реклама партнерів:
Головна » Європейська інтеґрація » Україна - НАТО . Щотижневий бюлетень № 12

Україна - НАТО . Щотижневий бюлетень № 12



Автор: Редактор
Коментарі: 0
Переглядів: 2180
Європейська інтеґрація


У відносинах з НАТО Україна проводить політику, яка передбачає перехід від особливого
партнерства до перспективного членства

Таку заяву зробив Президент України Віктор Ющенко, представляючи нового Міністра закордонних справ України Арсенія Яценюка керівному складу зовнішньополітичного відомства. Він ще раз підкреслив незмінність зовнішньої політики нашої країни і серед основних її пріоритетів назвав європейську та євроатлантичну інтеграцію. Говорячи про поточний етап співпраці з НАТО, глава держави додав: "Дуже хотілося б, щоб ця тема не політизувалася в Україні. Ми повинні раціонально проходити цю дорогу".

Новий глава українського зовнішньополітичного відомства
зустрівся з керівництвом НАТО

26 березня п.р. в ході візиту до Брюсселя Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк мав зустріч з Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хооп Схеффером. У співбесіді новий керівник українського дипломатичного відомства підкреслив незмінність зовнішньополітичного курсу нашої держави, з-поміж основних пріоритетів якого – європейська та євроатлантична інтеграція.
Арсеній Яценюк наголосив на необхідності продовжувати співпрацю між Україною та Північноатлантичним альянсом в усіх існуючих форматах, в тому числі у рамках Інтенсифікованого діалогу Україна-НАТО та Плану дій Україна-НАТО, а також запевнив у відповідальному ставленні нашої країни до виконання наявних домовленостей з Альянсом, зокрема щодо забезпечення співробітництва у миротворчих операціях і навчаннях.
Міністр закордонних справ України та Генеральний секретар НАТО обговорили також актуальні питання розвит-ку відносин Україна-НАТО на найближчу перспективу, включаючи підготовку до засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, що має відбутися наприкінці квітня п.р. у м.Осло (Норвегія).
Крім того, сторони обмінялися думками щодо відзначення 10-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство Україна-НАТО. У цьому контексті глава українського зовнішньополітичного відомства підтвердив запрошення Північноатлантичній раді відвідати Україну в липні п.р.

Україна успішно реалізує всі зобов'язання по співпраці з НАТО
Про це заявив на зустрічі з Президентом Парламентської асамблеї НАТО Жозе Леллу 26 березня п.р. в Києві Голова Верховної Ради України Олександр Мороз. Він, зокрема, відзначив виконання зобов'язань нашої країни перед Парламентською асамблеєю Альянсу. В свою чергу, Жозе Леллу наголосив, що дана міжпарламентська організація прагне до посилення співпраці з вищим законодавчим органом України. За його словами, це добра можливість об-говорити питання миру, розвитку і прогресу, на чому ґрунтується НАТО.
Олександр Мороз погодився з необхідністю розширення такого співробітництва, висловивши зацікавленість в обміні практичними навиками, зокрема у частині цивільного контролю діяльності військових формувань. Голова Верховної Ради повідомив, що Україна планомірно скорочує чисельність своїх збройних сил і в цьому контексті досвід Альянсу щодо захисту прав "людей у військовій формі" є корисним. Президент Парламентської асамблеї НАТО погодився, що це дійсно важлива проблема. "Наша роль – допомогти Україні вирішити питання, пов'язані з реформуванням збройних сил, якщо вона цього потребуватиме", – додав він.

"Роль парламенту в сфері національної безпеки та оборони"
"Круглий стіл" за такою тематикою відбувся 26 березня п.р. в Києві. Цей захід було організовано Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони та Женевським центром демократичного контролю над збройними силами за підтримки Ради національної безпеки і оборони України та Офісу зв’язку НАТО в Україні.
Відкриваючи дане зібрання, перший заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Юрій Самойленко наголосив, що Верховна Рада України, реалізуючи установчі й законодавчі функції, здійснює постійний парламентський контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави відповідно до Конституції України. І в цьому контексті досвід країн НАТО є також корисним.
У свою чергу, співголовуючий – заступник Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Джон Колстон відзначив, що члени Альянсу готові й надалі допомагати Україні в реформуванні різних галузей. За його словами, подібні сфери Україна має вибирати сама. Зокрема, це може бути продовження перебудови структур безпеки і оборони. Представник НАТО підкреслив, що вже відбулися дуже серйозні зміни в Збройних Силах України і в секторі безпеки в цілому.

