В останні роки в нашій країні жінки активно захопилися засмагою. Кожна жінка хоче бути «дівой із смуглявою шкірою» навіть в холодну пору року. Іноді це переважує всі доводи медиків про шкідливість інтенсивної засмаги, у тому числі й штучного. Деякі жінки вважають, що засмагати в солярії безпечніше ніж на сонці і навіть корисно. На користь соляріїв приводяться наступні доводи:
• Штучне ультрафіолетове опромінювання має довші хвилі, а тому діє на клітки шкіри вибірково, примушуючи їх швидше виробляти пігмент меланін, а значить скоротити час самої засмаги.
• Опромінювання в солярії відбувається через спеціальні фільтри, які повинні зводити негативні дії ультрафіолета до мінімуму (використовуються промені А і В).
• Засмага буде рівною, без слідів від купальника.
• Очі в солярії захищені спеціальними окулярами, а, значить, у людини не розвинуться «сонячні» захворювання очей (фотокератит, фотокон’юнктивіт).
• Вам запропонують креми «для», «після» засмаги і зволожуюче молочко для тіла, що значно уповільнить процес старіння шкіри.
Але лікарі все ж таки стверджують, що ніякої істотної різниці між природним сонцем і штучним немає. І в тім й в іншому випадку до ультрафіолету потрібно ставитися як до ліків. А будь-які ліки можуть і вилікувати й убити - все залежить від прийнятої дози.
Так, сонячне світло благотворно впливає на шкіру й обмінні процеси в організмі людини: сприяють утворенню й нагромадженню вітаміну D, необхідного для росту й відновлення кісткової тканини й зв'язкового апарата. Під дією сонячного світла й тепла відбувається стимуляція ендокринних гормонально-активних органів (щитовидної залози, гіпофіза, яєчників) і нормалізація обмінних процесів, підвищення імунітету.
Але при передозуванні ультрафіолету, крім опіків, усе у вашому тілі відбудеться з точністю "до навпаки": різке падіння імунітету, поява сонливості, сонячний кератоз (жорсткість поверхні шкіри), меланома (злоякісна пухлина). А якщо засмагати без бюстгальтера - до меланоми шкіри можна додати рак молочної залози.
У солярії існують встановлені правила, яких слід дотримуватись (засмагати обов'язково в купальнику), при будь-яких відхиленнях від норми після або під час сеансів (поява хворобливості, набряку, ущільнень у молочних залозах) необхідно терміново звернутися до специаліста-маммолога й припинити сеанси засмаги.
На думку директора Російського онкологічного наукового центру ім. Блохіна, академіка РАМН Михайла Давидова "зажарювання" на сонце й у соляріях те ж саме що й шкідливі звички, яких треба позбуватися.
Кожна жінка повинна пам'ятати, що основна причина бурхливого росту злоякісних новоутворень у репродуктивній системі - це саме неконтрольоване опромінення. Тому перед походом у солярій упевнитись у гінеколога й маммолога, що у вас усе в порядку.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВОЗ) не рекомендує особам молодше 18 років відвідувати солярії взагалі. Відомо, що молоді люди, які багато загоряють, піддають себе підвищеному ризику розвитку меланоми в майбутньому.
В Україні існує реальна загроза того, що вам попадеться солярій з дефектним обладнанням, неякісними лампами, і тоді, ризик його відвідування буде порівнянний зі свідомим самострілом.
Якщо ж Вас не злякали застереження і Ви, не відвідуючи лікаря, вирішили йти за порцією штучного сонця, то хоча б запам'ятаєте наступні поради фахівців-косметологів і дерматологів:
• Відкладіть відвідування солярію, якщо на шкірі є травми, роздратування, сип і т.п.
• Ніколи не зневажайте спеціальними окулярами для очей (видаються перед сеансом). