Щотижневий бюлетень Україна-НАТО № 23
Про це Президент України Віктор Ющенко заявив 13 червня п.р. на щоквартальній прес-конференції "Політика нового реалізму". Нагадавши, що "Україна чітко висловилась відносно своєї стратегії, безпекової і оборонної політики", він підкреслив, що кінцевою метою тут, як записано в Законі України "Про основи національної безпеки", є набуття нашою країною членства в Північноатлантичному оборонному альянсі. За такої умови Україна отримує ко-лективний зразок "відповіді по найефективнішому забезпеченню оборонної моделі національних інтересів України", – сказав глава держави.
Глава української держави, як і раніше, планує привести свою країну до членства в НАТО і Європейському Союзі
На цьому наголосив Президент України Віктор Ющенко в інтерв’ю канадському виданню "The Globe and Mail", коментуючи нещодавні попередження Президента Російської Федерації Володимира Путіна про те, що Росія може навести свої ракети "на нові цілі в Європі", якщо Сполучені Штати Америки наполягатимуть на конфліктному плані розміщення елементів системи ПРО в Польщі та Чехії. Глава української держави підкреслив, що подібні висловлювання тільки посилили бажання його країни якомога швидше набути членства в НАТО та вкритися під "захисною парасолькою" Альянсу. Він зауважив, що "наша доктрина оборони й безпеки формально визначена законом і ключовий аспект цієї доктрини – забезпечити вступ України до ЄС і НАТО".
Чим загрожує Росії вступ України до НАТО?
7 червня п.р. в Москві відбулося друге засідання Підкомітету з міжнародного співробітництва Українсько-російської міждержавної комісії під головуванням Міністра закордонних справ України Арсенія Яценюка та Міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова. Сторони детально обговорили низку питань двосторонніх відносин, зокрема тих, що стосуються візово-консульської сфери, прикордонного співробітництва, розмежування морських кордонів в Азовському морі та Керченській протоці, залагодження регіональних конфліктів, в тому числі придністровського, співпраці в міжнародних організаціях і взаємодії у боротьбі з новими викликами.
Серед іншого, співрозмовники дійшли рішення влаштувати дискусію на тему: "Чим загрожує Росії вступ України до НАТО?". Нам не потрібна напруженість на своїх східних кордонах, але безпосередні загрози, які Росія здатна відчувати від приєднання України до Альянсу, варто оцінити чітко, пункт за пунктом, – сказав глава українського зовнішньополітичного відомства. Він також висловив думку, що відносини двох країн щодо Чорноморського флоту Росії та його перебування в Україні можна буде врегулювати протягом року чи двох за наявної динаміки цього врегулювання.
IV міжнародний антитерористичний форум "Захист прав людини у боротьбі з тероризмом"
Цей форум відбувся 7-8 червня п.р. в Києві. В ньому взяли участь більше 300 представників державних та неурядових об’єднань, експерти ООН і Ради Європи, співробітники 20 посольств іноземних держав та офіційних місій міжнародних організацій в Україні, зарубіжні гості, науковці, фахівці в сфері захисту прав людини й антитерористичної діяльності, громадські діячі, виразники релігійних конфесій, неурядових правозахисних та інших установ, а також працівники апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. Було заслухано понад 70 доповідей на дану тему.
Протягом пленарного засідання та на сесіях, присвячених дотриманню прав людини під час реалізації стратегії запобігання тероризму, зазначалося, що кожна держава, здійснюючи заходи у боротьбі з тероризмом, зобов’язана захищати права кожної людини, в тому числі жертв тероризму та терористичних дій.
Ці представницькі збори пройшли за підтримки громадської організації "Міжнародна антитерористична єдність" та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Слід нагадати, що антитерористична тематика посідає одне з ключових місць у щорічних цільових планах Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО.
"Євроатлантичне майбутнє України"
Міжнародний форум за такою тематикою відбувся в Києві 11 - 13 червня п.р. В ньому взяли участь понад 200 представників з України, США, Росії, Франції, Великої Британії, країн Балтії, Вишеградської групи, а також держав Чорноморського регіону. Організацію цього заходу підтримали: Посольство України в США, Американська рада закордонної політики, Фонд "Демократичні ініціативи", Інститут зовнішньої політики, Дипломатична академія України при МЗС України, Фонд Конрада Аденауера, Центр інформації та документації НАТО в Україні, Атлантична рада США, Фундація "Україна-США", Міжнародний фонд "Відродження", Програма "Відкритий світ", Українське національне інформаційне агентство (Укрінформ), Фонд Чарльза
Стюарта Мотта, Національний фонд підтримки демократії (США) та інші об’єднання. В ході пленарних засідань обговорювалися наступні питання:
• оцінка прогресу України в досягненні внутрішньо- і зовнішньополітичних економічних і безпекових стандартів євроатлан-тичної спільноти;
• євроатлантичне майбутнє України з точки зору країн Балтії, Вишеградської групи та Чорноморського регіону;
• геополітичні вигоди України від інтеграції в євроатлантичну спільноту – соціально-економічний, політичний, енергетич-ний та безпековий вимір;
• євроатлантичне майбутнє України та "російське питання".
На думку організаторів, цей форум має стати також вагомою частиною інформаційно-просвітницької кампанії щодо НАТО. Планується проведення подібних заходів щорічно у Києві та Вашингтоні, а також в європейських столицях – Берліні, Варшаві, Брюсселі, Парижі, Лондоні.
