реклама партнерів:
Головна » Громадськість Рівненщини обурена фактом заміни меморіальної дошки на стелі пам’яті під Дубном

Громадськість Рівненщини обурена фактом заміни меморіальної дошки на стелі пам’яті під Дубном


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Напередодні Дня пам’яті жертв політичних репресій (16 травня) громадськість Рівненщини обурилася фактом заміни меморіальної дошки на стелі пам’яті, що на Луцькому перехресті під містом Дубно.
У минулому місяці замість надпису «Вічна пам'ять тим, хто покоїться тут» на стелі з’явилась інформація про те, що тут прийняли свій останній бій червоноармійці, комісари і партактив. У цій інформації є правда і неправда.
Правда – те, що на цьому місці загинули люди, які з 1939-го по червень 1941 року працювали в Дубенському райвідділі народного комісаріату, держбезпеці, міліції та партійних органах. Неправда – принаймні, так стверджують історики, – що в бою брали участь бійці Червоної армії. Власне, і боєм назвати сутичку, яка зав’язалася між наступаючими моторизованими німецькими загонами та відступаючими представниками радянської влади, назвати важко, вважає завідувач відділу «Інституту дослідів Волині», історик Ігор Марчук.

Що сталося на Луцькому перехресті
«Ми мали одну картинку на сьогодні, подану офіційно ще в 70-80-х роках, а коли ми знайшли кримінальну справу міліціонера, який був там присутній і потрапив у це оточення, то він подав зовсім іншу ситуацію. Із його точки зору, рядового міліціонера, він просто розповідає, що потрапили в німецьке оточення, зброї практично не було серйозної, не було можливості чинити опір, і майже всі ці працівники просто здалися німцям. А один із колишніх міліціонерів, який був у Дубні, був ображений за те, що його вигнали з роботи, і виказав окупантам значну частину партійних працівників, які там лишилися. Їх у Дубні розстріляли», – розповів Ігор Марчук.
Серед убитих був начальник районного НКВС Яків Винокур, голова Дубенського виконкому Тимошенко, керівник районної організації КПЗУ Козійчук. Вшановувати пам’ять загиблих – у християнських традиціях. Однак на початку 90-х, після перезахоронення загиблих на військовому цвинтарі в Дубні, подібний надпис і барельєф радянських часів небезпідставно демонтували, розповідає тодішній заступник представника Президента у Дубенському районі Микола Тимчак.
«Тоді вийшов указ Президента Леоніда Кравчука про демонтаж символів минулого. На виконання цього указу в нас було розпорядження районної державної адміністрації про те, щоб демонтувати всі ці символи. І в тому числі був цей знак на Луцькому повороті навпроти посту ДАІ, де вшановували енкаведистів, які дали вказівку розстріляти Дубенську в’язницю, і яку двічі розстрілювали та втікали з Дубна. Це був червень 41 року. І на чолі з Винокуром, начальником НКВС, вони виїхали туди, там їх перестріли гітлерівці, які десь із Млинівського повороту туди виїхали мотоциклами, і розстріляли втікачів», – зауважує Микола Тимчак.

Розстріл у Дубенській в’язниці: як це було
Свідки тих подій стверджують: перед відступом енкаведист Яків Винокур розпорядився провести розстріл у в’язниці, а тоді поїхав до Свято-Миколаївського монастиря. Забіг у храм із автоматом. Ченці, побачивши його, попадали на долівку. Винокур пробігся по спинах ченців, та щось завадило йому вчинити над ними самосуд. Тим часом крові у в’язничних камерах назбиралося стільки, що вона переливалася через двері.
Мешканка Дубна Іларія Левінська у 41-му була школяркою. Однак добре пам’ятає страшну ніч із 24-го на 25 червня, коли Дубенська в’язниця здригалася від людських криків і пострілів. То наглядачі виконували злочинний наказ – знищити усіх (близько півтисячі) в’язнів, серед яких було чимало політичних – інтелігенції з Рівного та Луцька.
«Вже наші кати повтікали. Вже їх не було. І тоді дитяча допитливість привела мене туди. Я побачила багато побитих людей, багато поранених. Інших забирали і везли в куток Садової – там мешкав чех на прізвище Вентура, і туди забирали поранених. Викопали люди довгу могилу, і в тій могилі поховали всіх розстріляних. Прийшов священик Ящевський, відслужив панахиду, поставили березовий хрест. Згодом не стало ні могили, ні хреста», – розповіла Іларія Левінська.
У радянські часи згадувати про розстріл у тюрмі було заборонено. Натомість на Луцькому перехресті виріс монумент. А про розстріляних згадали на початку 90-х. Громада сама взялася за виготовлення пам’ятника, який би нагадував про страшну подію. Зроблений у кустарних умовах, він стоїть біля в’їзду до нинішньої Дубенської колонії. Виглядає примітивно, але говорить про щире бажання дубнівчан вшанувати невинно убієнних. Державних коштів для цього поки що не знайшлося. А пам’ятник на перехресті заріс бур’янами. На ньому оселилися лелеки.

Пам’ятник НКВС – за кошти ЄБРР?

Цієї весни лелеки знову повернулися додому. Однак чиїсь руки дісталися гнізда раніше. Лелеки довго літали над стелою, намагаючись приліпити на старе місце гіллячки. Тоді люди вчепили на стелу слизький дашок, щоб птахи більше не поверталися. А лелекам поставили бетонного стовпа і прикрутили на нього колесо. Та стовп не прийшовся їм до вподоби.
В управлінні культури Дубенської районної держадміністрації Радіо Свобода повідомили: пам’ятник на Луцькому перехресті і справді належить районові, традиційно шефство над ним тримають правоохоронці. Як з’ясувалося, ініціатива поновити надпис радянських часів виходила від Ради ветеранів УМВС у Рівненській області. Їх підтримали ветерани Служби безпеки. Основний аргумент: там у нерівному бою з гітлерівцями загинули їхні колеги(?!?)...
Однак звернень з ініціативою поміняти зміст надпису до влади не було, стверджує заступник голови Рівненської обласної адміністрації Олексій Губанов. «Цим питанням має опікуватися як відповідний дозвільний орган управління культури і туризму, – каже він. – Саме по цьому об’єкту ніяких звернень до обласного управління не було і відповідно дозволів не надавали. Є звернення від громадян – будемо розбиратися».
У Раді ветеранів говорять, що оновлення пам'ятника здійснили за кошти, виділені італійською фірмою «Тодіні», котра виконує ремонтні роботи на ділянці Рівне – Радивилів автошляху Київ – Чоп. Такою є умова будівництва доріг до Євро-2012 – впорядковувати безпосередньо прилеглі до шляху території. От і виходить, що до реконструкції пам’ятника НКВС доклався Європейський банк реконструкції і розвитку. Однак сьогодні на черговій сесії Рівненської обласної ради депутати підтримали запит свого колеги Степана Жданюка до голови обласної ради з метою з’ясувати, хто і за які кошти демонтував меморіальну дошку і поновив знак тоталітарної доби, і щоб ті особи відповіли за порушення українського законодавства.

Довідка: У Рівненському обласному державному архіві зберігається Постанова «Ровенського обкому КП(б)У «Про лист виконуючого обов'язки помічника обласного прокурора Сергєєва на ім’я тов. Сталіна» від 21 травня 1940 року, підписана секретарем Рівненського обкому Бегмою. Партійна верхівка звинуватила прокурора в антирадянській діяльності і наклепах. Причиною послужив лист на ім’я Сталіна, у якому прокурор зазначав: «Здавалося б, що зі звільненням України сюди для роботи повинні бути направлені кращі сили країни, кришталево чисті, чесні й непохитні більшовики, а вийшло навпаки. У більшості сюди потрапили великі й малі пройдисвіти, від яких постаралися позбутися на батьківщині». Прокурора Сергєєва згодом звільнили й віддали під суд.

Джерело: Валентина Одарченко, "Радіо Свобода"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:26
06-Трав-2024
Україна отримала від Іспанії та інших союзників ракети до систем ППО Patriot
В уряді Іспанії заявили, що Україна вже отримала ракети до систем ППО Patriot, які їй
20:38
05-Трав-2024
Священники ПЦУ підпільно звершують богослужіння на окупованих територіях України
Священники Православної церкви України підпільно продовжують звершувати богослужіння
07:01
04-Трав-2024
На Поклонній горі – черги до трофейної техніки України та НАТО
Зрозуміло, що людей осудних у цій черзі немає.
Це той самий «кровожерний совок
06:56
04-Трав-2024
Про «покровскіх ос» на Лук’янівці у Києві
У Страсну п‘ятницю, коли у православних храмах виносять для поклоніння Плащаницю я за
20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
Усі новини