реклама партнерів:
Головна » Європейська інтеґрація » Щотижневий бюлетень Україна-НАТО № 46

Щотижневий бюлетень Україна-НАТО № 46



Автор: Редактор
Коментарі: 0
Переглядів: 2641
Європейська інтеґрація


Незмінність євроатлантичного курсу України
Такий наголос зробив Президент України Віктор Ющенко в ході державного візиту до Ізраїлю 13-15 листопада п.р. Там він спілкувався з Президентом Держави Ізраїль Шимоном Пересом, спікером Кнесету (парламенту) Далією Іцик, Прем’єр-міністром Егудом Ольмертом та Першим віце-прем’єр-міністром, міністром закордонних справ Цілі Лівні. За його словами, Україна розглядає свої відносини з Ізраїлем з позиції стратегічної важливості, чітко фіксує своє партнерське ставлення до цієї країни, засвідчує відданість спільним цінностям демократії і підтверджує цілковиту рішучість разом діяти проти спільних викликів у сферах міжлюдської і міжнаціональної терпимості, миру і безпеки. Підкреслювалось, що суть, основа зовнішньої політики України полягає в отриманні членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору. Йшлося також про план дій двосторонніх взаємин на найближчі роки та інтенсифікацію діалогу між урядовцями, бізнесом і громадськістю двох країн.
Виступаючи на зустрічі з активом Всеізраїльського об’єднання вихідців з України та представниками українсь-кої громади, глава української держави, серед іншого, позитивно оцінив той прогрес, який нині спостерігається у переговорах між Україною та Євросоюзом щодо укладання нової базової угоди.

До функціонування Мережі партнерства Україна-НАТО щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства
13 – 14 листопада п.р. в Києві на базі Офісу зв’язку НАТО в Україні пройшли установчі зустрічі в рамках першої та другої цільових груп Мережі партнерства Україна-НАТО, які опікуються питаннями управління сектором безпеки і оборони та моніторингу реформ у сфері євроатлантичної інтеграції відповідно. З українського боку в даному заході взяли участь представники громадських організацій із столиці України, Вінниці, Донецька, Севастополя, Харкова, а також з державних інституцій, зокрема Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства закордонних справ України, апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Національного інституту стратегічних досліджень. Крім того, за сприяння Офісу зв’язку НАТО в Україні на цих зустрічах були присутні активісти неурядових установ країн-членів Альянсу, зокрема Польщі, Румунії, Угорщини, Великої Британії, Чехії та Естонії.
На зазначеному зібранні підкреслювалась важливість громадського аналізу розроблених законопроектів у секторі безпеки, запровадження комплексної оцінки загроз національним інтересам, налагодження діалогу між суспільством, армією та владою. Зверталась також увага на необхідність активізації діяльності громадських рад при центральних органах виконавчої влади України. Керівник Офісу зв’язку НАТО в Україні Джеймс Грін відзначив вагомість розуміння глобальної безпеки та місця в ній України.
Обговорюючи питання моніторингу реформ у сфері євроатлантичної інтеграції, учасники пропонували зосередитись не стільки на кількісних, скільки на якісних показниках, зокрема на тому, як виконання тих чи інших заходів вплинуло на досягнення цілей, визначених Планом дій Україна-НАТО, або позначилося на них. Наприклад, має сенс дослідити такі сфери, як додержання прав людини, судова реформа, боротьба з корупцією, реформування сектору безпеки, утилізація надлишкових видів озброєння та військової техніки тощо.
Представники неурядових організацій країн-членів Альянсу поділилися власним досвідом та виявили зацікавленість у продовженні співпраці з українськими громадськими установами в рамках розвитку та виконання завдань Мережі партнерства Україна-НАТО.
За результати цих установчих зустрічей було визначено провідні громадські заклади для відповідного напрямку роботи першої та другої цільових груп – Центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова та Група стратегічних і безпекових студій. Подальша координація діяльності Мережі партнерства Україна-НАТО здійснюватиметься за допомоги Громадської ліги Україна-НАТО та Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України шляхом забезпечення віртуального форуму для проведення дискусій і сприяння практичній реалі-зації проектів та заходів.

Засідання Військового комітету євроатлантичного партнерства та Військового комітету Україна-НАТО
Такі представницькі заходи відбулися 13-14 листопада п.р. в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі на рівні начальників генеральних штабів. Під час засідання Військового комітету євроатлантичного партнерства обговорювались поточний стан та перспективи імплементації ключових ініціатив Альянсу, зокрема, Концепції оперативних можливостей і Концепції штабних елементів та військових завдань, прийнятих на Ризькому саміті глав держав та керівників урядів країн-членів НАТО. У ході засідання Військового комітету Україна-НАТО були підбиті підсумки виконання Робочого плану на 2007 рік та проаналізовані найбільш пріоритетні завдання в контексті імплементації військових аспектів євроатлантичної інтеграції на 2008 рік. Від України в цих засіданнях брав участь начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Сергій Кириченко. Серед іншого він звернув увагу на необхідність розширення "ключових сфер" залучення партнерів до роботи в НАТО. На його переконання, це сприятиме більш ефективному їх внеску в діяльність Альянсу.

До першої конференції в рамках Київського безпекового форуму
Вона пройшла в столиці України 14-15 листопада п.р. і стала міжнародним інтелектуальним майданчиком, на якому офіційні представники та незалежні фахівці почали обмінюватися на регулярній основі думками з питань європейської безпеки. Дана ініціатива належить Міністерству закордонних справ України і Фонду "Відкрий Україну". Темою цього першого форуму було обрано врегулювання "заморожених конфліктів" у контексті безпеки та стабільності Чорноморського регіону. За словами глави українського зовнішньополітичного відомства Арсенія Яценюка, наша країна, започатковуючи діяльність подібного роду інституції, підтверджує свою роль як регіонального лідера та донора глобальної і європейської безпеки. Таке зібрання мало широке представництво і включало понад 250 учасників, серед яких офіційні особи держав Чорноморського регіону, ЄС та США, а також 30 міжнародних експертів з 22 країн.

На порядку денному – розвиток двостороннього співробітництва між оборонними відомствами України та Естонії
13-14 листопада п.р. в Таллінні перебувала українська військова делегація на чолі із заступником Міністра оборони України Володимиром Іващенком. Представники оборонних відомств двох країн обговорили питання воєнної політики, стратегічного планування та регіональної безпеки. Розглядався також широкий спектр розвитку двосторонньої військової співпраці, аналізувався стан співробітництва України з НАТО тощо. Крім того, українські військовики мали можливість ознайомитися зі структурою, основними завданнями та діяльністю Центру зв’язку та інформаційних технологій Міністерства оборони Естонської Республіки.

Дні НАТО у Львівському інституті Сухопутних військ та Харківському університеті Повітряних Сил
Вони відбулися 4 – 7 листопада п.р. відповідно до Цільового плану Україна-НАТО на 2007 рік, Робочого плану Військового комітету Україна-НАТО на нинішній рік та доручення Прем’єр-міністра України щодо святкування 10-ї річниці Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО. Ці заходи проходили за підтримки представників Стратегічного командування НАТО з трансформації на чолі з помічником начальника штабу даної структури генерал-майором К’єлем Скаром, Міністерства закордонних справ України та Військового представництва Місії України при НАТО. Серед першочергових завдань, які виносились на розгляд, були, зокрема, шляхи отримання консультативно-дорадчої допомоги в рамках реалізації Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки, стан та перспективи військового співробітництва нашої країни із Стратегічним командуванням НАТО з трансформації. Йшлося і про підготовку Сил реагування НАТО та підрозділів Спеціальних операцій на базі Центру миротворчості і безпеки, що на Яворівському полігоні, а також про удосконалення оперативної підготовки військ у сфері протидії саморобним вибуховим пристроям. Крім того, обговорювались питання щодо проведення сертифікації курсів за натовською тематикою, що здійснюються Центром підготовки офіцерів для багатонаціональних штабів Національної академії оборони України.

Досвід Словаччини у проведенні інформаційних кампаній з євроатлантичної інтеграції
Під такою назвою у Києві нещодавно пройшов семінар, під час якого українські та словацькі експерти, дипломати і журналісти обговорили проблеми формування та реалізації інформаційної стратегії в Україні в рамках процесу інтеграції до НАТО. Цей захід організували Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України (Київ), Інститут громадських справ (Братислава) за підтримки словацького зовнішньополітичного відомства.
Як зазначив радник Посольства Словацької Республіки в Україні Аттіла Сеп, співробітництво з нашою країною є одним із пріоритетів для його держави. "Україна є нашим найбільшим сусідом, тому нам важливо, щоб українська держава була ближчою до європейських структур, зокрема, НАТО та ЄС, членом яких є Словаччина", – підкреслив дипломат.
Експерт Інституту громадських справ Ольга Гярфашова у свою чергу наголосила: "Для Словаччини шлях до НАТО та ЄС був набагато складнішим, ніж для Чехії або Польщі. Тому наш досвід є більш широким та ґрунтовним". Вона поінформувала, що словацькі фахівці періодично аналізують результати опитування громадян України, аби зрозуміти, яким чином формується громадська думка щодо НАТО, та підготувати ряд рекомендацій для української сторони з цього питання.
Представник дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики Іво Самсон зауважив, що у Словаччині на початку процесу євроатлантичної інтеграції існували проблеми з громадською підтримкою, подібні до українських. У 1999 році входження Словацької Республіки до НАТО підтримували лише близько третини громадян. Однак, завдяки якісно організованій інформаційній кампанії та досягненню політичного консенсусу всередині країни у 2004 році на момент вступу його країни до Альянсу рівень підтримки сягав уже двох третин. Серед інших чинників він назвав розбудову комунікаційної системи та реформування збройних сил.

Євроатлантична інтеграція: регіональний вимір
* Сіверський інститут регіональних досліджень (м. Чернігів) започаткував у чотирьох областях України – Донецькій, Київській, Кіровоградській та Чернігівській – проведення занять з питань євроатлантичної інтеграції в рамках проекту "Залучення депутатів місцевих рад та керівників територіальних громад до навчання з євроатлантичної інтеграції" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". До тренінгів буде задіяно 200 представників органів місцевого самоврядування – 100 депутатів місцевих рад і стільки ж керівників територіальних громад, тобто йдеться про посадові особи, яким доводиться стикатися з різноманітними труднощами у сфері реалізації політики євроатлантичної інтеграції. Долати їх, вважають розробники даного проекту, допоможуть ґрунтовні знання з цього питання.

* В Одесі відбувся форум "Україна і НАТО: за і проти", ініціаторами якого виступили Одеське відділення Всеукраїнської громадської організації "Християнська демократична молодіжна спілка" і Центр інформації та документації НАТО в Україні. Мета заходу – надання об'єктивних даних для подолання міфів і стереотипів про Альянс. У даному зібранні брали участь працівники Міністерства оборони і Міністерства закордонних справ України, органів місцевої влади і консульств країн-членів НАТО, а також Росії і Грузії, лідери місцевих осередків політичних партій, представники депутатського корпусу, фахівці у сфері міжнародних відносин, студенти вищих навчальних закладів Одеси





QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Коментарі

omForm">
avatar

Останні новини

18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
16:29
19-Лис-2024
Україна вдарила ракетами по РФ після дозволу Байдена!
За даними джерел Цензор.Нет, сьогодні вперше в історії ЗС України завдали удар по вій
20:27
17-Лис-2024
Байден дозволив Україні завдати ударів по Росії американськими ракетами великої дальності
Про це пише газета The New York Times з посиланням на офіційних осіб США.
За д
Усі новини


реклама партнерів: