Щотижневий бюлетень Україна-НАТО № 41
11 вересня п.р. відбувся візит Президента України Віктора Ющенка до Братислави. Він мав розширені переговори з Президентом Словацької Республіки Іваном Гашпаровичем. Говорячи про підсумки цих перемовин, глави обох держав повідомили, що сторони обговорили ряд першочергових питань, визначили конкретні взаємні зобов’язання, які мають намір ближчим часом розглянути та виконати. "Ми відзначили, що наші двосторонні відносини знаходяться на належному рівні, що діалог, його інтенсивність та динаміка нас влаштовують – як у політичному, так і в економічному, торговельному і гуманітарному сенсі", – сказав Віктор Ющенко. У свою чергу Іван Гашпарович наголосив, що Словаччина готова сприяти Україні у процесі адаптації на шляху її європейської та євроатлантичної інтеграції. У цьому контексті він назвав позитивним моментом ухвалення у квітні словацьким урядом нової програми допомоги адаптації України до європейських структур.
У ході спілкування з Головою Національної Ради Словацької Республіки Паволом Пашкою глава української держави серед іншого наголосив, що його країна високо оцінює постійну підтримку з боку Словаччини свого курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію.
Чергове засідання Міжвідомчої робочої групи з питань реформування сектору безпеки та цивільного контролю
Воно відбулося 11 жовтня п.р. під головуванням заступника Секретаря РНБО України Ігоря Дріжчаного. В ньому взяв участь заступник Глави Місії України при НАТО генерал армії України Володимир Шкідченко, який виступив з доповіддю про результати засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи у форматі "ключової групи", яке проходило 4-5 жовтня п.р. у штаб-квартирі НАТО. Серед іншого розглядався хід підготовки органів державної влади до проведення у грудні п.р. засідання цієї спільної робочої групи на високому рівні.
За підсумками даного заходу затверджені пропозиції до Переліку заходів на 2008 рік у рамках Робочої програми СРГ ВР на 2007-2008 роки. Особлива увага також приділялась аналізу нинішнього стану реалізації спільних з Північноатлантичним альянсом проектів, які здійснюються під егідою СРГ ВР. Зокрема, про діяльність Мережі парт-нерства Україна-НАТО щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства розповів голова Координаційної ради Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж. Помічник Міністра оборони України Петро Канана поінформував про виконання Проекту з питань професійної підготовки цивільного персоналу сектору безпеки і оборони України.
"Європейський Союз прагне до поглиблення співпраці з Україною не тільки у військовій, а й в інших сферах"
На цьому наголосив голова Військового комітету Європейського Союзу генерал Анрі Бентежеа на зустрічі з начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем Збройних Сил України генералом армії України Сергієм Кириченком 11 жовтня п.р.
В рамках візиту до нашої країни військової делегації ЄС сторони обговорили питання сучасного стану та розвитку співробітництва між Збройними Силами України та військовими структурами Євросоюзу, зокрема, щодо розширення формату військово-політичного діалогу між керівництвом Збройних Сил України та Європейського Союзу, навчання українських офіцерів у освітніх закладах ЄС, підготовки та проведення спільних військових навчань.
Генерал армії України Сергій Кириченко інформував генерала Анрі Бентежеа про хід виконання у поточному році заходів Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки та участь українських військових підрозділів у миротворчій діяльності під егідою НАТО та ООН.
По завершенні переговорів голова Військового комітету Європейського Союзу здійснив візит ввічливості до Міністра оборони України Анатолія Гриценка та ознайомився з основними завданнями і функціями Ситуаційного центру Головного командного центру ЗС України, системою підготовки фахівців оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівнів в Національній академії оборони України, роботою Центру імітаційного моделювання та Центру підготовки офіцерів для багатонаціональних штабів. Представники військової делегації ЄС мали також змогу набути певних знань про потужності Авіаційного науково-технічного комплексу "Антонов" та обговорити перспекти-ви використання авіаційно-транспортних можливостей України під час проведення миротворчих операцій під проводом ЄС.
53-я сесія Парламентської асамблеї НАТО
Вона відбулася 5-9 жовтня п.р. у м.Рейк’явік (Ісландія). На ній виступив Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер. Він закликав парламентаріїв більш активно брати участь у процесі роз’яснення громадськості країн Альянсу сучасної ролі організації, ступеню її залучення до забезпечення безпеки у різних регіонах світу, а також розповів про плани щодо порядку денного саміту в Бухаресті у наступному році. В контексті цього чергового форуму головний посадовець НАТО підкреслив такі напрямки: необхідність твердої політичної волі стосовно розвитку відносин з Європейським Союзом, боротьба з глобальним тероризмом, енергетична безпека, безпека кібернетичного простору, а також протиракетна оборона.
Планування співпраці Повітряних Сил ЗС України з НАТО на найближчу перспективу
Таку спрямованість мало чергове засідання, яке відбулося 10 жовтня п.р. в штаб-квартирі НАТО у форматі Ради євроатлантичного партнерства в рамках Комітету НАТО з питань протиповітряної оборони. Збройні Сили України на ньому представляв начальник управління радіотехнічних військ апарату начальника Протиповітряної оборони Командування Повітряних Сил ЗС України генерал-майор Артур Артеменко.