Під час трьох сесій "круглого столу" обговорювались наступні питання:
• цивільний і демократичний контроль сектору безпеки та розвиток суспільства;
• роль парламенту в забезпеченні такого контролю: досвід євроатлантичної інтеграції;
• цивільно-військові відносини і реформи сектору безпеки та оборони.
В цьому заході взяли участь народні депутати України, представники Ради національної безпеки і оборони України, секретаріатів Президента України і Кабінету Міністрів України та Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України і Національного інституту проблем міжнародної безпеки при РНБО України, співробітники зовнішньополітичного і оборонного відомств, працівники силових структур, посадові особи посольств країн-членів НАТО в Україні, Парламентської асамблеї Альянсу і штаб-квартири НАТО, численні експерти в сфері безпеки і оборони. В дискусії відбувся відвертий обмін думками з актуальних питань, що розглядалися.

Засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО зі співробітництва з питань науки та довкілля
Воно відбулося 21-22 березня п.р. у штаб-квартирі Альянсу. Делегацію України очолював перший заступник Міністра освіти і науки Андрій Гуржій. У ході цього засідання обговорювались питання, пов’язані з реформуванням Комітету НАТО з науки заради миру та безпеки, перспективи його функціонування, формування спільних заходів на період 2007-2008 рр., зокрема, посилення ролі наукової складової з особливим акцентом на інноваційний розвиток цивільної науки. Розглядався також стан реалізації наступних програм і проектів під проводом Альянсу в Україні: "Оцінка ризиків Чорнобильської катастрофи та її наслідків: уроки на майбутнє"; "Ініціатива з безпеки та довкілля"; "Екологічна безпека у рамках програми НАТО "Безпека через науку". Значна увага приділялася подоланню негативних наслідків військово-господарської діяльності у місцях розташування колишніх військових баз (аеродромів, пускових ракетних установок тощо), можливостям утилізації ракетного палива (меланж) за допомогою НАТО.
Глава української делегації висловив сподівання на схвалення кандидатур експертів від України до дорадчих груп Комітету НАТО з науки заради миру та безпеки за такими напрямами, як хімія/біологія/фізика, інформаційна безпека, екологічна безпека, людські ресурси та соціальний розвиток. Передбачається, що українські фахівці відповідатимуть за розробку, перегляд, затвердження, імплементацію та звітування за стан виконання існуючих в НАТО програм і проектів, які реалізуються у країнах-партнерах Альянсу, зокрема в Україні.
Під час проведення даного зібрання обговорювалось співробітництво в рамках програми Альянсу "Наука заради миру". За минулі роки у цій програмі взяли участь близько 400 вчених Національної академії наук та вищих навчальних закладів нашої держави. Сторони проаналізували діяльність науково-освітньої мережі URАN (Ukrainian Research and Academic Network), яка дає змогу українським вищим навчальним закладам та дослідницьким інститутам отримувати високошвидкісний доступ до мережі Інтернет.
Учасники засідання Комітету НАТО з науки заради миру та безпеки у форматі РЄАП на рівні національних координаторів, на якому Україну також представляв Андрій Гуржій, насамперед, розглянули питання наукового співробітництва в Альянсі, зокрема, його розвиток за підпрограмами: наукової співпраці, співробітництва в галузі науки і технологій, підтримки дослідницької інфраструктури.

