Щотижневий бюлетень Україна-НАТО № 42
Під час цього форуму, що проходив 18 жовтня п.р. в столиці Португалії, Президент України Віктор Ющенко мав низку двосторонніх зустрічей, на яких, серед іншого, обговорювались питання євроінтеграції нашої країни.
У розмові з Президентом Португальської Республіки Анібалом Каваку Сілвою йшлося, зокрема, про посилення підтримки Лісабоном українських євроінтеграційних прагнень. В інтерв’ю журналістам після закінчення цієї зустрічі глава української держави наголосив, що дане питання залишається одним із стратегічних нашого зовнішньополітичного курсу.
Президент України висловив окрему подяку своєму португальському колезі, керманичу португальського уряду Жозе Сократешу та владі Португалії в цілому за їх сприяння євроінтеграційному поступу нашої країни. "Ми відчуваємо цю підтримку – і під час попереднього головування Португалії в ЄС, і в ході нинішнього головування – відносно української перспективи в Євросоюзі", – підкреслив Віктор Ющенко.
У спілкуванні з Президентом Європейського Парламенту Гансом-Гертом Поттерінгом глава української держави поінформував співрозмовника про внутрішньополітичну ситуацію в Україні після парламентських виборів 30 вересня п.р. За словами керівника цієї авторитетної міжнародної інституції, Європарламент переконаний, що нова демократична коаліція створює нові можливості для посилення євроінтеграційного курсу України. Він також сказав, що дана установа зацікавлена у сприянні євроінтеграційним устремлінням України.
Україна братиме активну участь у регіональній співпраці з усього спектру безпекових питань
Про це заявив 22 жовтня п.р. Президент України – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Віктор Ющенко на відкритті в Києві засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи. Наголосивши, що внесок нашої держави у справах європейської та міжнародної безпеки буде активним, масштабним і послідовним, він підкреслив, що "Україна підтверджує і чітко фіксує свій стратегічний курс на членство у Європейському Союзі і Північноатлантичному блоці". У цьому контексті глава української держави закликав усіх європейських партнерів України сприяти і підтримати наш намір приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО, зауваживши, що рубіжною позицією тут українська сторона розглядає майбутній саміт Альянсу в Бухаресті у квітні наступного року.
Двосторонні зустрічі в рамках засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи
Президент України Віктор Ющенко провів зустріч з Міністром оборони США Робертом Гейтсом, який прибув до Києва для участі в даному зібранні. Глава української держави поінформував співрозмовника про розвиток внутрішньополітичної ситуації в Україні в післявиборчий період. У цьому контексті Президент України наголосив, що "перемога демократичних сил на позачергових парламентських виборах створює нові можливості для прискорення інтеграції України в ЄС та НАТО". Сторони обговорили перспективи розбудови українсько-американського політичного діалогу, стан співробітництва у військовій сфері, а також питання співпраці України з Іраком та Афганістаном, спрямованої на забезпечення стабільності в цих країнах.
Напередодні з керівником американського оборонного відомства спілкувався Міністр оборони України Анатолій Гриценко. Сторони підбили підсумки двостороннього військового співробітництва у нинішньому році та обговорили завдання такої співпраці на наступний рік. Серед них йшлося про технічну допомогу в облаштуванні в Яворові Міжнародного центру миротворчості і безпеки. За словами глави українського оборонного відомства, це буде сучасний полігон, де проводитимуться навчання не тільки підрозділами Збройних Сил України, а й готувати-муться майбутні миротворці під егідою ООН та ОБСЄ, які братимуть участь у миротворчих місіях.
Чергове засідання РЄАП на рівні послів
Воно відбулося 17 жовтня п.р. в штаб-квартирі НАТО під головуванням Генерального секретаря Альянсу Яапа де Хооп Схеффера. На ньому обговорювалися питання щодо реалізації проектів Трастового фонду НАТО/ПЗМ та Програми НАТО "Наука заради миру та безпеки". Були заслухані брифінги: помічника Генерального секретаря НАТО М.Ердмана про загальні аспекти виконання таких проектів; представника Міжнародної організації з міграції,
в якому йшлося головним чином про необхідність продовження та поглиблення практичного співробітництва в цій сфері між Альянсом та іншими міжнародними інституціями; помічника Генерального секретаря НАТО з питань публічної дипломатії Ж.-П.Бюро про посилення взаємодії привселюдної дипломатичної активності та процесу впровадження наукових програм Альянсу.
Нові форми інформування громадськості щодо євроатлантичного курсу України
17-18 жовтня п.р. методично-навчальним семінаром на базі Запорізької обласної організації товариства "Знання" розпочалася практична реалізація пілотного інформаційно-просвітницького проекту "Прилучення України до системи європейської безпеки: стратегія, можливості, напрямки, проблеми". В його роботі взяли участь по 2 представники кожного сільського району, районних центрів та міста Енергодар (всього 80 осіб).
Даний проект запроваджено в рамках бюджетної програми "Виконання загальнодержавних організаційних, інформаційно-аналітичних та науково-методологічних заходів Цільового плану Україна-НАТО" на 2007 рік апаратом Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України за підтримки Міністерства освіти і науки України. У поточному році також передбачається проведення подібних групових занять у Полтавській (25-26 жовтня) та Харківській (10-11 листопада) областях.
