реклама партнерів:
Головна » «Чернігів стародавній» запрошує на відкриття унікальної виставки петриківського розпису

«Чернігів стародавній» запрошує на відкриття унікальної виставки петриківського розпису


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
7 листопада о 12.00 у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у Колегіумі на Валу) відбудеться відкриття виставки петриківському розпису. В експозиції будуть представлені «мальовки» (роботи на папері); картини на полотні; розписані рушники; тарілки; предмети побуту, що оформлені петриківським розписом; книги про петриківський розпис та інсталяція з петриківських пташок миру. Талановиті майстрині розкажуть про таємниці народної творчості та продемонструють майстер-клас з петриківського розпису.
Петриківський розпис виник в Україні задовго до появи християнства і відігравав роль оберега. Люди вірили, що в красі є якесь чаклунство, духовна сила, і тому вікна та двері будинків і навіть одяг обрамляли магічним орнаментом, який захищав господарів. Ця стародавня традиція сотні років широко використовувалася в побуті українців, зокрема, у запорізьких козаків, і була популярна в 200-х поселеннях південних районів Приазов’я, але збереглася тільки в старовинному козацькому селі Петриківка.
Прославилася ж Петриківка завдяки самобутньому декоративному розпису, який виник разом з першими поселенцями в другій половині XVIII століття. Вони почали будувати світлі глиняні хати, прикрашаючи їх кольоровою глиною, господині розписували свої хати квітковими візерунками. Розмальовували стіни, піч, зовнішній фасад будинку — все це створювало єдиний художній ансамбль.
Петриківські художники малюють переважно саморобними пензликами, зробленими з котячої шерсті (так звані «кошачки»). У сік рослин раніше додавали яєчний жовток, і цими природними фарбами господині розмальовували свої будинки всередині і зовні. Малюнки не були розраховані на довге життя. Раз на рік, під свято Великодня, всі настінні розписи змивали і наносили нові.
На початку XIX століття розпис уже наносили на предмети домашнього начиння — посуд, скрині, брички. Пізніше, коли в продажу з’явився папір, у Петриківці почали створювати так звані «мальовки» — картини на папері.
У Чернігів свої роботи привезуть шість художниць: Галина Назаренко (с. Петриківка), Олена Ярмолюк (с. Петриківка), Ірина Кібець (с. Петриківка), Вікторія Шевченко (с. Петриківка), Тетяна Гарькава (с. Петриківка) та Наталія Малярчук (м. Львів). Всі вони — професійні художниці, які малюють у стилі «петриківка». Кожна з них талановита та творча особистість. Ці художниці, крім традиційних картин у стилі петриківського розпису, оформили багато будівель, розташованих у різних куточках України та навіть у Грузії. Так, наприклад, Галина Назаренко розписала церкву Святого Юрія в Києві і разом з Оленою Ярмолюк — каплицю у джерела Святого Пантелеймона в селищі Хутірське. Також у жовтні цього року Галина Назаренко та Ірина Кібець розписали церкву Святої Покрови під Києвом у селі Шевченково. А нещодавно петриківські майстрині розмалювали освітній коледж у місті Батумі (Грузія).
5 грудня 2013 р. петриківський розпис було внесена до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це велика подія для України, адже ЮНЕСКО цікавлять тільки ті досягнення людства, які народилися в давнину і передаються з покоління в покоління.

Запрошуємо чернігівців та гостей нашого старовинного міста на виставку «Петриківка — душа України». Відкрийте для себе дивовижний світ петриківського розпису, який зачарує багатством мотивів, технік, розмаїттям кольорів, витонченістю відтінків і казковістю сюжетів.
Унікальна експозиція буде працювати до 7 грудня з 9.00 до 17.00.

Джерело: «"Чернігів стародавній"».









Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
Усі новини