Версія для людей з вадами зору
реклама партнерів:
Головна » Освіта та навчання » Єлизавета Милорадович (Скоропадська). Меценатка української культури

Єлизавета Милорадович (Скоропадська). Меценатка української культури



Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 9907
Освіта та навчання


Єлизавета Скоропадська народилася 14 січня 1832 року на Чернігівщині в селі Качанівка Борзнянського повіту (нині Ічнянського району). Її батько, Іван Скоропадський, представник знатного козацького роду, був освіченою і розумною людиною, шанував старовину та мистецтво, підтримував фінансово школи й гімназії. У Тростянці Іван Михайлович заснував унікальний парк, який і нині за своєю дивовижною красою не має рівних в Україні.
Маєток Скоропадських вважався також і своєрідним культурним центром, де поміщики збиралися, дискутували й ділилися враженнями від літературних новинок. Постійними гостями Скоропадських були Галагани, Тарновські, Милорадовичі, Маркевичі. На сцені домашнього театру виступали знамениті на той час українські музиканти Заремби.
Стіни маєтку прикрашали портрети козацьких гетьманів, полковників, старшин. Серед них і портрет гетьмана України Івана Мазепи, якому родина симпатизувала.
У Тростянці виховувалась і Єлизавета Скоропадська (тут вона провела свої дитячі роки та ранню молодість). Сімнадцятирічною вийшла заміж за майже на тридцять років старшого графа Льва Григоровича Милорадовича. У своїх листа Єлизавета називала чоловіка «дідом». Подружжя було нещасливим. Сина Григорія, російського дипломата, стратили більшовики, а донька Олександра померла ще дитиною.
Більшу частину свого життя Є.Милорадович присвятила громадській та освітянській праці. Ще наприкінці 50-х років ХІХ ст. вона вступає до культурно-освітнього товариства «Українська громада». Відтоді дім Єлизавети Іванівни «стає центром українства, а кожна українська акція знаходить в ній щедрого мецената й опікуна-покровителя», – пише видатний український історик Омелян Пріцак.
У Полтаві, де жила Єлизавета Милорадович, її називали гетьманшею. Але не тільки тому, що її прадід Іван Скоропадський – гетьман України. Вона сама була особистістю. Опікувалася розвитком національної освіти, науки та культури, клопоталась перед владою про відкриття навчальних закладів. Про українську «самостійницю» писала у 1862 році французька газета «Independent Belge»: «В Полтаві на зборах головує чарівна жінка. А обговорює питання про… відокремлення Малоросії від Росії. А новоствореною державою знову буде керувати гетьман, як за часів Мазепи…».
У 1863 році після підписання Валуєвського циркуляра в Україні розпочинаються репресії, арешти й заслання. Чимало неприємностей за українські симпатії довелося зазнати і Єлизаветі Милорадович.
Українські діячі, зрозумівши, що подальша праця в російській Україні неможлива, вирішують заснувати в Галиччині літературне товариство. Але для цього потрібні кошти. Олександр Кониський та колишній кирило-мефодієвець Дмитро Пильчиков звертаються за допомогою до Єлизавети Іванівни. Вона надає українським діячам значні кошти – 20 тисяч австрійських срібних крон – шалені на той час гроші.
На ці кошти вдалося у Львові заснувати літературно-наукове Товариство імені Шевченка, завданням якого було «спомагати розвою руської (малоруської) словесності». На кошти Єлизавети також придбали друкарню для товариства, що дало змогу побачити світ українським часописам, зокрема «Записки», «Зоря», «Правда», «Діло».
В історії товариства імені Шевченка видатна меценатка й донині займає почесне місце.
Померла Єлизавета Милорадович-Скоропадська 14 лютого 1890 року в Полтаві, де й похована. Та українську патріотку пам'ятають і шанують.

Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Джерело: газета «Деснянська прада» (№ 18, 13 лютого 2010).
На фото: портрет Єлизавети Милорадович (Скоропадської), художниця Лариса Іванова.





QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.





Коментарі

omForm">
avatar

Останні новини

21:08
06-Лип-2025
Кремль вже програв Азербайджану
Найбільшою стратегічною помилкою президента РФ Володимира Путіна було прийняття ним р
14:34
04-Лип-2025
Україна повернула з полону ще одну групу Захисників
Продовжуються обміни згідно зі “Стамбульськими домовленостями”, про це інформує Коорд
14:27
04-Лип-2025
У колишнього міністра оборони Олексія Резнікова проводять обшуки
Національне антикорупційне бюро провело обшуки у колишнього міністра оборони Олексія
14:41
02-Лип-2025
Припинено громадянство України Ореста Березовського (так званого митрополита УПЦ (МП) Онуфрія
За матеріалами СБУ було припинено українське громадянство Ореста Березовського, котри
21:49
01-Лип-2025
Росія сподівається зафіксувати недоторканість УПЦ та повернути її російську ідентичність
28 квітня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв'ю бразильській газет
13:14
30-Чер-2025
11 років тюрми заочно отримав митрополит УПЦ (МП), який благословив війну рф проти України
За матеріалами Служби безпеки до 11 років позбавлення волі заочно засуджено підсанкці
Усі новини

Сollaborator

реклама партнерів: