реклама партнерів:
Головна » Провіднику ОУН Андрію Мельнику – 120

Провіднику ОУН Андрію Мельнику – 120


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
12 грудня у день Святого Андрія згадують ім’я відомого українця, полковника Українських Січових Стрільців, одного з засновників і провідників Організації Українських Націоналістів Андрія Мельника. Адже цими днями вшановують 120-річчя визначного українського діяча, який майже півстоліття був активним учасником складних подій Першої та Другої Світової воєн в історії України.
12 грудня, у день народження Андрія Мельника, громадськість вшанувала пам’ять про відомого українця у його родинному селі Воля Якубова, що неподалік міста Дрогобич на Львівщині.
З цього краю походить і великий Іван Франко. Власне письменника особливо шанували у родині Мельника. На творах Каменяра формувався світогляд майбутнього провідника оунівців.

Заповіт Андрія Мельника актуальний донині
Андрій Мельник продемонстрував свої військові здібності у роки Першої
Світової війни, коли очолював сотню стрільців. Тоді ж потрапив у російський полон і на засланні познайомився з майбутнім засновником і провідником ОУН Євгеном Коновальцем, який був для нього моральним авторитетом, а згодом і родичем. Обоє твердо були переконані, що лише завдяки боєздатній і патріотичній армії можна здобути незалежну державу.
В Галичині Коновалець і Мельник створили Українську Військову Організацію, яка згодом стала основою ОУН. За свою діяльність Андрій Мельник у 1924 році був заарештований польською владою і чотири роки провів у в’язниці. Після тюремних років, він почав працювати управителем лісів митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького. Після вбивства у 1938 році агентом КДБ Євгена Коновальця, Андрій Мельник очолив ОУН.
Історик, дослідник діяльності ОУН Микола Посівнич зауважує, що провідник ОУН мислив категоріями незалежності України і служіння інтересам українського народу. Був людиною інтелігентною і скромною.
«Для мене, як історика, найцікавішим є заповіт Андрія Мельника. У заповіті, він як людина, яка перейшла дві війни, знайома з усіма політичними діячами середини XX століття, написав, що треба об’єднуватись і працювати заради України, а не заради власних амбіцій. І писати свою історію такою, якою вона була, а не привласнювати чужого. Але, на жаль, у ці складні політичні події він, як людина м’яка, підпадав під різні групи впливу. Але як людина і борець він має бути пошанований в Україні, це був справжній патріот України, який працював за визволення України. Андрій Мельник менш вивчений і знаний, аніж Степан Бандера», – вважає історик.

Розкол ОУН був вигідний Німеччині та Росії

Однак у лавах ОУН були розходження між старшими членами організації, на чолі з Андрієм Мельником, і молодшими, на чолі зі Степаном Бандерою. У 1940 році крило Бандери утворило Революційний провід ОУН, а ще їх називали самостійниками-державниками, і пристало на радикальні військові кроки задля відновлення незалежної України.
«У розколі єдиної організації оунівців були зацікавлені як Німеччина, так і Росія, вони й стали каталізатором цієї ворожнечі. Цей розкол ще й був підігрітий людськими амбіціями. Агенти КДБ крутились при Мельнику і Бандері», – зазначив дослідник ОУН.
Вшанування 120-річниці від дня народження визнаного українського діяча обмежилось кількома заходами на Львівщині. Місцева влада цю дату не помітила, зазначив Олег Гринюк, провідник Львівської обласної ОУН, не кажучи про вшанування провідника ОУН на загальноукраїнському рівні.

Біографічна довідка:
Андрій Мельник народився 12 грудня 1890, Воля Якубова Дрогобицького повіту на Львівщині. Полковник армії УНР, військовий і політичний діяч. Організатор формації Січових Стрільців у Києві, один з організаторів УВО. З 1938 – голова Проводу ОУН, в’язень польських і німецьких таборів. З 1945 жив в еміграції, у Німеччині та Люксембурзі. У 1947 на Третьому Великому Зборі Українських Націоналістів Мельник обраний довічним головою ПУН. У 1957 висунув ідею створення світового конгресу українців і союзу українців і в 1967 році було створено Світовий Конгрес Вільних Українців. Андрій Мельник помер у Клерво (герцогство Люксембург), похований у Люксембурзі.

Галина Терещук
Джерело: "Радіо Свобода"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
Усі новини