Основною метою цього задуму є вибудова вертикально інтегрованої мережі професійно підготовлених фахівців з питань НАТО та євроатлантичного курсу України із забезпеченням їх необхідними інформаційно-довідковими та аналітичними матеріалами для проведення широкомасштабної просвітницької роботи серед населення країни на місцевому рівні. Цьому сприятиме започаткування створення інформаційно-просвітницької бібліотеки "Євроатлантичний курс України", яка включає 18 науково-популярних видань загальним тиражем 90 тис. примірників. Їх тематика охоплює питання, які більш за все хвилюють пересічного громадянина, зокрема: "Що таке НАТО? Створення, розвиток та сучасний стан", "Контури європейської безпеки: процес створення", "Що загрожує Україні?", "Бази НАТО в Україні: реалії і домисли", "Український ОПК в умовах НАТО", "Для чого Україні вступ до НАТО?" тощо.
Окрім того, апаратом Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України лише під час проведення в Запоріжжі семінару обласної організації товариства "Знання" для його потреб було додатково передано 78 найменувань інформаційно-аналітичних видань з євроатлантичної тематики загальною кількістю 4040 примірників, для семінарів у Полтаві – 4409 та Харкові – 5076.
Концепція науково-методологічних і організаційних засад цього першого масштабного заходу передбачає розповсюдження серед населення напрацьованих довідкових та інформаційно-аналітичних матеріалів у сфері євроатлантичної інтеграції нашої держави через регіональну та місцеву систему фахівців товариства "Знання", яке, за результатами конкурсу, визначено головним виконавцем даного плану дій, а також через 54 інформаційні стенди, які створені на базі обласних універсальних наукових бібліотек та бібліотек вищих навчальних закладів і якими опікується Громадська ліга Україна-НАТО.
Заходи за євроатлантичною тематикою в навчальних закладах України
* У Сумах на базі Української академії банківської справи 16 жовтня п.р. відбулися студентські дебати на тему "Відносини Україна-НАТО". Учасники даного зібрання обговорювали питання внутрішньої структури Організації Північноатлантичного договору, її діяльності з врегулювання регіональних конфліктів, зокрема на Балканах і Афганістані, історії стосунків України з НАТО та проблеми, з якими стикається наша країни на шляху євроатлантичної інтеграції. У цьому заході взяли участь студенти та викладачі Української академії банківської справи, керманич Громадської ліги Україна-НАТО та працівники апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України.
* У Луганському національному педагогічному університеті ім.Тараса Шевченка 17-19 жовтня п.р. проходила Осіння академія НАТО "Україна – НАТО: міфи та реалії", в ході якої піднімалися питання відносин нашої країни з Організацією Північноатлантичного договору та процесу перетворень в її діяльності, а також місця цієї інституції в сучасній світовій системі безпеки. Крім того, порушувалася тема миротворчих операцій на Балканах та участі в них України.
Під час даного форуму відбувся телеміст зі штаб-квартирою НАТО в Брюсселі, що дозволило залучити до дискусії фахівців, безпосередньо причетних до повсякденної діяльності Альянсу. Окрім студентів з ними спілкувалися науковці, експерти з дослідницьких установ різних регіонів нашої держави та країн близького зарубіжжя, представники дипломатичних місій країн-членів НАТО, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре, співробітники Міністерства закордонних справ України і апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України.
Учасники цього зібрання обмінялися думками та подискутували про перспективи і економічні аспекти співпраці України з Альянсом у ході студентських дебатів на тему: "Економічні інтереси України і політична безпека в сучасних міжнародних відносинах".
Академія НАТО вперше відбулася в Луганську, проте її вже приймали в Сімферополі, Донецьку, Одесі, Львові. Метою цих представницьких зборів є якнайширше інформування українського студентства, особливо майбутніх спеціалістів з міжнародних відносин у сфері євроатлантичної інтеграції України, діяльності Північноатлантичного альянсу, а також залучення молоді до дискусії з проблемних питань в цій галузі.
* 20 жовтня п.р. в Київському військовому ліцеї ім. Івана Богуна відбувся інформаційний семінар "Україна – НАТО", організаторами якого виступили Всеукраїнське об’єднання ветеранів, Соборне козацтво "Січ" та Громадська ліга Україна – НАТО. В ході даного заходу присутні були поінформовані про сучасну діяльність Організації Північноатлантичного договору, співпрацю України з НАТО. Окремо порушувалась тема міфів і стереотипів щодо Альянсу та відносин з ним нашої країни, яка викликала жваву дискусію.
Міжнародне військове співробітництво
З метою обговорення перспектив подальшого військового співробітництва та досягнення взаємосумісності за стандартами НАТО Україну відвідав командувач Сухопутних військ ЗС Словацької Республіки генерал-майор Мілан Максима. Він мав зустріч зі своїм колегою – командувачем Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенантом Іваном Свидою, під час якої розглядалися питання розвитку сухопутних військ обох країн, зокрема, розширення можливостей такої співпраці за натовськими нормативами. У пункті дислокації української складової багатонаціонального інженерного батальйону "Тиса" словацькі гості ознайомилися з основними зразками зброї та військової техніки, яка використовується під час боротьби з повінню та ліквідації наслідків стихії. Сторони також обмінялися досвідом переходу на комплектування частин і підрозділів на контрактній основі.
|
|