми десятками, вже сотками літ мусіли жити її життям, переживати всі хвороби, якими вона хворіє: то над нами панував безудержний обскурантний деспотизм, то така ж безудержна большевицька стихія. І доки не поставимо ми мура, що зветься державним кордоном, доки не закріпимо ми нашого національного життя своїм власним тілом, доти ми завжди будемо іграшками серед тих стихій, які будуть колихати східню Європу і половину Азії».
(Шульгин Олександр. «Російська революція та Україна». 1927)

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам’яті
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

13:40
16-Сер-2022
Підрозділи «лнр» відмовилися продовжувати бойові дії на Донеччині
1. Повідомляється, що підрозділи «лнр» відмовилися продовжувати бойові дії на Донеччи
20:53
15-Сер-2022
Хлопчики, може вам молочка з медом?
- Хлопчики, може вам молочка з медом?
- Ой, дякуємо! Ми не голодні!
- Н
21:01
14-Сер-2022
Дієва арифметика від мелітопольського підпілля
Мінус один залізничний міст на південно-західному напрямку від Мелітополя дорівнює по
20:54
14-Сер-2022
Дерусифікація в Чернігові. Чому вулиця Ватутіна знову стала Українським хутором?
«Імена наших вулиць»
від чернігівського товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка
20:23
13-Сер-2022
Подоляк: "Україна застосовує тактику "пурхати як метелик і жалити як бджола"
Михайло Подоляк зазначив, що контратаки ЗСУ ведуться не великими колонами техніки, як
20:38
12-Сер-2022
Дерусифікація в Чернігові. Чому вулиця Стародубського полку замість Білоруської?
«Імена наших вулиць»
від чернігівського товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка
09:55
11-Сер-2022
Росія та Білорусь змушені заперечувати українські успіхи в Криму та Зябровці
Отже, Росія та її союзник Білорусь опинилися в такій ситуації, що змушені заперечуват
09:31
11-Сер-2022
Розвідка Британії розповіла про проблеми РФ з експортом зброї
Росія навряд чи зможе виконати деякі експортні замовлення на бронетехніку через винят
19:22
10-Сер-2022
Ризикована подвійна гра Ердогана
Ризикована подвійна гра Ердогана, - Financial Times
Більш тісна співпраця през
07:04
10-Сер-2022
Звільнення Херсона: "Це буде швидко. Нехай ще трохи протримаються. Ми про них не забуваємо...", - генерал Марченко
Україна може звільнити Херсон невдовзі, а закінчити активну фазу війни до кінця року.
Усі новини