ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
29 січня 2017 року, у день легендарного бою під Крутами, у Києві на території Державного історико-меморіального Лук’янівського заповідника відбулося перепоховання останків відомого українського поета Олександра Олеся та його дружини Віри Кандиби. Могили стали першими на Алеї почесних поховань представників української військово-політичної еміграції.
У цей день про Олександра Олеся згадали, що аркуш копії оригіналу першої сторінки його вірша «Під Крутами», написаного у 1931 році, знаходиться у четвертому вагоні-експозиції музею Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут». Це один із наочних доказів про збереження в українській еміграції у 1920-1930-х роках пам’яті про героїчних крутян.
У 2008 році копію цього безцінного документу Центральний державний архів вищих органів влади і управління України передав Українському інституту національної пам’яті через представника в області для створення музейної експозиції на місці легендарного бою.
Ось цей вірш Олександра Олеся «Під Крутами»:
Ще до хутора далеко. Натомився... шкода ніг... Сніп під голову поклав я І у чистім полі ліг. Срібним лебедем у хмарах Місяць весело купавсь, Пір'я струшував із себе, Може, сонцю усміхавсь. Не згадаю, що до мене Вітер тихо шепотів: Мозок стомлений не вловить Тихокрилих навіть слів. Я заснув і спав, як камінь. Коли чую — хтось прибіг І схопив мене за руку. Я отямитись не міг. Срібним лебедем у хмарах Місяць груди обмивав... Біля мене з довгим крісом Хлопчик змучений стояв... «Що з тобою, де упав ти?! Зранив голову свою?» Сумно й гордо відповів він: «Так, я впав... але в бою... Ти не чув хіба сьогодні, Як гриміли тут громи? Бились з ворогом ми славно І вмирали славно ми... Я лежав і бачив очі Карі, сині, голубі. Як квітки цвітуть, сміються, Ні сльозиночки тобі. Оточив нас дужчий ворог, Покосив усі квітки. Обіцяли нам підмогу — Не наспіли козаки... Обіцяли нам набої... Ах, коли б вони були, Ми напевне їх розбили б, Бо ми бились, як орли... Десь захована там зброя, Десь закопана в землі. Ми тепер ідем шукати — І ми знайдемо її. Ну, а ти, як прийдеш в місто, Моїй матері скажи: «Син твій впав в бою, як лицар, Горда будь, а не тужи». А тепер прощай! Я військо За собою поведу. Я — отаман... Я вестиму! Зброю перший я знайду». Мов крило, простяг він руку, Блиснув шаблею в руці... Крикнув голосно і дзвінко: «По набої, молодці!» Наче скошені косою В полі чистому квітки, Як один, почувши голос, Повставали вояки... І пішли шукати зброї... Спів поволі затихав... Срібним лебедем у хмарах Місяць груди обмивав.
Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті