реклама партнерів:
Головна » У справі проти оточення Путіна свідком може стати український олігарх Фірташ

У справі проти оточення Путіна свідком може стати український олігарх Фірташ


Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Питання про екстрадицію Дмитра Фірташа з Австрії до США може вирішитися протягом наступних тижнів. Український олігарх - потенційний свідок у справі щодо корупції у російському "Газпромі", передає "Deutsche Welle".

Наприкінці травня, як очікується, австрійський суд розгляне питання екстрадиції Дмитра Фірташа до Сполучених Штатів. В разі видачі США на олігарха чекає суд за звинуваченням у створенні злочинного угруповання та підкупі представників влади.

ФБР, як випливає з матеріалів кримінальної справи, має інформацію про півтори сотні підконтрольних Дмитрові Фірташу компаній, у тому числі ті, які не є публічними і оформлені в офшорах на підставних осіб. Зібрані американськими слідчими матеріали можуть стати підставою для відкриття цілої низки кримінальних справ.

Можливий "Газпром-гейт"
В одній з шухляд слідчих ФБР, імовірно, давно чекає свого часу справа про корупцію щодо "РосУкрЕнерго". Про розслідування американських правоохоронців у цій справі ще 2006 року у своєму звіті повідомляла міжнародна антикорупційна організація Global Witness. Саме завдяки зареєстрованій у швейцарському кантоні Цуґ компанії-посереднику, яка протягом 2005-2008 років отримувала на перепродажі центральноазійського газу Україні до мільярда доларів прибутку на рік, Дмитро Фірташ значно розширив свій "стартовий капітал". Вже згодом бізнесмен з потрібними зв’язками у владі невпинно приростав активами, насамперед у хімічній галузі.

Партнером Фірташа у "РосУкрЕнерго" виступив "Газпром", якому належить 50 відсотків акцій. Аналітик американського East European Gas Analysis Юрій Корчемкін переконаний, що газовий посередник з мільярдними прибутками не міг створюватися без особистої участі російського президента Володимира Путіна. "Путін особисто займається вирішенням всіх важливих питань у "Газпромі", одним з яких є експорт газу в Україну. Посередництво РУЕ не могло пройти повз російського президента", - сказав експерт в інтерв'ю DW.

Не підсудний, а свідок у справі проти Путіна?
У разі очікуваної екстрадиції до США, Дмитро Фірташ може стати у справі "РосУкрЕнерго" як обвинуваченим, так і свідком. Якщо він піде на співпрацю зі слідством, як показує практика, у нього є шанс зберегти за собою частину активів та суттєво скоротити можливий термін тюремного ув'язнення або й взагалі уникнути його. Саме за таким сценарієм розвивалась справа українського екс-прем'єра Павла Лазаренка у США. Подільник Лазаренка Павло Кириченко, якому американські правоохоронці закидали співучасть у відмиванні коштів і корупції, уникнув в’язниці і залишив собі мільйони на американських рахунках. Це стало можливим завдяки тому, що Кириченко став головним свідком обвинувачення у справі Лазаренка.

Дмитро Фірташ може дати дуже цікаві свідчення американським слідчим, вважає журналіст "Української правди" Сергій Лещенко, який вже багато років пише про корупційні зв’язки української політики і великого бізнесу. "Фірташ може розповісти США про те, на яких умовах діяло "РосУкрЕнерго", адже очевидно, що без корупційної складової такий посередник позбавлений сенсу", - сказав Лещенко у коментарі DW. Про ключову роль Фірташа у можливій справі проти керівництва "Газпрому" говорить і Юрій Корчемкін. "Безумовно, Фірташ дуже цікавий США через його тісні стосунки з російським газовим бізнесом у період, коли компанія "РосУкрЕнерго" була посередником між "Газпромом" та "Нафтогазом України", - зазначає експерт.