Міжнародне військове співробітництво
У німецькому місті Гарміш-Партенкірхен за участі 9 старших офіцерів структурних підрозділів Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України, командувань видів ЗС України, а також представників Командування Збройних Сил США у Європі відбувалася щорічна українсько-американська "Конференція полковників". Українську делегацію очолював начальник відділу Управління військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України полковник Ігор Козирков.
На даному форумі аналізувались стан виконання Програми українсько-американського військового співробітництва на 2007-2008 роки, зокрема, якість та ефективність проведення заходів двосторонньої співпраці, хід реалізації започаткованих програм і проектів, особливо у напрямках розбудови Об’єднаних сил швидкого реагування ЗС України. Крім того, розглядався проект документу про наміри щодо створення координаційної групи з питань діяльності цієї функціональної структури ЗС України, визначалися перспективи подальшої професіоналізації ЗС України та розвитку сержантського корпусу. На двосторонніх брифінгах була дана оцінка існуючим механізмам планування та контролю за впровадженням Робочого плану військового співробітництва між командуванням Збройних Сил США в Європі та Збройних Сил України на 2007-2008 роки.

До співпраці України з НАТО в галузі комунікації
Про це йшлося в ексклюзивному інтерв`ю газеті "День" заступника помічника Генерального секретаря НАТО з питань громадської дипломатії Стефані Бабст, яке вона дала під час свого нещодавнього робочого візиту до України. За її словами, "двері НАТО залишаються відкритими для кожної країни, що здатна поділяти загальні цінності та принципи, на яких базується Альянс, чи країни, що хоче організувати свою систему безпеки в рамках трансатлантичної загальної колективної безпеки". Представниця НАТО висловила сподівання на отримання від України чіткого сигналу про плани щодо членства в Альянсі і наголосила, що співробітництво, яке досі існує між українською державою і НАТО, є дуже широким і конструктивним та стосується великої кількості різноманітних аспектів такої співпраці. Торкаючись необхідності проведення широкої просвітницької кампанії з роз`ясненням суті Альянсу і його діяльності, С.Бабст відзначила, що відповідна програма інформування українського суспільства не повинна обмежуватись Києвом, а охоплювати всі області та регіони. Вона запевнила, що Центр інформації та документації НАТО в Україні разом з очолюваним нею Управлінням громадської дипломатії в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі готові поєднувати свої зусилля в цьому плані з українськими представниками і надавати їм будь-яку можливу допомогу.

Про міжнародні навчання за стандартами НАТО
* У болгарському місті Варна відбулася головна плануюча конференція з підготовки багатонаціонального навчання "Кооператив Мако-2007". В ній взяли участь представники флотів з країн-членів НАТО – Болгарії, Великої Британії, Данії, Канади, Литви, Норвегії, Німеччини, Греції, Італії, Польщі, Словенії й Туреччини, країн-учасниць програми НАТО "Партнерство заради миру" – Албанії, Хорватії, Фінляндії та України, а також країн Середземноморського діалогу – Алжиру та Ізраїлю. Нашу державу представляв офіцер командування Військово-Морських Сил ЗС України капітан 1 рангу Ігор Терьохін. В ході роботи цього форуму обговорювались зміст і етапи майбутніх маневрів, місце їх проведення, склад сил і засобів. Крім того, була уточнена легенда тренувань, визначені завдання штабу керівництва, розроблено чорновий варіант оперативного плану та системи забезпечення.
Очікується, що активна фаза "Кооператив Мако-2007" проводитиметься під головуванням командування компоненти Об’єднаних військово-морських сил НАТО в Неаполі і пройде у червні-липні поточного року в територіальних водах Болгарії. Мета цього навчання полягає в поглибленні взаємосумісності та адаптації спільних процедур під час встановлення режиму ембарго, здійснення небойових операцій, протичовнових та мінних операцій. Воно є практичною стадією командно-штабного комп’ютерного навчання "Кооператив Мерлін".

*Триває підготовка до практичної участі України в антитерористичній операції НАТО в Середземному морі "Активні зусилля". В ній наша держава має бути представлена двома кораблями, один із яких передбачається залучити до цієї операції навесні, а другий – восени поточного року. За словами військового представника Місії України при НАТО контр-адмірала Ігоря Кабаненка, це "дуже серйозний вклад не тільки в питаннях безпосередньої боротьби з тероризмом, але й з точки зору набуття відповідної взаємосумісності між Військово-Морськими Силами ЗС України і військово-морськими силами країн Альянсу, готовності і спроможності реагувати на інші виклики та загрози сучасності".





QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Коментарі

omForm">
avatar

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини


реклама партнерів: