Щотижневий бюлетень № 10
Таку заяву зробив Президент України Віктор Ющенко в ході нещодавнього візиту до Республіки Польща, де він обговорив зі своїм польським колегою Лєхом Качинським ключові питання двостороннього співробітництва. "Для нас дуже важлива позиція Польщі, наших східноєвропейських друзів, одностайна позиція щодо європейських перспектив", – наголосив глава української держави, підкресливши велике значення остаточного доопрацювання плану дій українсько-польських відносин на 2007-2008 рр., який визначатиме спільні короткострокові пріоритети діяльності обох країн, енергетичної безпеки, співпраці у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Незмінність євроінтеграційного курсу України
Цей курс був підтверджений Президентом України Віктором Ющенком на зустрічі 8 березня п.р. в Брюсселі із Президентом Європейського парламенту Гансом-Хертом Поттерінгом. Глава української держави наголосив, що чітка європейська перспектива є важливою для здійснення демократичних перетворень у нашій країні, і відзначив, що її євроінтеграційні амбіції будуть доводитись практичними діями.
Наша національна ідея – Україна європейська, з ліберальними цінностями,
з людськими свободами і правами
Така теза містилась у промові Президента України Віктора Ющенка під час покладання квітів до пам’ятника Та-расу Шевченку 9 березня п.р. Глава держави відзначив, що європейська і євроатлантична інтеграція є стратегічним кур-сом України. "Це найбільше відповідає національним пріоритетам. Це речі, про які треба говорити чітко, ясно і постійно", – підкреслив він.
Конгрес США висловився за прийняття нових членів до НАТО, включаючи Україну
Комітет із закордонних справ Сенату США затвердив законопроект щодо підтримки вступу до НАТО загалом п’яти східноєвропейських країн (Албанії, Грузії, Македонії, України і Хорватії) та надання їм фінансової допомоги для підготовки до приєднання до Північноатлантичного альянсу. За подальше його розширення проголосувала й нижня палата американського парламенту.
Йдеться про виділення бюджетних грошей для України та Грузії, офіційна політика яких передбачає євроатлантичну інтеграцію. Поки ні Київ, ні Тбілісі не беруть участі у Плані дій щодо набуття членства в НАТО, і вони можуть розраховувати на отримання відповідних коштів за програмою "Сприяння у царині безпеки".
Чергове засідання Міжвідомчої робочої групи з питань реформування
сектора безпеки та цивільного контролю
Воно відбулося 14 березня п.р. в Раді національної безпеки і оборони України. Керівник Управління проблем розвідувальної і контррозвідувальної діяльності Департаменту з питань державної безпеки Апарату РНБОУ Святослав Костюков доповів про підсумки третього засідання Робочої групи з питань демократичного цивільного контролю над сектором розвідки у штаб-квартирі НАТО 27 лютого 2007 року. Серед іншого наголошувалось на завершенні огляду цього сектору в нашій країні та підготовці у першому півріччі поточного року відповідної "Білої книги".
З інформацією щодо результатів проведення 4-ї асамблеї Громадської ліги Україна-НАТО за участю неурядових організацій держав-членів Альянсу, зокрема стосовно заснування Мережі партнерства щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства, виступив Олександр Семіков – заступник керівника апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України.
Обговорювались також завдання, пов’язані з виконавською дисципліною в контексті реалізації заходів, передбачених щорічними цільовими планами Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО, і шляхи реалізації доручення Президента України стосовно підготовки засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань координації діяльності органів державної влади у сфері євроатлантичної інтеграції держави.
Консультації з протидії міжнародному тероризму
Такі консультації були проведені 13-14 березня п.р. в Києві Службою безпеки України з експертами спеціальних органів країн-членів НАТО в рамках Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи за сприяння Офісу зв’язку НАТО в Україні. Їх мета полягала в удосконаленні співробітництва в галузі боротьби з тероризмом на принципах, притаманних державам євроатлантичної спільноти. За результатами зустрічі підготовлено рекомендації стосовно розробки спільної програми дій з питань антитерористичної діяльності на 2007 – 2008 роки.
4-та асамблея Громадської ліги Україна-НАТО
Цей захід відбувся 12 березня п.р. в Києві під гаслом "Роль суспільства в здійсненні стратегічного євроатлантичного інтеграційного курсу України". На даному зібранні були присутні 56 активістів громадських організацій, що репрезентують майже всі області України, міста Київ та Севастополь, а також співробітники посольств країн-членів НАТО, зокрема Бельгії, Польщі, США, Словаччини, Великої Британії, Канади, Данії, Франції, Норвегії, Чехії. Крім того, в роботі цього форуму взяли участь представники неурядових об’єднань з Чехії, Польщі, США, Угорщини, Естонії, Литви, Норвегії, Швейцарії, які є партнерами Громадської ліги Україна-НАТО. Його початок супроводжувався відео-конференцією зі Штаб-квартири Альянсу в Брюсселі, в якій до учасників звернувся Постійний представник Польщі в НАТО Посол Єжи Новак. Вступні промови виголосили голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж, заступник Міністра закордонних справ України Володимир Хандогій, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре.
