реклама партнерів:
Головна » У Корюківці делегації Житомирщини, Полтавщини, Сумщини та Чернігівщини звернулися до громадськості та органів влади областей України

У Корюківці делегації Житомирщини, Полтавщини, Сумщини та Чернігівщини звернулися до громадськості та органів влади областей України


Коментарі: 0 Національна ідея

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
20 вересня 2013 року у місті Корюківка Чернігівської області проведено захід «Вшанування пам’яті жертв цивільного населення, вбитого під час нацистських каральних акцій знищення населених пунктів України: Житомирщина, Полтавщина, Сумщина, Чернігівщина» в рамках Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України».
У ньому взяли участь делегації Житомирської, Полтавської, Сумської, Чернігівської областей, Корюківського району та відродженого міста Корюківка, Українського інституту національної пам’яті.

Під час відкриття круглого столу «Корюківська трагедія – національний символ скорботи за знищеними нацистами жителями населених пунктів України» Юрій МУЗИКА, керівник делегації Чернігівської області, в.о. заступника голови Чернігівської облдержадміністрації, відмітив, що ще у 1986 році український історик у діаспорі Володимир КОСИК, працюючи професором Сорбонського університету у Парижі, з гіркотою поставив важливе й болюче питання у монографії «Україна і Німеччина у Другій світовій війні»: «У світі знають долю чеського села Лідіце і французького села Орудар-сюр Глан. Німці спалили ці села разом із сотнями мешканців. Але хто у світі знає, що на Україні було 250 таких сіл?»
Керівник делегації Чернігівщини зауважив, що, на жаль, реалії були ще страшнішими, ніж вважав автор…
Так склалося, що свого часу не була віддана належна данина пам’яті жертвам Корюківської трагедії, про неї пам’ятали лише на місцевому рівні. Така історична несправедливість була виправлена лише два роки тому. У 2011 році Президент України Віктор ЯНУКОВИЧ підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії».

Відповідно до цього Указу з метою вшанування пам’яті знищеного нацистськими окупантами у березні 1943 року містечка Корюківка разом із мирними жителями, виховання в українському суспільстві шанобливого ставлення до подвигу й жертовності попередніх поколінь постане Меморіальний комплекс пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами.
Юрій МУЗИКА підкреслив, що завдяки Указу Президента України Меморіал має стати символом пам’яті не лише майже 7-ми тисяч невинно загублених корюківчан, а й всіх знищених нацистськими карателями населених пунктів в Україні, де жертвами стали десятки тисяч дітей, жінок, чоловіків, людей похилого віку.

Він наголосив на важливості створення спільними зусиллями Всеукраїнського пантеону спалених сіл та селищ України Меморіалу у Корюківці, в якому будуть зібрані документи, свідчення, світлини та інші матеріали про вчинені окупантами звірства, представлені результати наукових досліджень про ті страшні події.

Олександр ДОВГАЛЬ, голова Корюківської райдержадміністрації, нагадав, що ще в середині 1980-х років свідки трагедії, місцева громада за підтримки української громадськості заручилися підтримкою республіканської влади створити Меморіал жертвам спалених сіл України. Проте, нічого не вийшло. Тільки зараз завдяки Президенту України є реальна можливість гідно вшанувати десятки тисяч невинно убієнних у сотнях сіл і містечок країни.

Ростислав ПИЛЯВЕЦЬ, провідний науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, доцент, та Сергій БУТКО, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, поінформували про масштаби знищення нацистськими окупантами населених пунктів України і критерії визначення цього виду злочину проти цивільного населення. За підрахунками Українського інституту національної пам’яті за період із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року, нацистськими карателями та військами Вермахту свідомо було знищено понад 670 населених пунктів із 50828 особами цивільним населенням в 16-ти областях країни та Автономній республіці Крим. Так, у Житомирській області знищено 121 населений пункт, вбито 7389 осіб цивільного населення; Київській області – 48, вбито 2704 осіб цивільного населення; Полтавській – 6, вбито 798 осіб цивільного населення; Сумській – 65, вбито 4532 осіб цивільного населення; Чернігівській – 63, вбито 17642 осіб цивільного населення. Проте, це ще неповні дані.

Діна Степанівна КОРНІЄВСЬКА, свідок Корюківської трагедії, Людмила БАБИЧ, начальник відділу культури і туризму Корюківської райдержадміністрації, Оксана ТОЛКАЧОВА, науковий співробітник Корюківського історичного музею, розповіли про причини та обставини знищення 1–2, 9 березня 1943 року містечка Корюківка разом із 7 тисячами її мешканців. Вони також поділилися досвідом реалізації політики вшанування пам’яті жертв нацистського злочину, яку Корюківська районна й міська громада проводить у тісній співпраці з Чернігівською облдержадміністрацією, Українським інститутом національної пам’яті, дослідниками, громадськими організаціями, музеями, журналістами та кінодокументалістами України.

