реклама партнерів:
Головна » Реставрація «по-народному» на Волині

Реставрація «по-народному» на Волині


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У древній церкві Святого апостола Іоана Богослова холодно, як у льоху. Стіни товщиною не менше метра. За кілька століть — а храм звели ще у 1777 році — він помалу осів у землю. Молоденький священик отець Петро (Рудь) показує древні розписи і старі ікони, фарба на яких уже висить мало не клаптями. Навіть дуже яскраві вишиті рушники на образах не можуть приховати відчуття загальної розрухи, яка, поряд з намоленістю, завжди присутньою у таких древніх церквах, пронизує храм.
Такого знищеного часом, але діючого храму ніколи раніше не доводилося бачити. Що казати, якщо останній капітальний ремонт тут було зроблено ще у 1906 (!) році, тобто основним дерев'яним конструкціям уже понад сто літ.
Церква у Штуні діяла навіть у часи найсуворіших гонінь на віру. Можливо, цьому сприяло і те, що тут понад 40 літ відслужив отець Тимофій (Усік), який на той світ відійшов у дуже поважному віці й у ранзі найстарішого православного священика Любомльського району. Мабуть, і богоборчій владі потрібні були окремі осередки так званої релігійної духовності, а що церква у Штуні мала свою дуже давню історію, то двері в неї ніколи не зачиняли. Та саме ця древня історія і сприяла тому, що через неї храм міг просто... розвалитися.
«Ансамбль — храм з дзвіницею-брамою — є унікальним пам'ятником волинської архітектурної школи і займає важливе місце серед культових споруд Правобережної України XVIII століття. Храм є пам'яткою архітектури національного значення» — читаємо про штунську святиню в інтернеті. Вірогідно, що спочатку церква, як і належить Божому дому, знаходилася не так, як тепер, у тісному сусідстві з людськими обійстями, а на роздоллі.
Нині до неї веде звичайна тісненька сільська дорога з вибоїнами. Минулої п'ятниці, незважаючи на будній день, у храмі була служба Божа. І по її закінченні на подвір'ї ми застали ще вдосталь людей, аби почути пояснення, чому таку унікальну пам'ятку (адже далеко не всі вони мають статус національного значення) почали ремонтувати без погодження з відповідними організаціями.
Власне, про те, що у Штуні вже розібрали на церкві купол, так би мовити, доброзичливці повідомляли в ці органи ще кілька тижнів тому. Але насправді ремонт розпочався значно раніше. Ще навесні 2008 року було замінено вікна і бічні двері на «сучасні». Нині пластикові вікна і металопластикові двері на фоні старого приміщення виглядають щонайменше чужорідними елементами. Тому зрозумілі побоювання і щодо подальшої долі реставрації «по-народному». Проте громада, переконують люди, мусила діяти саме так.
— Хрести похилилися і могли впасти. Штукатурка обвалювалася кусками. Бляха погнила, — описує стан храму штунський сільський голова Василь Забокрицький.
— Коли церква валилася, то це нікого не обходило. А коли ми почали її ремонтувати, то відразу нам пригадали, що це — «пам'ятка», — обурюються люди біля храму.
— Як сніг танув, то у храмі текло дзюрком, баночки під воду підставляли. І ще нас тепер оштрафувати хочуть! — додають емоційні жіночки, однак признаються, що сподівалися зробити ремонт «тихенько», інакше б його «заволокитили».
З пояснень сільського голови виходить, що причиною, через яку у Штуні «по-народному» вирішили розібратися з пам'яткою національного значення, була непідйомна, як для православної громади та села, у якому нема жодного бізнесмена, вартість проектної документації. Забокрицький спробував оновити обеліск загиблим воїнам, і то вартість паперів сягла десяти тисяч гривень.
А щодо церкви — сума була б значно більшою, тому на неї вирішили й не тратитися. Адже гроші на порятунок храму прихожани заробляли різними способами. Збирали по селу, колядували у різних організаціях. На митниці у Ягодині довелося їм поспілкуватися і з... повіями. Звісно, штунці спочатку не знали, що це — дівчатка, як кажуть, сумнівної поведінки... Просто просили усіх присутніх на примитній території жертвувати Богу. Ось і жертвували: дехто й по 5 копійок, а дехто й по одній...
Петро Троневич, головний спеціаліст з питань реставрації історичної забудови управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації, був відверто здивований тим, що несанкціонований, без ніяких дозволів ремонт у Штуні продовжується, і пообіцяв особисто виїхати на місце. А після Трійці на штунській церкві вже почали крити бляхою оновлений купол. І якщо врахувати, що кожен лист бляхи обходиться громаді у 350 гривень, то навряд чи вона так легко погодиться з претензіями до неї навіть держави...
— Майстри за роботу хотіли одну суму, а як розкрили купол, а там — порохно, то вже просять суму утричі більшу. Кажуть, що одна справа — ремонтувати новіший храм, а інша — реставрувати такий старий, — пояснюють прихожани.
Петро Троневич визнає, що масова заміна дерев'яних вікон на пластикові, які є для таких архітектурних споруд чужорідними, все ж не сприймається нині як катастрофа. Не сприймається, якщо буде, як він висловився, повторено малюнок попереднього виробу. Якщо ж ні (а у Штуні — ні), то громаду мають змусити «зробити, як було». І цьому сприятиме нове законодавство з приводу подібних реставрацій, яке вже прийнято у першому читанні.
— Я особисто поважаю наші українські закони, але на все має бути міра і здоровий глузд, тому всіляко сприяв людям, які рятували церкву, — додає голова Любомльської районної ради Валерій Фурманюк. (А саме установа, очолювана ним, і мала б звертатися у Міністерство культури за відповідними дозволами...).
— Але запишіть, що ремонт буде зроблено, не міняючи основних конструктивних елементів. Є домовленість, що зроблять так, як було. Принаймні так обіцяють, — додає присутній на розмові з людьми голова Любомльської районної ради Валерій Фурманюк.
А якщо не зроблять? Волинь втратить ще одну самобутню архітектурну пам'ятку і стане ще далі від Європи, у якій теж, здається, вистачає здорового глузду, але немислимим було б те, що нині робиться у Штуні.

Наталія МАЛІМОН
Джерело: "День"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
Усі новини