реклама партнерів:
Головна » Тепличні овочі — вітамінна чи нітратна бомба?

Тепличні овочі — вітамінна чи нітратна бомба?


Коментарі: 0 Медицина

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Купуючи овочі, вирощені в теплицях, саме цим питанням і переймається більшість покупців — чи можна їх безбоязно їсти, чи в них усе-таки завищений вміст нітратів? Адже як за смаком, так і за зовнішнім виглядом помідори та огірки, що вирощені в спеціальних умовах на гідропоні, в який додають поживні речовини хімічного походження, справді відрізняються від ґрунтових.

НЕДОЛІКИ ТЕПЛИЧНИХ ОВОЧІВ
Як стверджують науковці-аграрії, тепличні овочі на 20—30 відсотків бідніші на вітаміни, а нітратів містять більше. Адже їм під час росту бракує сонячного світла. Саме воно допомагає перетворювати нітрати, що надходять у рослину, в білки та інші сполуки. Особливо перевищеним вмістом нітратів «грішать» імпортні овочі, здебільшого імпортовані з Туреччини та Іспанії, а вони взимку та на початку весни становлять понад 90 відсотків ринку. Адже в багатьох європейських країнах, хоч як це дивно, вміст нітратів у городині, окрім петрушки та кропу, не регламентують, а відтак — їх кількість не перевіряють.
Окрім того, огірки та помідори за кордоном вирощують невеликі підприємства. Їм для запилення городини задорого використовувати комах. Тож вони застосовують хімічні препарати-стимулятори для запилення, що додатково хімічно навантажують овочі, а відтак і організм тих, хто їх споживає. Така продукція містить і мало вітамінів. Олександр Цизь, доцент кафедри закритого ґрунту Національного університету біоресурсів і природокористування, пояснює це тим, що гібриди, які зараз масово вирощують, можуть зберігатися дуже довгий час. Скажімо, помідори — понад два місяці. Але лише протягом перших 7—10 днів за вмістом вітамінів їх можна назвати повноцінною продукцією. У подальшому значна частина вітамінів втрачається — цукри перетворюються на крохмаль. Саме тривалий термін зберігання і призводить до того, що помідори мають крохмалисту консистенцію.
Науковці вважають: їсти тепличні овочі, попри наведені вище факти, можна. Головне — знати норму. Її, до речі, можете вирахувати самі. Так, гранично допустимий ліміт нітратів у тепличних помідорах, перці, та баклажанах — триста міліграмів на кілограм, в огірках — чотириста, у капусті — дев’ятсот. А дорослим людям на добу можна споживати городину, що містить не більше трьохсот міліграмів нітратів. Але це гранично допустимі норми. Насправді ж, нітратів в овочах, особливо вирощених в Україні, значно менше. Згідно з перевірками, у наших помідорах — це 50—70 міліграмів на кілограм. Та визначити за виглядом, чи овоч переобтяжений нітратами, не можливо. Під час купівлі можна покладатися лише на сертифікат на продукцію, де має бути вказаний вміст усіх шкідливих мікроелементів, зокрема і нітратів. І вже згідно з цим документом, покладаючись на дані аналізів, чітко знатимете, скільки варто з’їсти тих чи тих тепличних овочів, щоб не зашкодити собі.
Пам’ятайте про ризик: якщо не втримаєтеся і з’їсте забагато ранніх плодів, можете стати жертвою отруєння від передозування нітратів. Його перші ознаки — нудота, запаморочення, слабкість, що настають здебільшого за годину після прийому їжі. Тоді слід, не зволікаючи, звернутися до лікаря.

ЯК ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ НІТРАТІВ У ОВОЧАХ?
Спожити менше нітратів можна, якщо знаєте головні правила — в яких частинах овочу вони максимально накопичуються, отож їх не вживатимете. Так, у капусті — це зовнішні листки і качан, в огірках та кабачках — частина біля плодоніжки та в шкірці, в зелені — у стеблах. Тому перед споживанням огірки обріжте, з капусти зніміть верхнє листя та в жодному разі не гризіть качан.
Також нітрати можна, так би мовити, «вимити». Для цього слід на дві години занурити овочі у воду, куди, щоб отримати повніший ефект, додайте аскорбінової кислоти, і вміст нітратів значно зменшиться. Та найнадійнішим способом все ж лишається термічна обробка. Так, під час відварювання овочів значна частина нітратів переходить у відвар у перші 15—20 хвилин, тому його обов’язково слід зливати.
А тим, хто по-справжньому «зголоднів» за свіжими овочами, науковці дають ще кілька порад. Перша — купуйте вітчизняні овочі. Адже в наших теплицях, як запевняють, жорстко дотримуються всіх стандартів під час їхнього вирощування та й порівняно з імпортними в них значно нижчий вміст нітратів. До речі, перші вітчизняні овочі вже є на ринку — огірки з початку, а помідори з середини березня.
Порада друга — протягом березня-початку квітня і на них не слід налягати, особливо дітям. Пам’ятайте: перший ворог нітратів — світло, якого поки не багато. Тож коли дні стануть справді довгими і сонячними, пропорційно їм в овочах зменшиться і вміст цього хімікату. Уже з середини квітня їх можна сміливо їсти — весняне сонце зробить овочі не тільки кориснішими і багатшими на вітаміни, а й дешевшими.

Василина БРУНЬКА.
Джерело: "Здоров"я і довголіття"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:26
06-Трав-2024
Україна отримала від Іспанії та інших союзників ракети до систем ППО Patriot
В уряді Іспанії заявили, що Україна вже отримала ракети до систем ППО Patriot, які їй
20:38
05-Трав-2024
Священники ПЦУ підпільно звершують богослужіння на окупованих територіях України
Священники Православної церкви України підпільно продовжують звершувати богослужіння
07:01
04-Трав-2024
На Поклонній горі – черги до трофейної техніки України та НАТО
Зрозуміло, що людей осудних у цій черзі немає.
Це той самий «кровожерний совок
06:56
04-Трав-2024
Про «покровскіх ос» на Лук’янівці у Києві
У Страсну п‘ятницю, коли у православних храмах виносять для поклоніння Плащаницю я за
20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
Усі новини