Під час трьох сесій 4-ї асамблеї Громадської ліги Україна – НАТО обговорювались наступні питання: координація інформаційної діяльності українських державних структур та неурядових організацій для сприяння євроатлантичній інтеграції нашої країни, переваги євроатлантичного курсу для економічної, оборонної, політичної та освітньої систем в Україні, регіональний вимір інформування щодо НАТО, істотна роль євроатлантичного вибору як фактора об’єднання держави.
Свої погляди на ці питання висловили: Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Урбан Руснак (контактне посольство НАТО в Україні), директор Інституту євроатлантичного співробітництва Борис Тарасюк, радник Президента України Олег Рибачук, перший заступник Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України Анатолій Мураховський, голова Відділу оборонного співробітництва Штаб-квартири НАТО Джордж Катсірдакіс, заступник керівника апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України Олександр Семіков, голова Представництва фонду ім. Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге, численні громадські діячі. Загалом у заході взяли участь понад 190 осіб та представники 24 засобів масової інформації.
Відбулася презентація Концепції функціонування Мережі партнерства Україна-НАТО для експертного розвитку громадянського суспільства та підтримки реформ оборонного і безпекового секторів, яка в цілому була схвалена.
За підсумками обміну думками з питань порядку денного було прийнято заяви Громадської ліги Україна – НАТО відносно приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО та невчасності проведення референдуму про вступ до Альянсу.
Підготовка до міжнародних навчань за стандартами НАТО
З 27 лютого по 2 березня п.р. в столиці України пройшла головна плануюча конференція спільного українсько-американського командно-штабного навчання із залученням військ "Репід Трайдент – 2007". В ній взяли участь представники військових делегацій України, США, Швеції, Грузії, Німеччини, Румунії, Молдови, Вірменії, Угорщини, Македонії та Білорусі.
Під час даного зібрання остаточно уточнено сили і засоби, які передбачається задіяти в майбутніх маневрах, узгоджено плануючі документи і порядок всебічного забезпечення, обговорено пункти технічної угоди. Крім того, було звернуто увагу на замисел та сценарій таких тренувань, рекогносцировку місць, на базі яких вони проводитимуться, зокрема, Національної академії оборони України та Головного військового клінічного госпіталю Міністерства оборони України.
Очікується, що спільне українсько-американське командно-штабне навчання пройде у липні п.р. в Києві та на Яворівському загальновійськовому полігоні за участю близько 250 українських військових і 450 військовослужбовців країн-членів та партнерів НАТО зі штатним озброєнням і військовою технікою. Основна його мета полягатиме у набутті практичного досвіду в плануванні та здійсненні миротворчих операцій у складі багатонаціональних штабів, підвищенні рівня взаємосумісності військових формувань.
В місті Бідгощ (Польща) відбулася головна плануюча конференція багатонаціонального комп’ютерного командно-штабного навчання військово-морських сил країн-членів і партнерів НАТО "Кооператив Мерлін-2007". На ній відпрацьовувались загальний план та специфікація цього навчання, обговорювались питання матеріально-технічного забезпечення його проведення.
Метою майбутніх маневрів, які проходитимуть в рамках програми НАТО "Партнерство заради миру", є поглиблення взаємосумісності військових формувань під час здійснення ембаргових операцій, евакуації цивільного населення із зон воєнних конфліктів, застосування протимінних, протичовнових і підводних сил та протидиверсійної оборони сил на морі. Активна фаза цих тренувань запланована на вересень п.р. в Україні на базі Севастопольського військово-морського інституту ім. П.С.Нахімова.
В Києві пройшла заключна плануюча конференція багатонаціонального навчання підрозділів військ зв’язку "Комбайнд Ендевор – 2007", в якій взяли участь 260 військовослужбовців з понад 40 країн. Мета цього форуму полягала в остаточному узгодженні питань організації такого навчання. Зокрема, було визначено сили і засоби, які залучатимуться до маневрів, уточнено їх легенду, заходи зі всебічного забезпечення тощо. Українські військові зв’язківці обговорили з колегами, як розгортатиметься та функціонуватиме транзитно-вузлова станція в опорній інтегрованій багатонаціональній телекомунікаційній мережі зв’язку. Ця станція майже реально відтворює систему зв’язку багатонаціональних сил для здійснення миротворчих, гуманітарних та пошуково-рятувальних операцій. Активна фаза даних тренувань запланована на квітень-травень п.р. на території двох країн: на військовій базі "Ауленбах", що поблизу німецького містечка Баумхолдер, та в столиці Вірменії – Єревані. Маневри цієї серії є традиційним щорічним заходом в дусі програми НАТО "Партнерство заради миру".
Україна-НАТО: майбутнє і перспективи
За ініціативи Народного руху України у приміщенні Київського медичного коледжу під таким гаслом відбулася конференція, в якій взяли участь: народний депутат, голова Київської міської організації НРУ Олександр Чорноволенко; радник голови НРУ Петро Процик; декан факультету міжнародних відносин Київського гуманітарного інституту Валерій Марчук; віце-президент Атлантичної ради України Олег Кокошинський; студенти Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Під час дискусії основна увага приділялась роз’ясненню складних політичних і економічних процесів, пов’язаних із вступом України до НАТО. Доповідачі торкнулися впливу сучасної внутрішньополітичної ситуації на євроатлантичний курс нашої держави, переваг та можливих негативних наслідків членства в Організації Північноатлантичного договору, проблем формування громадської думки щодо євроатлантичної інтеграції тощо.
|
|