реклама партнерів:
Головна » Меморіальну дошку Номану Челебіджіхану відкрито на Чернігівщині

Меморіальну дошку Номану Челебіджіхану відкрито на Чернігівщині


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
23 лютого на залізничному вокзалі районного центру Ічня Чернігівської області урочисто відкрито меморіальну дошку на честь національного героя та духовного лідера кримських татар Номана Челебіджіхана (1885-1918 роки).

Юрій Косенко, голова правління ГО «Українська Ініціатива», за ініціативи та на підставі його досліджень відбулася ця подія, пояснив: «Номан Челебіджіхан в 1912 і 1917 роках неодноразово бував проїздом в Ічні. Його зацікавило тюркське походження назви міста, про що він писав у листах своїм соратникам».

Громадський діяч відмітив, що встановлена в невеличкому поліському містечку меморіальна дошка на честь національного героя та духовного лідера кримських татар є першою в Україні за межами Криму.

Вшанувати пам'ять відомого земляка приїхали представницька делегація кримськотатарського народу, представники обласної та місцевої влади, Українського інституту національної пам’яті, громадськості.

Ільмі Умеров, член Меджлісу кримськотатарського народу: «Я безмежно вдячний за організацію такого заходу і за те, що не переривається зв'язок поколінь. Ми, кримські татари, з нетерпінням чекаємо повернення Криму до складу України. Боротьба триває. І перемога обов’язково за нами».

Еміне Джапарова, перший заступник Міністра інформаційної політики України: «Український та кримськотатарський народи мають багато спільного у своїй історії. Є численні приклади співпраці, взаємодопомоги та спільної боротьби за свободу. Дуже важливо сьогодні підтримувати один одного, відчувати, що ми єдині у своїх поглядах та діях. Адже Крим – це Україна».

Вона, зокрема, нагадала: «Саме тут, на Ічнянщині, у 1659 році, біля села Крупичполе, об'єдналися війська гетьмана Івана Виговського та кримського хана Мухаммед Герая 4-го Софу напередодні переможної Конотопської битви. У 2017 році, на згадку про цю подію, в Крупичполі було відкрито перший в державі пам'ятник, що символізує українсько-кримськотатарську дружбу. У вересні 2017 було створено Ічнянське районне товариство українсько-кримськотатарської дружби «Бірлік». Торік на державному рівні відзначалося сторіччя Першого Курултаю, до цієї дати була перекладена книжка видатного кримськотатарського літератора й дослідника Юнуса Кандима «Не заросте травою поле бою...», знаменно, що ця книжка, яка поширювалася в стінах Верховної Ради, була надрукована саме в Ічні».

Наталія Романова, заступник голови Чернігівської облдержадміністрації: «Ми повинні відроджувати історію про героїв українського народу, доносити правдиві факти до людей, особливо до підростаючого покоління, формуючи тим самим світогляд майбутнього українця. Маємо не забувати і сучасних героїв, які ціною власного життя продовжують на сході країни боротьбу за свободу та незалежність».

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, серед іншого звернув увагу на політику Номана Челебіджіхана щодо жінок: «У 1917 році він разом із своїми соратниками організував демократичні вибори до Курултаю, в яких вперше в історії мусульманських народів у них взяли участь жінки. Серед обраних делегатів було чотири жінки. Щоб оцінити світове значення цього факту, варто згадати, що такі права досі відсутні у низці мусульманських держав, а в США вони їх отримали тільки у 1920 році».

Символічно, що на початку заходу після виконання Державного Гімну України Академічний народний хор при Чернігівському обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм заспівав гімн кримськотатарського народу «Я поклявся!» кримськотарською мовою. Нагадаємо, що його автор слів і музики – Номан Челебіджіхан.

Напередодні відкриття меморіальної дошки кримськотатарська та чернігівська обласна делегації вшанували пам'ять героїв Революції Гідності та АТО. Вони поклали квіти до пам’ятного стенду біля каплички Героїв Небесної Сотні та загиблих Захисників України у сучасній російсько-український війні.

Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України











Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
Усі новини