"РосУкрЕнерго" – до чого тут США?
Щоби правоохоронні органи США могли довести справу про корупцію навколо "РосУкрЕнерго" до суду, потрібно, перш за все, обґрунтувати, що можливі корупційні діяння завдавали шкоди інтересам громадян США або американським компаніям. Юрій Корчемкін переконаний, що в американських правоохоронців є більш ніж достатні підстави для кримінальної справи щодо корупції у зв’язку з діяльністю "РосУкрЕнерго". Адже, вказує він, в результаті діяльності Фірташа та осіб, в чиїх інтересах він, імовірно, діяв, "Газпром" недотримував значний прибуток. "Більше половини власників депозитарних розписок "Газпрому" – американці", - зазначає експерт. Таким чином, імовірна корупція у російській газовій монополії могла завдати збитків і американським банкам-депозитаріям.

З огляду на гостре політичне протистояння між Вашингтоном і Москвою на тлі кризи в Україні справа Фірташа набуває особливої актуальності, зазначають оглядачі у США. "Американське законодавство дає можливість США притягнути до відповідальності наближених до Путіна осіб", - заявила, зокрема, аналітик московського Центру Карнегі Маша Ліпман в інтерв’ю агенції Bloomberg, коментуючи арешт Фірташа у Відні.

На те, що про можливу екстрадицію українського "газового" олігарха до США поінформовані найвищі політичні кола у Вашингтоні, вказує і Сергій Лещенко. "Байден знає, хто такий Фірташ", - каже журналіст. Під час нещодавнього візиту віце-президента США до Києва він разом з іншими активістами мав можливість поспілкуватися з Джо Байденом, у тому числі, і про справу українського "газового" олігарха.

Надійні друзі у Москві
Якщо Дмитро Фірташ даватиме свідчення у США, йому, імовірно, буде що розповісти про "внутрішню кухню" "Газпрому". Адже в українського олігарха довга історія ділових стосунків з представниками російського держконцерну у "РосУкрЕнерго". Зокрема, з колишнім членом правління швейцарського посередника Костянтином Чуйченком. На момент посередницької діяльності у "РосУкрЕнерго" Чуйченко очолював юридичний департамент "Газпрому". Сьогодні він працює в Адміністрації президента Росії.

На зв’язки Дмитра Фірташа у Москві вказує і той факт, що через компанію Ostchem олігарх отримував від "Газпрому" газ значно дешевше, ніж державний "Нафтогаз". 2013 року Фірташ платив 260 доларів за тисячу кубометрів палива - на 140 доларів менше за ціну для держаної енрегокомпанії. Російські друзі, вочевидь, не залишають олігарха у біді і після арешту у Відні. Саме з Росії, як повідомляла DW, у березні надійшли 125 мільйонів євро застави, аби Фірташ вийшов на волю до моменту розгляду питання про його екстрадицію.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:23
17-Трав-2024
Заява Національного музею історії України щодо незаконних споруд на землях історичного значення
16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового
21:13
16-Трав-2024
«Чернігів стародавній» запрошує на відкриття виставки «Гроші наших пращурів»
До Міжнародного дня музеїв у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Черн
16:40
16-Трав-2024
Важливість вибору правильної молочної суміші для дитини

Вибір правильної молочної суміші

20:48
15-Трав-2024
«Укренерго» запровадило аварійні відключення для промислових та побутових споживачів
З 00:00 та впродовж доби 16 травня по всій Україні для побутових та промислових спожи
19:39
15-Трав-2024
Зручний мобільний додаток для замовлення води

Інформація для клієнтів компанії "Молодо" та всіх, хто цікавиться якісною водою дл

21:23
14-Трав-2024
Інформація по постраждалим внаслідок ворожого удару по Харкову
Кількість постраждалих — 17. Серед них 12-річний хлопчик і дівчинка 8 років. Вони у с
21:11
14-Трав-2024
Ентоні Блінкен розкрив деталі безпекової угоди між США та Україною
Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що майбутня безпекова угода між Спол
20:31
13-Трав-2024
російські окупанти взяли в полон українців прикордонної громади на Харківщині
Прокуратура розпочала розслідування за фактом взяття у полон цивільного населення при
19:51
13-Трав-2024
Ситуація на Харківському напрямку складна
Ворог б’є по мирним людям, використовує цивільних як живий щит.
Противник нама
19:41
13-Трав-2024
Знищено третій ворожий літак за два тижні!
Нестримні зенітники 110 ОМБр продовжують лютувати. Сьогодні знищили ще один СУ-25 рос
Усі новини