реклама партнерів:
Головна » Національний заповідник «Чернігів стародавній» відкрив виставку старовинних картин «Духовний портрет». Фоторепортаж

Національний заповідник «Чернігів стародавній» відкрив виставку старовинних картин «Духовний портрет». Фоторепортаж


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
2 жовтня у рамках відзначення 940-річчя Антонієвих печер Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» відкрив виставку старовинних картин ХVІІІ-ХІХ ст. «Духовний портрет».
На унікальних творах із музейної колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника представлені церковні діячі, просвітителі, вчені богослови, ієрархи української православної церкви. Відкриваючи захід, генеральний директор чернігівського заповідника Юрій Соболь відзначив, що на художніх полотнах зображені живописні образи релігійних діячів, з імена яких пов’язаний розквіт освіти, книгодрукування, літератури, мистецтва в Україні.
Користуючись нагодою він вручив Почесну грамоту Міністерства регіонального розвитку та будівництва України реставратору ікон Ігорю Шаполову. Юрій Соболь наголосив, що таким чином відзначено значний внесок реставратора у відновлення десятків старовинних ікон та настінного живопису в пам’ятках архітектури.
Цього дня на учасників відкриття виставки – чернігівців та дослідників із України, Росії і Білорусії (учасників Міжнародної наукової конференції «Християнські старожитності Київської Русі») – очікував ще один приємний сюрприз. Генеральний директор Національного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь репрезентував унікальне наукове видання «Каталог ікон іконостасів Іллінської церкви та Троїцького собору». У книзі, написаній науковцями музейної установи Аллою Доценко (заступник генерального директора з наукової та культурно-просвітницької роботи) та Оленою Левченко (старший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності), розповідається про історію пам’яток архітектури та іконостаси храмів.
Про виставку «Духовний портрет» розказала Ольга Травкіна, кандидат історичних наук, головний зберігач фондових колецій чернігівського заповідника. Вона відзначила, що особи, зображені на старовинних картинах, зокрема Петро Могила, Лазар Баранович, Йоаникій Галятовський, Іоан Максимович, Дмитрій Ростовський, Антоній Стаховський, Феофан Прокопович, Георгій Кониський були політиками, письменниками та викладачами навчальних закладів, вони відіграли велику роль у культурному розвитку всього слов’янського світу.
Портети ієрархів, написані художниками лаврської живописної школи а також іншими майстрами пензля, були скопійовані пізнішими живописцями. Використовуючи композиційні схеми європейського портрету, художники зберігають вірність українській живописній традиції з її напрямком до декоративності та мальовничості. Художники-копіїсти прагнуть передати характерні риси зовнішності архієреїв, творчо інтерпретуючи оригінал в дусі свого часу. Індивідуальна манера художників проявляється в композиційному і колористичному рішенні цих копій. В першій половині ХІХ ст. ієрархічний портрет стає більш камерним. Художники прагнуть наблизити модель до глядача, реалістично трактуючи образ, – відначила Ольга Травкіна. Портрети, репрезентовані на виставці, відображають натхненних духовних світочів української православної церкви, нагадуючи нам про їх велику роль у розвитку культури, освіти не лише України, а і величезну місіонерську та культурно-просвітницьку роботу в Білорусії, Росії, а також у її віддаленому регіоні – Сибіру.
Виставка «Духовний портет» експонується у Чернігівському Колегіумі (на Валу), бажаючі її оглянути можуть завітати у виставковий зал пам’ятки архітектури з 10 до 18 години (виставка працює щодня).

Сергій Черняков, «Європейська Україна».
Фото автора.











Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:38
05-Трав-2024
Священники ПЦУ підпільно звершують богослужіння на окупованих територіях України
Священники Православної церкви України підпільно продовжують звершувати богослужіння
07:01
04-Трав-2024
На Поклонній горі – черги до трофейної техніки України та НАТО
Зрозуміло, що людей осудних у цій черзі немає.
Це той самий «кровожерний совок
06:56
04-Трав-2024
Про «покровскіх ос» на Лук’янівці у Києві
У Страсну п‘ятницю, коли у православних храмах виносять для поклоніння Плащаницю я за
20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

Усі новини