реклама партнерів:
Головна » Суспільство та політика » Україні бути сильною чи парламентською республікою?

Україні бути сильною чи парламентською республікою?



Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 2913
Суспільство та політика


Класичними є такі форми правління як монархія та республіка. Україна, відповідно до 5 статті Конституції України, є республікою. До речі, більшість країн світу теж мають республіканську форму правління. В свою чергу вони поділяються на президентські, парламентські та змішані. Остання поєднує риси президентської і парламентської республіки. У даному випадку парламент затверджує уряд. Кандидатуру прем’єр-міністра подає до парламенту президент. Уряд підзвітний президенту та підконтрольний парламенту. Президент підписує закони, що приймаються парламентом. Змішані республіки поділяються на „президентсько-парламентські” та „парламентсько-президентські” інколи вживають і термін „напівпрезидентські”. Різниця полягає в тому, що у першому випадку роль президента є більш вагомішою в порівнянні з другим варіантом, де відбувається певне зменшення повноважень президента. Це зменшення потрапляє до рук законодавчого органу – Верховної Ради, що означає посилення її впливу. Тобто першим називається той орган, який має більше повноважень.
Уявімо собі буденну життєву ситуацію. Поруч стоять два ящики з яблуками і обидва заповнені майже наполовину. Один ящик ваш, інший вашого сусіда, який чомусь вважає, що у нього недостатньо смачних фруктів. Поповнення свого запасу він хоче здійснити звичайно за рахунок яблук з вашого ящика. Ваша реакція на такі спроби цілком зрозуміла, адже своє віддавати ніхто не хоче.
З часу відновлення власної державності Україна стала президентсько-парламентською республікою. Зовсім недавно в одній з радіопередач О.Пухкал заявив, що в період правління Л.Кучми у нас в державі реально була президентська форма правління. Сперечатися щодо цієї тези, яка формально неправильна, а реально, це як сказати, не будемо. Леонід Данилович вияснивши для себе, що на третій термін все-таки не варто іти, дозволив розпочати обговорення раніше «забороненої» теми – про можливий перехід якщо не до парламентської, то хоча б до парламентсько-президентської моделі державного правління. Пройшовши два тури дуже напружених президентських перегонів, які так і не виявили переможця, тоді ні В.Ющенко, ні В.Янукович не могли заперечити спробі деяких політиків проштовхнути іншу форму правління – парламентсько-президентську. Всі політичні сили країни чудово розуміли, що отримавши президентську посаду діючий президент обов’язково буде робити спроби повернути собі втрачене. Різниця тільки в тому, що Віктор Андрійович робить такі спроби досить делікатно, а Віктор Федорович, однозначно, робив би це більш наполегливо і, цілком можливо, вже б до цього часу досягнув своєї мети. Якщо народ обрав тебе президентом, то ти ним і повинен бути, навіть якщо це багатьом і не подобається.
Та повернемось до реалій сьогодення. Ми вже чули заяви деяких політиків про необхідність переходу України до парламентської форми правління. Про це неодноразово говорив П.Симоненко. О.Мороз теж дотримується такої точки зору. Ці заяви сприймалися з розумінням, адже ніхто з них вже не буде всенародно обраним президентом. Чимало ще політиків різного ґатунку чи на замовлення, чи з власного бачення теж заявляли про необхідність переходу до парламентської республіки. Такі заяви ніхто всерйоз не сприймав, бо всі політики чудово розуміли про абсолютну недоречність, з точки зору інтересів української держави, позбавляти важливих важелів впливу на ситуацію в країні глави держави, гаранта Конституції, Верховного головнокомандувача Збройними силами України.
Однак, заява в Страсбурзі Ю.Тимошенко про доцільність переходу України до парламентської форми правління, яка є поширеною в Європі, викликала досить широкі резонансні оцінки та відгуки. Цілком зрозуміло, що досить неоднозначні. Ми зараз не будемо критикувати чи схвалювати таку заяву, реального претендента на президентську посаду, дуже впливового на сьогодні політика нашої держави. Це справа тих, хто перебуває у складі політичних сил, які в таборі Юлії Володимирівни, або в протилежному. Ми ж спробуємо подивитися на це збоку, а значить об’єктивно. Рівнятися до європейських стандартів це добре. Ніхто не проти європейського рівня життя та досить високих соціальних гарантій, що мають громадяни країн Європейського Союзу, куди мріє потрапити і Україна. Та є одне дуже суттєве але. Скопіювавши тільки парламентську форму правління, а вище назване залишивши без істотних змін, наша держава при наявності політичних сил, які сьогодні перебувають у парламенті, не тільки не наблизять нас до Європи та її цінностей, а можуть тільки віддалити.
Згадаймо досить гостру парламентську кризу 2007 року, коли урядова коаліція захотіла із звичайної більшості створити конституційну більшість. Перехід значної кількості народних депутатів з БЮТ та «Нашої України» до фракції Партії регіонів не міг відбуватися просто так. Це розуміють навіть люди, які взагалі далекі від політики. Якщо європейцям пояснювати, що ж реально відбувалося в стінах українського парламенту, то вони, скоріше за все, просто і не зрозуміли б в чому суть проблеми. Тільки своєчасне втручання в ситуацію Президента України зупинило процес конституційного перевороту, дуже суттєво змінивши волевиявлення виборців нашої держави. Якби не було гаранта Конституції, який зумів захистити не тільки власну честь, але й честь країни, ситуація однозначно вийшла б з-під контролю. Надзвичайно дивним було те, що політичні сили, які задумали такий сценарій апелювали до Основного Закону нашої держави, в якому не можна було просто передбачити такий досить аморальний розвиток подій. Це десь така ситуація, коли б, наприклад, в Кримінальному кодексі було записано, що коли людину вбили з вогнепальної зброї, отруїли чи зарізали ножем то наступає кримінальна відповідальність, а ось коли лопатою по голові і настала смерть то відповідальність не настає. Бо, бачите, про це не було записано в кодексі. Дурниця якась скаже будь-хто і буде правий. Головне дійство відбулося – настала смерть людини і за це вже повинна наступати відповідальність. З цієї елементарної логіки просто дивно було сумніватися в законності і моральності Указу Президента України про розпуск парламенту, в якому не те що розцвіла корупція, а просто буяла. Суперечки довго тривали там, де потрібно було просто вибачитися перед виборцями за махінації з їх волевиявленням і тихенько піти на саморозпуск, а не чіплятися за крісла, які даючи можливість збагачуватися в той же час забирають, надзвичайно важливе для нормальної людини, її совість. Бути народним депутатом втративши совість, чи зберегти її, але не бути нардепом? Скільки високоповажних людей так і не зуміли розв’язати це, здавалося б не складне, завдання.
Наведемо ще один приклад. В країні нема посади президента або є, але він обраний парламентом та й навіть всенародно, але без необхідних владних повноважень, а в цей час критична ситуація з якоюсь країною – сусідом. Потрібно швидко прийняти рішення по захисту суверенітету держави. В парламенті ж, як завжди, існують різні політичні сили, що по різному бачать проблему. Може повторитися дуже знайома для України ситуація, коли одні будуть говорити, що держава в небезпеці і всі до зброї на захист Вітчизни, інші будуть заявляти, що це провокація, бо ідуть наші друзі і будуть нас визволяти. Правда не будуть пояснювати від кого і для чого. Подібних прикладів можна ще наводити чимало. Майже всі вони, на жаль, досить переконливо доводять про велику небезпеку для країни спроби зміни форми правління, яка буде підтримувати не порядок в державі, а тільки посилювати безлад і протиріччя. Питання про те бути Україні сильною державою, чи парламентською республікою так і залишається на часі. На жаль, для держави та для нас її громадян. Є певні надії, що політичні забаганки колись поступляться місцем інтересам держави.

Валентин Лутченко.





QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Коментарі

omForm">
avatar

Останні новини

12:21
02-Січ-2025
11 унікальних музейних предметів внесено до Держреєстру національного культурного надбання
Після тривалої перерви відновила свою роботу Експертно-фондова комісія Міністерства к
12:08
02-Січ-2025
Внаслідок атаки російських дронів по Києву загинули відомий учений-нейробіолог Ігор Зима та його дружина Олеся Сокур
Унаслідок падіння уламків БпЛА на будинок у Печерському районі, під час удару дронамі
20:43
01-Січ-2025
Кремль забороняє на окупованих територіях святкування різдвяно-новорічних днів
Кремль настільки боїться бодай згадки про Україну та українське, що вирішив вчергове
09:44
31-Груд-2024
189 українців повернулося з російського полону
Повернення наших людей з російського полону – це завжди дуже хороші новини для кожног
02:19
31-Груд-2024
Документатори в 11 областях фотографують руйнування культурної спадщини: навіщо це робити

Громадські активісти, журналісти та організації-партнери “Антикору

22:57
26-Груд-2024
Війська КНДР на курщині продовжують зазнавати втрат
Держава-агресор росія продовжує використовувати війська КНДР у бойових діях проти Укр
Усі новини


реклама партнерів: