реклама партнерів:
Головна » 2018 » Січень » 22 » Юрій Гончаров: прагнемо, щоб результати нашої діяльності відповідали викликам часу та сподіванням людей

Юрій Гончаров: прагнемо, щоб результати нашої діяльності відповідали викликам часу та сподіванням людей


2018 » Січень » 22
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Журналісти редакції «Деснянської правди» поспілкувались з начальником Управління Служби безпеки України в Чернігівській області Юрієм Гончаровим, а також з’ясували, як працює спецслужба в умовах гібридної агресії Росії.

- Юрію Олеговичу, почав свій відлік часу новий – 2018 рік. Яким був для Вас 2017-й, що відійшов в історію? З якими прагненнями та сподіваннями входите в новий рік?

- Рік, що минув, був непростим як для наших співвітчизників, так і для колективу Управління СБУ. Ситуація, що склалася навколо України та всередині держави, вимагала від нас значних зусиль та повної віддачі в роботі всіх наших працівників.

Для мене особисто 2017 став роком змін і напруженої роботи. Мене було призначено на посаду начальника Управління СБУ в Чернігівській області – однієї з найбільших за територією в Україні.

- Змінюється світ, змінюється наше суспільство. Чи можна говорити про зміну завдань, які в сьогоднішніх непростих умовах стоять перед Службою безпеки України і безпосередньо перед Управлінням СБ України в Чернігівській області?

- Свою роботу будуємо відповідно до завдань, поставлених керівництвом держави та Служби безпеки України. Основними напрямами діяльності СБУ залишається контррозвідувальна та антитерористична діяльність, захист національної державності та боротьба з корупцією. Крім того, в умовах гібридної війни, яка вже четвертий рік поспіль ведеться проти України, у пріоритеті захист інформаційної безпеки, зважаючи на кордон з РФ.

Специфіка нашої діяльності вимагає зосередження на отриманні випереджувальної інформації про ті процеси, що негативно можуть впливати на безпеку та розвиток України. Співробітники спецслужби мають завжди відчувати динаміку тих тенденцій, що відбуваються в нашому суспільстві і є віддзеркаленням глобальних процесів.

Якщо говорити мовою «сухої» статистики, то протягом 2017 року за матеріалами Управління слідчими УСБУ та іншими правоохоронними органами було внесено до ЄРДР понад 200 кримінальних проваджень, повідомлено про підозру у вчиненні злочину 147 особам. У дохід держави, за рішеннями судів та постановами слідчих, повернуто 13 мільйонів гривень, а також товарно-матеріальних цінностей на суму 621 мільйон гривень. Видворено за межі країни 19 іноземних громадян, які причетні до терористичної та антиукраїнської діяльності.

- Чернігівщина знаходиться в безпосередній близькості до РФ. Чи відчувається зацікавленість російських спецслужб нашим регіоном?

- Наші вороги намагаються використовувати у своїх підривних цілях усі регіони нашої держави. Ворожі спецслужби постійно працюють над послабленням України, намагаючись дестабілізувати ситуацію, розколоти суспільство, створити хаос та паніку серед людей.

Чернігівській області згідно з рішенням керівництва антитерористичного центру при СБУ встановлено рівень терористичної загрози «жовтий». Перш за все, це пов’язано з близьким розташуванням до країни-агресора. Територія області може використовуватися як транзитний шлях для нелегалів, для проникнення виконавців диверсійно-терористичних акцій, запланованих російськими спецслужбами.
Особливу увагу приділяємо протиправній діяльності у прикордонні. Адже усвідомлюємо, що всі учасники контрабандних схем співпрацюють з ворожими спецслужбами. Незавербованим працювати на кордоні інша сторона не дасть. Контрабандисти можуть переправляти через кордон не лише товари, а й терористів, провокаторів, зброю, вибухівку, наркотики.

- Чимало наших співвітчизників їздять на заробітки за межі України, у тому числі й до РФ. Чим небезпечні такі поїздки на територію країни-агресора?

- Добре розумію, що люди їдуть на заробітки не від гарного життя. Проте, саме ця категорія людей знаходиться під посиленою увагою ФСБ РФ. Російські спецслужби вдаються до надзвичайно підступних схем. Нами зафіксовані непоодинокі факти, коли представники ФСБ через шантаж та погрози намагалися схилити заробітчан до співробітництва, використовуючи ту обставину, що більшість українців працюють там нелегально.

Наведу як приклад спробу вербування спецслужбами Росії заробітчанина з Чернігівщини. Чоловік виїхав на заробітки до РФ, а коли повертався, був затриманий представниками ФСБ. Погрожуючи кримінальним переслідуванням за нелегальне працевлаштування, його змусили підписати документ про співробітництво та дали вказівку зібрати інформацію про кількість особового складу й техніки українських військових підрозділів у прикордонних з Росією районах. Після повернення додому чернігівець вирішив добровільно розповісти співробітникам СБУ про свій контакт з іноземними спецслужбами. Саме ця обставина і вплинула на рішення суду, який за клопотанням органів слідства звільнив його від кримінальної відповідальності. Слід зазначити, що згідно зі статтею 111 Кримінального кодексу України державна зрада карається позбавленням волі строком до 15 років.
Раджу співвітчизникам без серйозної необхідності утриматися від візитів до Росії, адже факти вербування наших громадян російськими спецслужбами стають масовими.

- Відомо, що співробітники Чернігівського Управління беруть участь в антитерористичній операції на сході країни. Розкажіть, які завдання доводиться виконувати в районі проведення АТО.

– Завдань багато. Одне з основних – це протидія розвідувально-підривній діяльності спецслужб РФ та терористично-диверсійним операціям незаконних збройних формувань, підконтрольних російським спецслужбам. Серед інших – ліквідація каналів переправлення до регіону зброї та вибухівки, виявлення схронів з боєприпасами, протидія незаконному постачанню вантажів, готівки для фінансування бойовиків, боротьба з корупцією тощо.

Окрім того, СБУ займається комплексом питань, пов’язаних зі збором інформації, аналізом поточної ситуації, удосконаленням взаємодії з усіма задіяними в АТО силовими структурами. До речі, саме в результаті спільної діяльності наших співробітників та працівників Національної поліції вдалося викрити в одному з населених пунктів Сватівського району Луганської області схрон зі зброєю та боєприпасами і затримати особу, яка облаштувала цю схованку. Під час обшуку було вилучено цілий арсенал засобів ураження: гранатомет, кулемети, автомати АКСУ-74, гвинтівки, сотні гранат, тисячі патронів різного калібру, десятки вибухових пристроїв. За цим фактом триває досудове розслідування.
Протягом минулого року співробітниками управління, що несуть службу в АТО, викрито дві агентурні мережі, через які ворог отримував інформацію про дислокацію, переміщення, кількісний склад та озброєння підрозділів Збройних Сил України. Організатора однієї з них уже засуджено до відповідного терміну позбавлення волі, матеріали іншого кримінального провадження перебувають на розгляді в суді.

У результаті проведених контррозвідниками розшукових заходів викриваються й затримуються бойовики терористичних угруповань з окупованих територій, які беруть активну участь у бойових діях проти сил антитерористичної операції на сході України.

Зокрема, затримано двох бойовиків незаконних збройних формувань так званої ЛНР/ДНР, які втягнули до своєї злочинної діяльності вимушених переселенців і намагалися розширити контакти та зв’язки на підконтрольній українській владі території для подальшого виконання своїх злочинних завдань. Після проведення досудового розслідування вони постануть перед судом.

Фіксуються випадки, коли бойовики незаконних збройних формувань, усвідомивши хибність своїх дій, побачивши в реальності, що таке «русский мир», ставши свідками аморального способу життя керівництва бойовиків, нелюдського ставлення до підлеглих, постійних грабежів цивільного населення прагнуть виправити свої помилки і повернутися до мирного життя. Для таких осіб діє Програма СБУ «На тебе чекають вдома». Вона відкриває реальні перспективи для українців, які добровільно відмовились від участі в терористичних організаціях ДНP/ЛНP, та виключно в рамках чинного законодавства забезпечує правові механізми, щоб гарантувати можливість людям повернутися із зони конфлікту до своїх сімей.

Контакти для тих, хто хоче скористатися цією програмою тел.: 050-831-26-22 або 073-042-06-02 (для дзвінків ТІЛЬКИ з підконтрольної Україні території), E-mail: doroga.mira.sbu@gmail.com, сторінка Facebook для листування: https://www.facebook.com/dorogamira.

- Окрім війни на сході України триває й інша війна – інформаційна, де зброєю виступають засоби масової комунікації, а полем бою ‒ телевізійний ефір та інтернет-простір. Як спецслужба протидіє інформаційній агресії ворога?

