реклама партнерів:
Головна » Українська художниця-живописець, графік, член ОУН, політв’язень радянських концтаборів Ярослава Музика

Українська художниця-живописець, графік, член ОУН, політв’язень радянських концтаборів Ярослава Музика


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
1894, 10 січня – у в містечку Заложці (нині смт Залізці) на Тернопільщині народилася Ярослава Музика – українська художниця-живописець, графік, майстер декоративно-ужиткового мистецтва, член ОУН, політв’язень радянських концтаборів.

Була племінницею Соломії Крушельницької, правнучкою священика і письменника Григорія Савчинського, у домі якого в селі Гермаківці на Борщівщині провела дитячі роки. Підлітком із батьками переїхала до м. Львова. Вчилася у художніх школах у Львові, Парижі та Москві. Працювала у жанрах живопису, графіки, мозаїки.

Як митець, дебютувала 1921 року на виставці «Гуртка діячів українського мистецтва» (ГДУМ) у колі художників Олекси Новаківського, Петра Холодного, Павла Ковжуна, Миколи Федюка, інших. З 1922 року роботи Ярослави Музики виставлялися на персональних виставках у Львові, Києві, Празі, Лос-Анджелесі, Берліні, Чикаго, Неаполі.

У 1927-1928 роках як художник, співробітник музею та реставратор, відвідала Київ, а за порадою М. Бойчука, Москву та Новгород, ретельно вивчаючи систему візантійського живопису. Під час сталінського терору практично всі картини Михайла Бойчука знищили. Залишились лише окремі твори, збережені у приватних колекціях. Ярослава Музика зуміла велику частину його картин зберегти.

У 1939 р. Я.Музика стала членом ОУН на псевдо Сова. Від імені ОУН художниця вела перемовини з представниками радянської влади про мирні ініціативи.

Головний командир УПА Роман Шухевич зробив спроби знайти контакти з противником, розпочати мирні переговори, щоб зменшити негативні наслідки протистояння у західноукраїнському регіоні. 19 листопада 1944 року Ярослава Музика, як довірена особа командарма, через свого приятеля, близького до компетентних радянських органів – заступника начальника обласного управління охорони здоров’я Юліана Кордюка – передала представникам влади пропозицію Проводу ОУН про проведення мирних переговорів. За кілька днів на квартирі Я.Музики зустрілися полковник держбезпеки С.Карін-Даниленко (керівник Опергрупи НКГБ у Західній Україні, організатор операції з «самоліквідації» УГКЦ) і одна з керівників Львівського міського проводу ОУН Богдана Світлик. Було досягнуто домовленості, що зустріч для переговорів відбудеться у одному з населених пунктів з гарантією взаємної безпеки учасників.

Ця зустріч відбулася в ніч з 28 лютого на 1 березня 1945 року на 130 кілометрі шосе Львів-Тернопіль. «Уповноважений уряду УРСР», майстер оперативних ігор С.Карін-Даниленко і офіцер держбезпеки А.Хорошун (він грав роль працівника Львівського облвиконкому) на одному з хуторів Козівського району Тернопільщини зустрілися з членами Проводу ОУН Дмитром Маївським і Яковом Бусолом. П’ятигодинні консультації конкретних результатів не принесли. Відомо, що Шухевич інформував про ці переговори С.Бандеру.

У 1944 р. в НКВС завели на Я.Музику справу, де характеризували як українську націоналістку. Для арешту відомої у світі художниці влада вибрала оригінальний спосіб: спочатку надала путівку до будинку творчості у Гурзуфі, а коли Ярослава почала писати етюди на узбережжі, її звинуватили у шпигунстві на користь Туреччини.

Арештовану в 1948 р. Я.Музику засудили на 25 років ув’язнення в ГУЛАГ. Звільнилася після смерті Сталіна у 1955 р. інвалідом ІІ-ї групи. Повернувшись до Львова, активно включилася у громадську діяльність шістдесятників.

У творчому доробку Ярослави Музики – понад дві тисячі робіт: малярство на полотні та склі, графіка, мозаїка, емалі, тиснення на шкірі, карбування, інкрустація, килимарство, аплікація, батик. Кращі роботи «Старий з бородою» (1923), «Пейзаж з місяцем» (1935), «Пастушка» (1960), «Анна Ярославна» (1967), «Символи Сковороди» (1969) та інші.

Померла у Львові 24 листопада 1973 року, похована на Личаківському цвинтарі в родинній гробниці Савчинських.

На будинку Наукового товариства імені Шевченка у Львові по вул. В.Винниченка, 26, де проживала Ярослава Музика, встановлено меморіальну дошку з бронзовим барельєфом роботи скульптора Е.Миська, на гробниці – бронзовий барельєф мисткині роботи скульптора Є.Дзиндри. Одну з вулиць Львова названо іменем Ярослави Музики.

Леся БОНДАРУК, Український інститут національної пам’яті






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

08:43
19-Трав-2024
Бокс. Усик переміг Ф’юрі та забрав титул абсолютного чемпіона світу
Володар поясів WBA, WBO, IBF і IBO Олександр Усик (22-0-0, 14 KO) переміг чемпіона WB
21:23
17-Трав-2024
Заява Національного музею історії України щодо незаконних споруд на землях історичного значення
16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового
21:13
16-Трав-2024
«Чернігів стародавній» запрошує на відкриття виставки «Гроші наших пращурів»
До Міжнародного дня музеїв у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Черн
16:40
16-Трав-2024
Важливість вибору правильної молочної суміші для дитини

Вибір правильної молочної суміші

20:48
15-Трав-2024
«Укренерго» запровадило аварійні відключення для промислових та побутових споживачів
З 00:00 та впродовж доби 16 травня по всій Україні для побутових та промислових спожи
19:39
15-Трав-2024
Зручний мобільний додаток для замовлення води

Інформація для клієнтів компанії "Молодо" та всіх, хто цікавиться якісною водою дл

21:23
14-Трав-2024
Інформація по постраждалим внаслідок ворожого удару по Харкову
Кількість постраждалих — 17. Серед них 12-річний хлопчик і дівчинка 8 років. Вони у с
21:11
14-Трав-2024
Ентоні Блінкен розкрив деталі безпекової угоди між США та Україною
Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що майбутня безпекова угода між Спол
20:31
13-Трав-2024
російські окупанти взяли в полон українців прикордонної громади на Харківщині
Прокуратура розпочала розслідування за фактом взяття у полон цивільного населення при
19:51
13-Трав-2024
Ситуація на Харківському напрямку складна
Ворог б’є по мирним людям, використовує цивільних як живий щит.
Противник нама
Усі новини