Щотижневий бюлетень «Україна – НАТО» № 29
На це вказав Президент України Віктор Ющенко під час щоквартальної прес-конференції, яка відбулася 24 липня п.р. За його словами, йдеться про більш якісні, динамічні стосунки з ЄС, оскільки "наше співробітництво з країнами Євросоюзу вже в абсолютній більшості сфер давно вийшло за рамки простого "сусідства". Тому ми зацікавлені безумовно – про це я хочу заявити абсолютно чітко, недвозначно – в асоційованому членстві та економічній інтеграції", що "дає нам перспективу на розвиток наших відносин", - підкреслив глава держави. Говорячи про інтенсивну політику діалогу з ЄС, він зазначив, що наступна угода має бути єдиним рамковим документом, і наголосив, що надзвичайно важливим є введення в його структуру безпекового розділу, який "приведе до нових відносин у цьому напрямку з країнами ЄС".
До заснування в урядовій структурі спеціального підрозділу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 16 липня 2008 р. № 649 утворив в структурі власного Секретаріату Координаційне бюро європейської та євроатлантичної інтеграції. Дане рішення є складовою частиною урядової програми "Український прорив: для людей, а не політиків", якою, зокрема, передбачено удосконалення системи горизонтальної координації діяльності органів виконавчої влади у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на політичному рівні, шляхом розроблення ефективного інституційного механізму такої координації. За словами Віце-прем’єр-міністра України Григорія Немирі, створення Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції "сприятиме більш якісній роботі всіх міністерств, що є особливо важливим з огляду на важливі переговори між Україною та ЄС, які відбуваються сьогодні". На його думку, функціонування цього нового підрозділу "також матиме позитивний вплив на процес євроатлантичної інтеграції".
Робочий візит керівника українського зовнішньополітичного відомства до Італійської Республіки
Під час перебування 24 липня п.р. в Римі Міністр закордонних справ України Володимир Огризко провів переговори з Міністром закордонних справ Італії Франко Фраттіні. Обговорювались актуальні аспекти двостороннього співробітництва. Наголосивши на необхідності його поглиблення, співрозмовники, зокрема, зосередили свою увагу на ймовірності переходу до асоційованого характеру відносин між Україною і Євросоюзом як етапу на шляху інтеграції до цієї європейської інституції. Окремою темою перемовин стало питання щодо вступу України до НАТО та сприяння італійською стороною євроатлантичним намірам нашої держави. Про місце України в європейських інтеграційних процесах йшлося також на зустрічі з головою Комісії із закордонних справ Палати депутатів Італії Стефано Стефані, який недвозначно висловився на підтримку наших прагнень інтеграції до ЄС і НАТО.
Українсько-американське військово-морське навчання "Сі Бриз–2008"
Воно проходило 14-26 липня п.р. на теренах Одеської і Миколаївської областей та Автономної Республіки Крим із залученням загалом до однієї тисячі військовослужбовців Азербайджану, Бельгії, Вірменії, Великої Британії, Греції, Грузії, Данії, Канади, Латвії, Македонії, Німеччини, Румунії, США, Туреччини, Франції та України. В ході маневрів відпрацьовувалися за стандартами НАТО загальні дії військово-морських, сухопутних, десантних та спеціальних підрозділів під час планування і забезпечення миротворчої та гуманітарної операцій. Вперше було здійснено висаджування багатонаціонального батальйону в "кризисний" район комбінованим способом (з моря і повітря). Зокрема, виконано 55 авіаційних польотів, проведено 410 занять з десантування, 24 години водіння на плаву прийшлося на кожного водія БТР-84, 364 години водолази знаходились під водою, з них 42 години вночі.
В церемонії закриття міжнародного військово-морського навчання "Сі Бриз–2008", яка відбулася в одеському Будинку офіцерів, взяли участь командувач Військово-Морських Сил ЗС України віце-адмірал Ігор Тенюх, командувач 6-м флотом ВМС США Марк Фіцджеральд, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Уільям Тейлор, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Петро Хлицов, віце-мер Одеси Анатолій Ворохаєв.
Неофіційний візит до Французької Республіки фрегату ВМС ЗС України "Гетьман Сагайдачний"
26-29 липня п.р. цей український військовий корабель перебував у французькому порту Тулон, здійснюючи черговий етап патрулювання у Середземному морі в рамках антитерористичної операції НАТО "Активні зусилля". З прибуттям до французьких берегів командування даного плавзасобу нанесло візит ввічливості до муніципального радника мера міста Тулон з питань міжнародного співробітництва та європейських справ Елен Нуар та провело низку зустрічей з представниками Середземноморського оперативного командування ВМС Франції, під час яких йшлося про хід та перспективи двостороннього співробітництва, зокрема, у військовій сфері. Говорячи про двосторонню морську кооперацію між Україною та НАТО, заступник командувача Середземноморського командування ВМС Франції з операційних питань капітан 1-го рангу Бруно Фужерон зазначив, що зовсім недавно літак базової патрульної авіації середземноморського сегменту ВМС Франції успішно завершив участь у потужному українсько-американському навчанні "Сі Бриз–2008", а начальник відділу міжнародних відносин Середземноморського командування ВМС Франції капітан 2-го рангу Рішар Елейн повідомив про наміри французького командування направити восени з дружнім візитом до Севастополя один із своїх кораблів. У свою чергу офіцери ВМС України ознайомили французьких колег з подробицями практичної взаємодії партнерів у проведенні антитерористичної операції НАТО "Активні зусилля".