- Наші результати на цьому фронті є не завжди помітними для громадян. Службою фіксуються спроби залучення ворогом під різними приводами окремих наших співвітчизників до протиправної діяльності в інформаційній сфері. Чимало таких намірів було нами попереджено.

Стосовно тих осіб, які стали інформаційними пособниками іноземних спецслужб та терористичних формувань, відкриваємо кримінальні провадження. Так співробітниками Управління припинено діяльність інтернет-агітаторів, які через російські соцмережі розповсюджували антиукраїнські матеріали за вказівкою терористів незаконних збройних формувань. Їх протиправну діяльність доведено під час досудових розслідувань та «оцінено» обвинувальними вироками судів.

Хочемо попередити громадян бути пильними та уважними у віртуальному просторі. У часи застосування новітніх інформаційних технологій, які використовуються для впливу на свідомість людей, треба уважно оцінювати кожне джерело інформації. Особливо це стосується користувачів російських сервісів «ВКонтакте» та «Одноклассники», стосовно яких введено обмежувальні санкції, а також деяких телеканалів. Саме ці соцмережі продовжує використовувати РФ як основний плацдарм для атак на інформаційний простір України.

- Наскільки відомо, до сфери діяльності СБУ входить і протидія організованій злочинності. Розкажіть про результати роботи в цьому напрямку.

- Протидія організованій злочинності – це один із напрямків діяльності не тільки СБУ, а й інших правоохоронних органів. На мою думку, ефективність протистояння злочинності значною мірою залежить і від того, наскільки тісною є взаємодія між правоохоронними структурами. Тож ми консолідуємо свої зусилля з іншими відомствами, щоб викоренити передумови для діяльності злочинних елементів.

Прикладом такої взаємодії є викриття спільно з прокуратурою та внутрішньою безпекою Національної поліції організованої злочинної групи осіб, які створили мережу з розповсюдження наркотичних засобів та психотропних речовин на території Чернігівської та Київської областей. Сумно констатувати той факт, що зазначену злочинну групу було створено двома працівниками підрозділу Нацполіції, які за своїми функціональними обов’язками повинні боротися з такими явищами.

Слід зазначити, що зловмисники у своїй діяльності активно використовували елементи конспірації. Реалізатори отримували "товар" без особистого контакту з постачальником через систему так званих "закладок", а виручені від його продажу кошти переводилися на спеціальні карткові рахунки, відкриті організаторами групи на підставних осіб в одному з комерційних банків.

Поки що наркобізнес залишається тією кримінальною сферою, завдяки якій злочинні організації продовжують отримувати значні прибутки. Протягом року співробітники Управління припинили функціонування низки каналів, через які наркотичні речовини потрапляли в незаконний обіг, а також нарколабораторії, де вироблялися наркотики.

Однією з успішних операцій, проведених УСБУ спільно з внутрішньою безпекою Нацполіції під процесуальним керівництвом прокуратури, стало викриття групи осіб, які налагодили механізм постачання наркотиків до Чернігівського слідчого ізолятора.

- Усе частіше у ЗМІ з’являються повідомлення про вилучення правоохоронцями вогнепальної зброї та боєприпасів.

- Хочу зазначити, що незаконний обіг зброї став тим фактором, який становить особливу небезпеку для стабільності та впливу на криміногенну ситуацію в регіоні. У минулому році співробітниками Управління спільно з іншими правоохоронними органами виявлено та перекрито низку маршрутів, якими зброя, зокрема і з району проведення АТО, потрапляла до регіону. Внаслідок проведення оперативно-розшукових заходів було вилучено близько дев’яти тисяч набоїв різного калібру, десятки гранат, стрілецька вогнепальна зброя. Робота в цьому напрямку триває.

- Значною проблемою нашого суспільства є корупція. Боротьба із цим злом стосується як правоохоронних органів, так і громадян нашої держави. Коли ж нам вдасться подолати цю багатоголову «гідру»?

- Корупція – це той внутрішній ворог, який руйнує суспільство зсередини. І починається вона не з рядових вчителів, лікарів, поліцейських чи прикордонників. Корупція білокомірцева ‒ вона виходить із кабінетів високих керівників різних відомств та структур. Потрібно ламати вертикальні схеми системної корупції. Для цього в нас є широкий спектр інструментів. Розумію, що знищити корупцію повністю неможливо, а ось звести до мінімуму – цілком реально. І перемога в цій боротьбі залежить не тільки від діяльності правоохоронних структур, а від свідомості кожного громадянина.

Якщо до конкретних прикладів, то співробітниками Управління минулого року було викрито масштабний механізм отримання «відкатів» керівництвом філії Державне підприємство «Військторг» концерну «Військторгсервіс» під час здачі в оренду нерухомості Міноборони. Збираючи «внески» з підприємців, чиновник заробляв на цьому приблизно тридцять тисяч гривень щомісяця.

Викрито й корупційні діяння керівників підприємств лісогосподарської галузі, які систематично вимагали гроші від комерсантів за сприяння в укладанні договорів на постачання лісопродукції та за виділення лісових ділянок для вирубки дерев.

В іншому випадку жертвами хабарників стали підприємства лісової галузі. Начальник одного з управлінь обласної поліції та керівник райвідділення примушували керівників підприємств сплачувати «данину» за безперешкодне транспортування лісоматеріалів та спецтехніки дорогами області. Стосовно корупціонерів відкриті кримінальні провадження за ст. 368 Кримінального кодексу України.
За підсумками роботи Управління в цьому напрямку за вчинення кримінальних корупційних правопорушень винесено 7 обвинувальних вироків, повідомлено про підозру 11 службовим особам, звільнено зі служби сімох посадовців.

- З яких питань громадяни найчастіше звертаються до Управління СБУ? Як часто чернігівці телефонують на номер «гарячої лінії», яка працює в Управлінні?

- Ми щодня спілкуємося з мешканцями області. Приємно зазначити, що рівень довіри людей до української спецслужби зростає. Надходить чимало звернень щодо корупційних діянь посадових осіб, про виявлення боєприпасів чи вибухових пристроїв тощо. Є факти добровільного повідомлення людьми про їх втягування іноземними спецслужбами до протиправної діяльності, за що вони звільняються від кримінальної відповідальності.

Тож, користуючись нагодою, хочу ще раз нагадати жителям Чернігівщини номер телефону «гарячої лінії» – (0462)676-208 та електронну поштову скриньку: usbu_chg@ssu.gov.ua, на яку також можна надсилати інформацію та звернення щодо правопорушень, які входять до компетенції спецслужби.
Ми вдячні громадянам за довіру до СБУ, а також за активну життєву позицію у загальній справі захисту суверенітету й територіальної цілісності України, протидії корупції та іншим злочинним проявам. У свою чергу будемо прагнути, щоб результати нашої праці відповідали викликам часу та сподіванням людей.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

19:43
26-Вер-2021
Боротьба України з великою корупцією: підтримка ЄС має визначальне значення, але потрібно більше результатів
Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у б
19:40
26-Вер-2021
Українські МСП отримають консультації за COVID-19 Ваучерами від міжнародної консалтингової компанії

Консалтингова компанія 

19:35
26-Вер-2021
На Луганщині ЄС допоміг розмінувати 72 гектари землі
16 вересня Данська рада у справах біженців (DRC) презентувала у Лисичанську результат
19:29
26-Вер-2021
ЄБРР та ЄС підтримують українських «кліматичних інноваторів»

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейський Союз (ЄС) надаю

23:39
25-Вер-2021
Чи варто приймати антибіотики при гострих вірусних інфекційних захворюваннях?
«Я довго кашляю — антибіотик», «Температура три дні — антибіотик». Люди зловживають а
14:22
24-Вер-2021
Німецькі спецслужби фіксують хакерські атаки на кандидатів у Бундестаг з боку російської групи «Ghostwriter»
Термін правління канцлерки Ангели Меркель добігає кінця. Наступного тижня, 26 вересня
10:12
24-Вер-2021
Феномен квазіреспублік: як Росія залучала жителів окупованого Донбасу до виборів у держдуму
Ось і відгриміли переможними литаврами чергові вибори до Держдуми РФ. Ну не те щоб то
10:28
21-Вер-2021
Білоруський національний рух під час Другої світової війни 1939-1945 років
Як відомо, Друга світова війна 1939-1945 рр., що розпочалася внаслідок домовленостей
09:35
21-Вер-2021
За рахунок окупованих східних українських територій електорат в Росії виріс на 700 тисяч осіб
Вибори до Держдуми РФ на ТОТ ОРДЛО змогли чітко показати, скільки жителів непідконтро
14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
Усі новини