В ході даного заходу обговорювався стан військового співробітництва у сфері протиповітряної оборони (ППО) за поточний рік та напрями і форми такої співпраці на наступний рік, аналізувалася ефективність опанування відповідних концептуальних документів і доктрин, розглядалися проблемні питання реалізації цілей партнерства в процесі планування та оцінки сил, а також спільні кроки щодо досягнення взаємосумісності в управлінні засобами та системами ППО, визначалися перспективи приєднання ширшого кола держав до Програми з обміну даними про повітряну обстановку (ASDE).
Конференція з планування спільного українсько-американського навчання Військово-Морських Сил "Сі Бриз-2008"
Даний форум відбувся 9-12 жовтня п.р. в Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України. В його роботі брала участь робоча група Управління військового співробітництва Генерального штабу ЗС України, командування Військово-Морських Сил ЗС України та Командування Сухопутних військ ЗС України. Мета цього заходу полягала в опрацюванні концепції майбутніх військових маневрів, визначенні кола країн-учасниць, ймовірного складу сил та термінів проведення окремих епізодів навчання.
Українсько-американські навчання серії "Сі Бриз" проводяться з 1997 року згідно з "Меморандумом про порозуміння та співробітництво з питань оборони та військових відносин між Міністерством оборони США та Міністерством оборони України". Вони започатковані з метою підготовки та нарощення бойової готовності ВМС Збройних Сил України на двохсторонній основі, але є відкритими для інших країн, які входять до Організації Північноатлантичного договору або приєднались до програми НАТО "Партнерство заради миру".
Завершилася восьма ротація національної складової спільного українсько-польського миротворчого батальйону "УкрПолбат" у Косово
Основу українського миротворчого підрозділу нової дев’ятої ротації, який виконуватиме місію на Балканах, складає 2-й механізований батальйон 30-ї окремої механізованої бригади 8-го армійського корпусу, що дислокується на Житомирщині. Варто зазначити, що протягом останніх шести місяців на базі Житомирського спеціалізованого навчального центру тривала інтенсивна підготовка майбутніх українських миротворців. Тактико-спеціальні заняття проходили в умовах, наближених до реальної обстановки, за сучасними натовськими стандартами.
Необхідно наголосити, що у період з квітня по жовтень п.р. українські миротворці восьмої ротації здійснили 1027 патрулювань, виставили більше 200 спостережних постів, перевірили понад 5 тисяч одиниць автомобільного транспорту та більш ніж 12 тисяч осіб, провели 4 гуманітарні акції з надання безкоштовної медичної допомоги місцевому населенню. Спільно з представниками з інших миротворчих контингентів сил КФОР український підрозділ брав участь у 3 операціях.
Реалізація програм перепідготовки українських кадрових військовослужбовців
Державний департамент адаптації військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, та конверсії колишніх військових об`єктів Міністерства оборони України спільно з НАТО розпочав проведення безкоштовної (за фінансування Альянсу) інтенсивної мовної та економічної підготовки для цієї категорії військовиків. Зокрема, в Одесі стартував курс "Митний брокер", а в м. Білгород-Дністровський – "Торговий представник". Навчання триватимуть протягом трьох місяців. З середини жовтня п.р. в Києві впродовж чотирьох місяців проходитимуть заняття з вивчення французької та італійської мов, а в Харкові працюватимуть чотирьохмісячні курси з англійської мови та місячні курси з економіки.
У Молдові почав функціонувати Центр інформації та документації НАТО
Цей центр, який відкрився в Кишиневі 3 жовтня п.р., засновано з ініціативи однієї з молдовських організацій за фінансової підтримки НАТО. Головна мета його діяльності полягатиме в інформуванні населення Молдови про Північноатлантичний альянс.
На день раніше в Кишиневі пройшла Міжнародна конференція під девізом "НАТО – альянс цінностей і солідарності". Обидва ці заходи проводилися в контексті впровадження Індивідуального плану дій партнерства Молдова-НАТО. У них взяли участь офіційні представники Організації Північноатлантичного договору і дипломатичного корпусу, акредитованого у Молдові, наукових кіл і громадськості, експерти.
Конкурс на кращу публікацію з проблематики НАТО в українських регіональних ЗМІ
Його проводить громадська організація "Група стратегічних та безпекових студій" за сприяння Посольства Республіки Польща в Україні. До участі в ньому запрошуються українські журналісти, які публікують свої матеріали в регіональних електронних та друкованих ЗМІ.
Жанр і тема цих публікацій можуть бути найрізноманітнішими: сьогодення і майбутнє НАТО, перспективи відносин Альянсу з Україною, маловідомі факти про діяльність Організації Північноатлантичного договору, наприклад, у сфері захисту довкілля, боротьби з техногенними катастрофами тощо. Журі конкурсу також братиме до уваги статті про активність місцевих державних адміністрацій та органів державної влади у втіленні Плану дій Україна - НАТО, регіональні події в інформуванні громадськості стосовно співробітництва нашої країни з Альянсом. Перевага надаватиметься неупередженим та об'єктивним матеріалам, оптимальний обсяг яких має складати 3-10 тис. знаків.
Публікації треба надсилати до 15 листопада п.р. на електронну адресу громадської організації "Група стратегічних та безпекових студій" - info@gsbs.org.ua з позначкою "конкурс".
|
|