реклама партнерів:
Головна » Михайло Жирохов: "Підрив греблі Каховської ГЕС - військове безглуздя, росіяни мають відійти на другу лінію оборони"

Михайло Жирохов: "Підрив греблі Каховської ГЕС - військове безглуздя, росіяни мають відійти на другу лінію оборони"


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Зранку Україну і світ сколихнула приголомшлива новина про варварський підрив греблі Каховської ГЕС. Наслідки цієї події важко собі уявити: порушення балансу в екосистемі, загибель окремих видів фауни, відселення сотень тисяч людей тощо. Подібне в історії Україна вже переживала під час Другої світової війни внаслідок підриву греблі ДніпроГЕСу радянськими військами у серпні 1941-го року, коли загинуло одразу близько ста тисяч людей цивільних і військових.

Сьогоднішню подію багато експертів ставлять в один ряд з Чорнобилем і Фукусімою. У зоопарку Нової Каховки в результаті влаштованого росіянами теракту загинули усі тварини. Український президент заявив, що кожний метр української території російські окупанти використовують для терору і скликав засідання РНБО. Найбільшою рукотворною техногенною катастрофою 21-го століття її назвав і український воєнний експерт Михайло Жирохов, у якого Українська редакція LRT.lt взяла екстрене інтерв'ю.

- Ви назвали це найбільшою техногенною катастрофою 21-го століття рукотворною. Це саме тому, що вона рукотворна? Адже була ще й Фукусіма.

- Ну так, я маю на увазі штучною. Ну, тобто та, яка власне руками людини зроблена. Тому що Фукусіма - це природна була катастрофа.
І ми зараз про поки що не говоримо про атомну АЕС. Ми говоримо про зміну взагалі ландшафту. Величезні зміни будуть саме екологічні на цій території, на території Херсонській області. А Північно-Кримський канал декілька років не можна буде наповнити взагалі. Це призведе до змін в кліматі і в Криму. Принаймні на декілька найближчих років там північний Крим може перетворитися на пустелю. Якщо не вжити заходів серйозних гідротехнічних, там може бути катастрофа.

- Що це їм дає у воєнному плані і як це тепер заважає Збройним Силам України?

- По-перше, гребля - це був єдиний шлях, де можна було наступати за допомогою танків. Тобто, не кидати там якісь понтони, а наступати. По-друге, в районі островів нижче по течії була величезна можливість наступу з островів. В останні дні там були потужні боєзіткнення, скажімо так. Але мінусів для них в цьому більше, ніж плюсів з військової точки зору, тому що лівий берез нижчий і та окупована територія потрапляє більше у зону затоплення, ніж правий берег. Розумієте? Тому росіянам треба відходити на другу і третю лінії оборони, або взагалі кидати. Ну, тобто з військової точки зору це безглуздя.

- Небезпека може бути не так у затопленні території, скільки у зневодненні самого водосховища. Від цього є небезпека Запорізькій атомній електростанції? Наскільки вона висока? Як ви її оцінюєте і як це може впливати з воєнної точки зору? Як вони потім можуть шантажувати Україну цим моментом?

- Ну такої, знаєте, глобальної загрози у найближчі тижні для Запорізької АЕС немає, тому що там є окрема водойма, звідки йде вода для охолодження самої Запорізької АЕС, і він зараз наповнений. Тобто, там є можливість перекрити цю водойму, щоб вода звідти не виходила. Тобто, щоб вона була на якомусь такому рівні, достатньої для охолодження агрегатів станції.

В останньому нашому дослідженні литовський воєнний експерт Аурімас Навіс нагадав, як він мав бачення, що НАТО і західні союзники як миротворці могли б дуже швидко взяти під охорону отакі стратегічні об'єкти, не беручи участі у самій війні. Звичайно, зараз безглуздо говорити, що було б, якби... Але як оця подія може вплинути на подальші кроки наших західних партнерів? Тобто яким чином це скорелює подальші процеси? Як ви це бачите?