Американсько-грузинське командно-штабне навчання "Негайна відповідь–2008"
Це масштабне міжнародне навчання проходило 15-31 липня п.р. в передмісті Тбілісі за участю військових із США, Грузії, Азербайджану, Вірменії та України. Мета його проведення полягала в набутті практичного досвіду роботи у складі багатонаціонального штабу під час виконання операцій із забезпечення стабільності в середовищі з високим рівнем загрози. Українські військовослужбовці, які представляли 13-й армійський корпус Сухопутних військ ЗС України, відпрацьовували в процесі такої роботи навчальні питання щодо отримання та аналізу гуманітарних завдань в екстремальних умовах, розробки варіантів спільних командно-штабних дій та прийняття рішень відповідно до штабних процедур НАТО.
15-й випуск слухачів Хмельницького центру перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців, звільнених в запас або відставку
Він відбувся 29 липня п.р. в Хмельницькому національному університеті за участю заступника голови обласної державної адміністрації Миколи Вавринчука, ректора зазначеного учбового закладу Миколи Скиби, аташе з питань оборони Посольства Королівства Нідерландів в Україні Вільяма Ван Гіребейка, менеджера Програми НАТО-Україна з перепідготовки військовослужбовців Крістофера Штаудта та інших високопосадовців. Одночасно був спеціально організований ярмарок вакансій, на якому 26 підприємств Хмельниччини запропонували близько 150 вільних місць. В урочистій обстановці сімдесят випускників цього етапу навчання отримали свідоцтва та сертифікати за спеціальностями "Менеджмент підприємницької діяльності", "Комп’ютерні технології в економічних системах", "Маркетинг на ринку товарів та послуг", "Логістика", "Графічний дизайн і реклама".
Слід зазначити, що зараз проводиться набір слухачів на чергову перепідготовку, яка розпочнеться з 10 вересня і на яку планується зарахувати знову ж таки 70 чоловік. Майже половину їх складатимуть кандидати з інших міст Хмельницької області та регіонів України.
Міжнародна конференція "Євроатлантична Україна: свідомий вибір моделі безпеки"
Цей міжнародний форум був організований 23-25 липня п.р. Центром прав людини "Древо життя" та Харківською жіночою організацією "Крона" спільно з Харківською обласною державною адміністрацією та Печенізькою районною державною адміністрацією в рамках Жіночої школи НАТО за підтримки Міністерства закордонних справ України із запрошенням журналістів, громадських діячів, державних службовців міста Харкова та районів області. Виступаючи перед учасниками даного заходу, завідувач відділу апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України Володимир Фурашев наголосив на принциповій особливості нинішньої ситуації, яка полягає в тому, що для України вибір шляхів забезпечення національної безпеки став справою не вузького кола владної еліти, а всього народу. На думку аташе з питань оборони Посольства Словацької Республіки в Україні Юрая Бескіда, дорога України до НАТО багато в чому схожа з тією, яку пройшла Словацька Республіка. Він зазначив, що спочатку лише кілька відсотків словаків схвально ставилися до ідеї входження в Організацію Північноатлантичного договору, проте після широкої та ефективної інформаційної кампанії вже 60 відсотків населення підтримало цей задум. За його словами, вступ Словаччини до європейського співтовариства і НАТО привів до істотного збільшення інвестицій країн Європи в активізацію словацької економіки.
Тернопільщина і Буковина: відверто про НАТО
• Нещодавно у м. Чортків Тернопільської області відбувся "круглий стіл" "Демократичний контроль за сферою безпеки як критерій вступу України до НАТО і ЄС". Ініціаторами цього заходу виступили активісти місцевого осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Батьківщина молода" і Чернівецький міський центр "Метасвіт". У ньому взяли участь директор Центру євроатлантичної інтеграції та безпеки Наталія Стрельчук і доцент кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Віталій Моцок. До обговорення проблем інтеграції України до НАТО активно долучилися представники місцевих органів влади, громадських організацій та ЗМІ. Під час даного зібрання відзначалось, що інформаційна кампанія про перспективи вступу України до НАТО і ЄС має бути більш інтенсивною і охоплювати всі регіони і населені пункти нашої держави. Громадяни України мають право на неупереджену інформацію про сферу безпеки, і не тільки влада, а й громадські об’єднання повинні допомогти їм отримати таку інформацію.
• Виконавчий комітет Сокирянської територіальної організації партії "Наша Україна" з дозволу міської ради провів в цьому місті акцію "НАТО-ТАК!". Біля автобусної станції виставили намет, в якому громадянам надавались загальнодержавна інформаційна газета Народного союзу "Наша Україна", буклети "Чому саме НАТО?", "Правда про НАТО" тощо. У розмовах з’ясувалося, що переважна більшість мешканців або поверхово обізнані, або зовсім не поінформовані про НАТО, навіть не знаючи, що рішення в Альянсі приймаються тільки за згодою всіх його членів, що жодну країну не можуть примусити брати участь в миротворчих діях, якщо вона сама того не бажає. Наразі відчувається ефективність діяльності створеної в Чернівецькій області тематичної лекторської групи з даного питання, яка відвідує села і міста краю, трансляції щосуботи радіопрограми "Погляд" та щоп'ятниці телепередачі "Європейським шляхом". За сприяння органів виконавчої влади області у квітні нинішнього року при Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича відкрито Центр євроатлантичної інтеграції та безпеки.
|
|