Щотижневий бюлетень «Україна – НАТО» № 2, 18 січня 2008 р.
Перебуваючи там 13-14 січня п.р., Президент України Віктор Ющенко мав робочі зустрічі з Президентом Угорської Республіки Ласло Шойомом і Президентом Словацької Республіки Іваном Гашпаровичем.
Під час спілкування з угорським колегою обговорювалась низка питань, зокрема, продовження активного політичного діалогу на найвищому рівні, співробітництво у гуманітарній сфері, забезпечення прав національних меншин, прикордонної співпраці тощо.
В ході переговорів зі словацьким лідером розглядалися ключові аспекти двосторонніх відносин, особливо, що стосуються їх гуманітарного виміру, енергетичної проблематики, модернізації прикордонної та митної інфраструктури. Серед іншого порушувалась тема європейської та євроатлантичної інтеграції України. Іван Гашпарович запевнив Віктора Ющенка, що його країна завжди була активним прихильником цих українських прагнень.
Нині Україна зацікавлена у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО
Про це йдеться у листі Президента України Віктора Ющенка, Голови Верховної Ради України Арсенія Яценюка і Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко на ім’я Генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера. В ньому висловлено сподівання на прийняття такого позитивного рішення на саміті НАТО у Бухаресті у квітні 2008 року.
В даному контексті констатується, що наша країна пройшла тривалий шлях зближення з НАТО: від плідного співробітництва за програмою "Партнерство заради миру" і спеціальних стосунків у форматі Хартії про особливе партнерство до ефективної взаємодії в рамках Плану дій Україна-НАТО та Інтенсифікованого діалогу з питань членства та відповідних реформ. Підкреслюється, що держава, повністю поділяючи європейські демократичні цінності, усвідомлює себе частиною євроатлантичного безпекового простору і готова разом з НАТО та партнерами Альянсу за рівних умов протидіяти спільним загрозам безпеці. Саме тому Україна поглиблюватиме і розширюватиме цей напрям співпраці з Альянсом, забезпечуючи подальшу участь у миротворчих та антитерористичних операціях, що здійснюються під егідою НАТО.
Окремо наголошується, що глибинні й незворотні демократичні перетворення стали сьогодні об’єктивними передумовами для повного досягнення всіх критеріїв, необхідних для членства в Організації Північноатлантичного договору. Суттєвим напрямом діяльності залишається планомірна та цілеспрямована інформаційно-роз’яснювальна робота з широкого кола питань співробітництва України з НАТО.
Зустріч глави держави з представниками зовнішньополітичного комітету Сенату США
Президент України Віктор Ющенко прийняв 15 січня п.р. американську делегацію на чолі з Сенатором Річардом Лугаром. В ході цієї зустрічі обговорювались ключові аспекти двосторонніх відносин, зокрема, питання зміцнення енергетичної незалежності нашої країни, її подальшої інтеграції в європейські та євроатлантичні структури. "Для нас надзвичайно важливим є підтримання на найвищому рівні й у найбільшій динаміці діалогу із Сполученими Штатами Америки", – заявив глава української держави.
Уряд України бере на себе відповідальність за продовження її зовнішньополітичного
курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію
Таке зобов’язання задекларовано в Програмі діяльності Кабінету Міністрів України "Український прорив: для людей, а не політиків". В ній, серед іншого, йдеться про взаємовигідну співпрацю з міжнародними організаціями, входження до європейських і євроатлантичних структур, здійснення у повному обсязі заходів щодо співробітництва з Альянсом, в тому числі для забезпечення на законодавчому рівні приєднання України до Плану дій щодо набуття членства в НАТО та його неухильного виконання.
Окремо визначається, що мета проведення воєнної реформи – підвищення обороноздатності держави та відновлення поваги до захисника Вітчизни. Стратегічними пріоритетами цієї реформи вважається, насамперед, підтримка Збройних Сил України у стані високої боєздатності та бойової і мобілізаційної готовності, наближення їх за складом, системою управління, комплектуванням, навчанням і підготовкою, озброєнням та військовою технікою до стандартів збройних сил держав-членів НАТО.
Уряд націлений на створення принципово інших за якістю сучасних складових сектору безпеки, зокрема Воєнної організації держави, державних невійськових структур, оборонно-промислового комплексу, які покликані адекватно реагувати на загрози національній безпеці у воєнній сфері.
Водночас підкреслюється необхідність оснащення армії новітніми зразками і модернізація наявних систем (комплексів) озброєння та військової техніки, удосконалення організації виконання державного оборонного замовлення і проведення наукових досліджень. Акцентується також увага на завершенні повного переходу до формування Збройних Сил України на контрактній основі по мірі забезпечення відповідних організаційно-фінансових умов, розробленні проектів законодавчих актів, спрямованих на продовження участі України у військовому та військово-технічному співробітництві з іноземними державами.
Міжнародне співробітництво
З метою отримання консультативно-дорадчої допомоги в удосконаленні підготовки підрозділів спеціального призначення до протидії диверсіям та терористичним актам представники Головного управління військової служби правопорядку у Збройних Силах України відвідали Королівство Бельгія. У ході даного візиту вони обговорювали питання співпраці з керівництвом військової поліції цієї країни. Відбувся обмін досвідом роботи з набору військовослужбовців за контрактом для виконання завдань за призначенням.
Делегація на чолі з начальником Центру пошукових та аварійно-рятувальних робіт ВМС ЗС України капітаном 1 рангу Сергієм Гайдуком побувала з візитом в м.Орхус (Королівство Данія), де ознайомилася з сучасним обладнанням, що використовується у Королівських ВМС Данії для проведення аварійних і пошуково-рятувальних операцій. Українські та датські експерти у галузі пошуково-аварійної служби також обмінялися досвідом щодо системи організації водолазної підготовки, технічних характеристик водолазного обладнання, яке використовується під час рятувальних робіт.
У німецькому місті Міттенвальд група офіцерів Збройних Сил України з полку спеціального призначення та окремої повітряно-десантної бригади пройшла курс підготовки гірських стрільців. Українські військовослужбовці ознайомилися там із системою навчання, цілями й методикою тренувань таких стрільців та здійснення рятувальних операцій у горах за стандартами НАТО. Крім того, наші військові підвищили свої особисті вміння та навички ведення бойових дій в гірській місцевості взимку.
Навчання Сил реагування НАТО "Стадфаст Джо-2007"
Ці маневри проходили на базі Навчального центру Об’єднаного командування збройних сил НАТО в італійському місті Неаполь. В них брали участь українські військовослужбовці на чолі з начальником групи взаємодії оперативного управління штабу Командування Сухопутних військ ЗС України підполковником Ігорем Бондарем. Наші військові мали змогу детально ознайомитися з роботою штабу маневрів під час планування та проведення операції з реагування на кризову ситуацію, із практичними питаннями розгортання національних підрозділів з різних країн-членів Альянсу, які мають відмінності в оснащенні, організаційно-штатній структурі та порядку застосування.
Фотовиставка "Україна-НАТО: грані співпраці"
Вона відкрилася в Українському інформаційному агентстві ("Укрінформ"). Її експонатами стали понад 60 робіт, що повною мірою висвітлюють етапи розвитку Північноатлантичного альянсу та його співробітництво з Україною. Матеріали цієї експозиції знайомлять глядачів з історичними моментами створення Організації Північноатлантичного договору, важливими віхами її діяльності, практичними прикладами співпраці з іншими державами, в тому числі з нашою країною. Значну частину виставки становлять світлини, зроблені під час миротворчих операцій під егідою НАТО, в яких взяли участь і українські військовослужбовці. Крім політиків, дипломатів та військових, на фотографіях є й українські діти – учасники конкурсу "Аліанте", який вже кілька років поспіль проводиться в рамках ознайомлення молоді України з життям держав-членів Альянсу та його функціонуванням. Серед іншого, дана експозиція була організована з метою популяризації історії та сучасності НАТО. Експерти, коментуючи тенденцію до зростання рівня такої поінформованості населення, відзначають, що 2007 рік став рекордним для України. Лише за 11 місяців відбулося понад 300 інформаційних заходів на цю тему.
Концепція нинішньої фотовиставки спрямована на її широке представлення в регіонах України. Зокрема, експозиція вже побувала в Ужгороді та Луганську. Вона експонується також в електронному вигляді на фотосервері "Укрінформ-Фото" в ресурсі "Добірки". Це, на переконання організаторів, дозволяє всебічно та багатогранно розкрити тематику співпраці нашої країни з НАТО й донести ідею до якомога ширшого кола споживачів інформації.
Львів переймає у Литви досвід євроінтеграції
Тут відбувся міжнародний семінар "Quo vadis, Україно? Досвід трансформації суспільств України і Литви". Політологи, культурологи, історики та журналісти з обох країн упродовж двох днів обговорювали питання європейських та євроатлантичних перспектив України. Як розповів директор Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету Раймундас Лопата, "нині одним з магістральних напрямів міжнародної політики Литви є розширення демократичних структур поза межами своєї країни та Євросоюзу". За його словами, для поглиблення взаємовигідної співпраці Центр студій європейської інтеграції заснував в нинішньому році дві філії – у Львові та Донецьку. "Ми відкриті для обміну думками, прагнемо усіляко сприяти динамічному розвиткові на шляху євроінтеграції України, але основне залежить від вас. Від періоду романтизму у стосунках з ЄС вже час Україні перейти до реальних і цілеспрямованих кроків", – заявив він.
Євроатлантична інтеграція: регіональний вимір
В Чернігові у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів відбувся семінар-тренінг "Національна система безпеки України і НАТО", організований Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" для депутатів місцевих рад та керівників територіальних громад. Такі зібрання вже пройшли у Києві та Донецьку, а незабаром подібний захід буде проведено у Кіровограді. Це – один із шляхів поширення інформації про НАТО в суспільстві.
|
|