- Загалом дуже важко говорити про реакцію західних союзників. Тому, що було багато випадків за 15 місяців війни, коли західне втручання було потрібне. Ну пам'ятаєте, "закрити небо" у перші дні і тижні. Про те, як від ударів страждала цивільна інфраструктура. Зараз це зерновий коридор. НАТО могло би взяти на себе, наприклад, військовий захист цих кораблів із зерном чисто теоретично. Як зараз відреагують? Якщо не буде такої прямої загрози для Запорізької АЕС, це дуже не зрозуміло. Ми пам'ятаємо, як захоплювали Чорнобильську АЕС, яку можна було взяти під контроль, під охорону. Тому я думаю, що зараз наше військово-політичне керівництво зробить все, щоб показати, що це такий злочин проти людства. І що це ну як мінімум гуманітарна катастрофа, але в цілому я не розраховую на те, щоб Захід активно втрутиться в цю ситуацію шляхом там ведення миротворців, або контингенту НАТО. Вони цього намагаються будь-якими засобами не допустити. Я думаю, що в цьому випадку буде тільки проголошення якихось таких загальних речей. Україна буде самостійно це ліквідовувати і евакуйовувати людей, і далі йти, зважаючи на ту ситуацію, яка є.

- Як ви вважаєте, системи "Патріот" у кількостях, близьких до тих цифр, які озвучив Президент України, будуть постачатися? Чи їх немає фізично стільки у природі?

- Фізично п'ятдесят батарей... Ну навіть по мірках "багатого" Радянського Союзу стільки не було зенітно-ракетних комплексів на території України на момент розпаду Радянського Союзу. Я не знаю, звідки пан президент взяв такі цифри, але вони нереальні. А для західних союзників дати навіть 20 батарей - це значить оголити ППО Європи і Сполучених Штатів. На що не піде ніхто і ніколи.

- Ну і Ваш прогноз на Вільнюський саміт НАТО. Чи буде надана якась обіцянка, план дій щодо вступу України в НАТО після закінчення війни? І що важливіше? Така обіцянка чи гарантії безпеки вже зараз?

- На жаль, я дуже скептично ставлюсь до того, що на Вільнюському саміті будуть якісь конкретні речі проговорені і будуть дані конкретні якісь обіцянки від західних політиків. Тому що ситуація всередині НАТО є дуже незрозумілою. Декілька країн виступають проти навіть надання програми усіх наступних кроків до того, щоб Україна була в НАТО.

Звісно, що будуть якісь такі ритуальні фрази, що будуть говорити, що за мир і демократію у всьому світі, що підтримуємо боротьбу українців. Коли говорять про якісь конкретні моменти щодо гарантій безпеки України, знову ж таки, говорять тільки загальні речі, які не мають ніякого там підтвердження. Тому що країни НАТО не хочуть прямого протистояння з Росією, і ця така половинчаста позиція призводить до того, що можна написати черговий "Будапештський меморандум". Але, якщо він не підкріплений конкретними речами, якоюсь базою НАТО в Україні, умовно кажучи, то це просто просто папір, який нічого не вартий.

Джерело: lrt.lt

QR-код посилання на сторінку

Останні новини

21:31
28-Вер-2023
Україна «ближча до НАТО, ніж будь-коли» – Столтенберґ
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, який 28 вересня прибув до Києва з неоголош
19:44
27-Вер-2023
Народний Рух на Чернігівщині треба відродити!
Засідання проводу обласної організації Народного Руху України не проводилося тривалий
18:21
26-Вер-2023
У Чернігові проведено круглий стіл до 34-ї річниці Установчого з’їзду Руху
26 вересня у Чернігові в історичному помешканні Руху (з лютого 1990 р.), де знаходить
08:48
26-Вер-2023
Як українцям із важкими пораненнями, опіками та онкологією пройти лікування за кордоном?

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що українці,

07:07
25-Вер-2023
Опонентці Русових не місце в бібліотеці Русових!
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
Голові Чернігівської̈ обласної̈ військової адміністрації̈
07:32
24-Вер-2023
ЗСУ виштовхують ворога з позицій та закріплюються в околицях Вербове (Запорізька область)
Сили оборони України продовжують наступальну операцію в напрямку Мелітополя. Зокрема,
21:03
23-Вер-2023
Як правильно сушити волосся феном

Однозначно правильного способу сушити волосся немає. Одні вважають, що гаряче пові

20:17
23-Вер-2023
Українські військові продовжують наступати на півдні та сході
Українські військові продовжують наступати на півдні та сході. Зокрема, у районі Верб
20:28
22-Вер-2023
Випробування зерном. Чи пройдуть його Україна і Польща, зберігши партнерство?
Що ближче до парламентських виборів у Польщі, то більший градус напруги виникає між У
20:55
20-Вер-2023
Дитячий психіатр (Київ) та його роль в підтримці психічного здоров'я дітей у Клініці ЦСМ

Клініка ЦСМ в Києві - багатопрофільний медичний центр з комплексним підходом до ох

Усі новини