Міжнародне військове співробітництво
12 – 13 червня п.р. в Чеській Республіці з візитом побувала українська військова делегація на чолі з начальником відділу управління бойової підготовки Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковником Валентином Лознєвим. Перебуваючи в місті Оломоуц, українські військові відвідали інженерні підрозділи Армії Чеської Республіки. Зокрема, наші фахівці інженерної служби ознайомилися із системою інженерного забезпечення збройних сил країн-членів НАТО, методикою організації та проведення спільних тактичних навчань.
Військові екологи ЗС України освоюють новітні технології та переймають досвід у галузі охорони довкілля провідних країн
У Латвійській Республіці проходив Міжнародний семінар з питань захисту довкілля. Україну на ньому представляла група українських військових екологів на чолі із заступником начальника відділу екологічної безпеки Міністерства оборони України Георгієм Дацюком.
Серед учасників даного форуму – фахівці Естонії, Литви, Швеції, Фінляндії, Данії, Польщі, а також Німеччини, Франції, США, які є спонсорами подібних заходів задля реалізації програми НАТО "Безпека через науку".
Оскільки Латвійська Республіка має на озброєнні досить потужний комплекс засобів з охорони довкілля, зокрема, в морській акваторії, основна мета цього семінару – перейняти передовий досвід зі збереження морської фауни. До того ж, присутні мали можливість довідатися, як слід очищувати від забруднювачів військові полігони, яким чином ведеться робота з гарантування безпеки у військових частинах за кордоном тощо.
Участь в такому зібранні є досить важливою для Збройних Сил України, адже це допоможе навчитися приймати правильні управлінські рішення в галузі охорони довкілля, які пришвидшать вступ України до НАТО.
Підготовка комп’ютерного командно-штабного навчання серії "Кооператив Марлін"
В Севастополі завершилася заключна плануюча конференція з підготовки цього навчання в рамках програми НАТО "Партнерст-во заради миру", яке втретє проводитиметься в Україні. В даному форумі, який пройшов на базі Севастопольського військово-морського інституту ім. П.С.Нахімова, крім організаторів таких тренувань – представників командування ВМС ЗС України та командування морської компоненти Об’єднаних збройних сил НАТО "Північ", взяли участь, зокрема, військові Азербайджану, Албанії, Болгарії, Грузії, Греції, Ізраїлю, Італії, Канади, Литви, Німеччини, Норвегії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Польщі, Туреччини та Хорватії.
Було доопрацьовано задум майбутнього навчання та план роботи військових різних країн у синдикатах, остаточно визначено всі елементи маневрів, які розпочнуться восени п.р.
Метою комп’ютерного командно-штабного навчання "Кооператив Марлін – 2007" є підготовка офіцерів збройних сил країн-членів і партнерів НАТО до роботи у складі багатонаціональних штабів, доведення до готовності процедур планування та проведення різноманітних морських операцій, зокрема, антитерористичних, ембаргових, протимінних, протичовнових та евакуаційних.
"НАТО – очима кіровоградських громадських діячів"
За такою темою в обласному центрі відбулося засідання кіровоградського прес-клубу реформ. Це не перше зібрання, на якому виступали політики, експерти, представники країн-членів Альянсу. Нині гостями були відомі в регіоні громадські діячі, депутати всіх рівнів. Вони поставилися до оцінки НАТО з точки зору тих переваг, які набуваються зі вступом до цієї організації, ще раз підкресливши, що Альянс є, насамперед, миротворчою політичною структурою. Членство у ній дає можливість забезпечити захист своїх країн від сторонніх зазіхань, а стандарти НАТО вимагають високого рівня демократизації та життєдіяльності. Крім того – це гарантії інвестицій.
Учасники прес-клубу вирішили організувати конкурс газетних публікацій на дану тематику серед видань Кіровоградщини. Для цього встановлено відповідні премії.
На базі Севастопольського військово-морського інституту ім.П.С.Нахімова
відбувся конкурс "Аліанте 2007 - Україна"
Школярі з Києва та Черкас Олександр Жека та Павло Педенко стали переможцями фінальної частини цього конкурсу, ініціатором проведення якого вже вчетверте виступає Молодіжний центр Атлантичної ради України. Призові місця також посіли команди із Черкас, Донецька та Севастополя. Зараз фінал відбувався під девізом: "Чи обізнані ви з питань міжнародної безпеки та діяльності НАТО?", який став вмілим поєднанням перевірки теоретичних знань та фізично-психологічної витривалості. Всі, хто виграв змагання, матимуть змогу здійснити захоплюючу подорож на військові бази НАТО, що розташовані в Польщі, Німеччині, Нідерландах чи в інших країнах та США.
Проект "Аліанте" – це щорічний міжнародний учнівський конкурс, який започатковано в 2000 році чеською асоціацією "Ягелло - 2000". Цільова аудиторія – учні загальноосвітніх шкіл, коледжів, гімназій, училищ та студенти вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації віком від 14 до 19 років. Це діти нового покоління, яке не зазнало наслідків "холодної" війни і має свою власну думку щодо майбутнього нашої держави та її відносин з міжнародними структурами співробітництва та безпеки.
Телевізійний канал "1+1" розпочав показ фільму про НАТО
11 червня п.р. цей телевізійний канал почав демонструвати десятисерійну стрічку "НАТО: свій чи чужий?", створену медіа-центром "Розмай" на замовлення Міністерства закордонних справ України. Даний фільм виходить у програмі Юрія Макарова та Анатолія Єреми "Документ".
Таким є результат кількамісячної подорожі знімальної групи по країнах Європи. Автори зазначають, що ця стрічка "не про політику, геостратегію чи військову взаємосумісність. Вона – про життя, про європейців, які не є ворогами".
|
|