реклама партнерів:
Головна » Київ. На місці Десятинної церкви — знову розкопки

Київ. На місці Десятинної церкви — знову розкопки


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Уже кілька тижнів на території унікальної пам’ятки Х століття Десятинної церкви розпочався четвертий сезон археологічних розкопок, у якому беруть участь учені Інституту археології України та їхні колеги з Санкт-Петербурга.
Якщо не завадить погода і фінансові труднощі, археологічна розвідка триватиме аж до середини осені. Уже наступного року розпочнеться останній сезон розкопок, після чого зібрані матеріали опрацюють.
Основне їхнє завдання — зібрати якомога більше артефактів для відтворення історичного вигляду пам’ятки. Проте більшість учених пропонує замість відтворення церкви, створити її музей — аби зберегти в автентичному вигляді хоча б залишки фундаменту святині та найважливіші артефакти.
Як стверджують науковці, немає жодних історичних даних про те, який вигляд мала церква насправді, тому відтворювати її, так би мовити, на око, — недоцільно. Так само не має сенсу будувати нову Десятинну церкву на місті старої, оскільки будівництво повністю зруйнує автентичні залишки підмурків пам’ятки, а також ускладнить релігійну ситуацію в Україні (досі невідомо, котрій із церков належатиме новобудова).
Наразі на території розкопок учені зробили детальний опис залишків фундаменту церкви, а також знайшли низку артефактів: монети часів ХV—ХVIII століття, кам’яні пряслиця давньоруського часу, керамічний посуд Х століття, персні, виготовлені з кольорового металу, кістяні наконечники стріл. Унікальною знахідкою вчені називають наконечник з різьбою скандинавського типу, який знайшли на території язичницького поховання Х століття. Це перша подібна знахідка на території колишньої Русі.
— Ми вже вивчили ті частини фундаменту, які збереглися до наших часів, спочатку їх сфотографували та зробили замальовки, — розповів керівник Володимирського загону архітектурно-археологічної експедиції Віталій Козюба.
— Значно полегшило цю роботу використання спеціальних приладів — техіометрів, які визначають глибину та інші параметри розташування предметів iз точністю до міліметра. Ретельне вивчення фундаментів дозволило уточнити час побудови окремих частин Десятинної церкви, бо раніше вважалося, що її зведення розпочалося за князювання Володимира і закінчилося при Ярославі Мудрому. А нині ми з упевненістю можемо сказати, що будівництво церкви відбувалося при Володимирі, тобто в 979—996 роках. Також нам вдалося з’ясувати технологічну послідовність зведення окремих частин споруди (церква дуже велика за розмірами: її ширина — понад 30 метрів, а довжина — понад 40 метрів, тому зводили її частинами).
Та скільки б знахідок не мали під руками археологи, відтворити Десятинну церкву з точністю до міліметра ніколи не вдасться. По-перше, від величезної споруди нині лишилася тільки п’ята частина фундаментів, решту розібрано як будівельний матеріал наприкінці ХVII — на початку ХVIII століття. Через відсутність аналогічних споруд, які б передували Десятинній церкві або були збудовані за її зразком, учені не зможуть з’ясувати об’ємно-просторовий вигляд церкви.
До речі, розкопки показали, що будівельники Десятинної церкви самі не знали, як повинна виглядати споруда: щоб закласти фундамент для стін, викопувалися рови, а через деякий час вони засипалися.
— Нині ми продовжуємо копати давній рів, який розташований біля Десятинної церкви і відноситься до городища VIII—X століття. З’ясувалося, що під час будівництва церкви його засипали, залишилася тільки западина, яку з часом закидали будівельним сміттям. Серед цього сміття ми знайшли прошарок стін Десятинної церкви, які були повністю зведені та оцинковані. Це свідчить про те, що церква була збудована, а потім план будівництва змінився, і ці стіни розібрали на блоки. Зведення Десятинної церкви відбувалося з великими труднощами. Тому нині існує понад 15 різних планів реконструкції церкви, — додав Віталій Козюба.
Зазвичай сезон археологічних розкопок розпочинається навесні, але у випадку з Десятинною церквою його почали кілька тижнів тому — через відсутність коштів. За даними Головного управління охорони культурної спадщини КМДА, до Державного бюджету 2008 року не ввійшло фінансування таких об’єктів, як Десятинна церква, Миколаївський собор Покровського монастиря та Свято-Михайлівський собор Видубицького монастиря.
Раніше відродження пам’ятки підтримував Президент України та Кабінет Міністрів. Зараз держава не виділяє жодної копійки на відродження святині. Натомість не залишилися байдужими благодійники та меценати — четвертий сезон розкопок фінансує Фонд охорони культурної спадщини.
Окрім фінансових труднощів, археологам доводиться вирішувати низку інших проблем — павільйон, що стоїть над фундаментом Десятинної церкви, був зведений ще під час першого сезону археологічної розвідки, тому нині він не витримує навантажень, дається взнаки й відсутність гідроізоляції: під час дощів та танення снігів — дуже багато води затікає всередину, що пошкоджує фундаменти Десятинної церкви.

Інна ФІЛІПЕНКО, фото Олександра КАРПЮКА
Джерело: «День»,
http://www.day.kiev.ua






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:15
10-Трав-2024
Уряд призначив виплати на дітей, позбавлених батьківського піклування

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо виплат

21:11
10-Трав-2024
ЄС розпочинає нову комунікаційну кампанію «Разом діємо. Разом ми – Європа», щоб продемонструвати свою підтримку

На тлі продовження незаконної російської війни проти України Європейський Союз дем

21:05
10-Трав-2024
Повідомлено про підозру військовослужбовцю кінологічної групи у державній зраді
У кримінальному проваджені, нагляд за яким здійснюється прокурорами Київської спецпро
21:02
10-Трав-2024
Як Україна здатна посилити стратегічну автономію ЄС у сферах безпеки, людського капіталу та економіки

Україна на порозі відкриття переговорів про вступ до ЄС. На цьому етапі уряд

21:00
10-Трав-2024
Судитимуть члена ДФТГ, який допомагав ухилянтам виїхати за кордон
Прокурорами Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіон
20:57
10-Трав-2024
Завершено розслідування стосовно учасників злочинної групи, які привласнили харчові продукти для ЗСУ на понад 5 млн грн
За процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центральног
19:31
10-Трав-2024
Байден підписав указ про виділення Україні військової допомоги на 400 млн доларів
Президент США Джо Байден 10 травня підписав указ про виділення Україні військової доп
19:24
10-Трав-2024
Про оперативну ситуацію на Харківщині
У ефірі «Єдиних новин» розповів про оперативну ситуацію в області керівник Харківсько
20:00
09-Трав-2024
СБУ повідомила про підозру клірику УПЦ (МП), який агітував за приєднання Херсонщини до рф
Служба безпеки зібрала доказову базу на колаборанта Назара Шкіля – іподиякона так зва
21:36
08-Трав-2024
російські окупанти прорвалися до Красногорівки на Донеччині, але ЗСУ заблокували ворога
Штурмові групи російської армії змогли прорватися до Красногорівки, що на Авдіївськом
Усі новини