Валерій ПАРХОМЕНКО, керівник Полтавської делегації, заступник голови – керівник апарату Полтавської облдержадміністрації, Віктор ЗАБІЯКА, керівник Сумської делегації, керівник апарату Конотопської райдержадміністрації, Майя ЛУТАЙ, член Житомирської делегації, доцент Житомирського державного університету ім. Івана Франка, кандидат історичних наук, ознайомили учасників із Чернігівщини з подібними трагедіями в їхніх областях.

Разом із Сергієм ПАВЛЕНКОМ, власним кореспондентом газети «Голос України» у Чернігівській області, дослідником Корюківської трагедії, Заслуженим журналістом України, Ніною ЗУБОК, головою Чернігівського обласного відділення Української спілки в’язнів – жертв нацизму, Юрієм Соколовим, депутатом Новозаводської районної ради у місті Чернігів, правником-аналітиком Асоціації правників України, учасники круглого столу вирішили прийняти звернення до громадськості, науковців та органів влади областей України щодо надання матеріалів про всі спалені карателями села разом із їхніми мешканцями для Всеукраїнського пантеону спалених сіл та селищ України Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами, який створюється у місті Корюківка Чернігівської області.

Звернення підписали уповноважені представники: від делегації Житомирської області – заступник начальника управління комунікацій з громадськістю – начальник відділу департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Житомирської облдержадміністрації Л. Л. БОНДАРЧУК; від делегації Полтавської області – заступник голови – керівник апарату Полтавської облдержадміністрації В. О. ПАРХОМЕНКО; від делегації Сумської області – керівник апарату Конотопської райдержадміністрації В. О. ЗАБІЯКА; від делегації Чернігівської області – в.о. заступника голови Чернігівської облдержадміністрації Ю.В. МУЗИКА; від Корюківщини: голова Корюківської райдержадміністрації О.В. ДОВГАЛЬ; Корюківський міський голова І.В. МАТЮХА; від свідків Корюківської трагедії – Д. С. КОРНІЄВСЬКА; директор Комунального закладу «Музейно-меморіальний комплекс пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами» Чернігівської обласної ради В.Д. ХРОЛЕНКО; від Українського інституту національної пам’яті – провідний науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Р.І. ПИЛЯВЕЦЬ, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті С.В. БУТКО.

Члени делегацій відвідали місце майбутнього Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами, в урочищі Гай на околиці міста та ознайомилися з планами його створення, вшанували пам’ять покладанням квітів до могил 231 перепохованих жертв Корюківської трагедії 1943 року.

У центрі міста біля Меморіалу на честь героїчного опору жителів Корюківщини, де 1 березня 1943 року у помешканні ресторану нацистські карателі розстріляли 500 жителів, а будинок наступного дня спалили, проведено меморіальний мітинг.
Делегації областей урочисто передали землю з могил, освячених кров’ю невинно убієнних жертв спалених сіл, для Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України. Олексію БАКУТІ, директору Корюківського історичного музею, вручили для зберігання та передачі до Меморіалу торбинки з землею: від Житомирщини – Герман БОБИЛЬОВ, член делегації, учасник бойових дій, інвалід 1-ї групи, полковник у відставці, голова Богунської районної організації ветеранів у місті Житомир; від Сумщини – Віктор ЗАБІЯКА, керівник делегації; від Полтавщини – Валерій ПАРХОМЕНКО, керівник делегації.

Члени делегацій Житомирщини, Полтавщини, Сумщини, Чернігівщини та представники громадськості Корюківщини вшанували пам’ять жертв злочинів проти людяності покладанням квітів до Меморіалу.

Олександр МАЙШЕВ
член Національної спілки журналістів України




























передача землі Житомирщина


передача землі Полтавщина


передача землі Сумщина






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
11:43
17-Квіт-2024
Ракетна атака рашистів по Чернігову: загиблі і багато поранених
У місті Чернігів триває рятувальна операція. Три ракетні удари по центру міста. Зруйн
19:25
16-Квіт-2024
Україна завдає росії потужні удари у відповідь!
Попри всю складність із боєприпасами, Україна завдає росії потужні удари у відповідь.
22:05
15-Квіт-2024
Сучасне стильне жіноче взуття: білі шкіряні кеди і кросівки

Жіноче взуття відіграє важливу роль у формуванні образу кожної модниці. У ній поєд

19:50
15-Квіт-2024
Харківщина. росіяни вдарили по Липецькій громаді: вбили двох та поранили чотирьох людей
Керованою авіабомбою по школі - ворог продовжує знищувати все живе. В селі Лук'янці п
20:41
14-Квіт-2024
У Києві перевірять законність розміщення церков Московського Патріархату на 73 земельних ділянках
У столиці перевірять законність розміщення на 73 комунальних земельних ділянках храмі
Усі новини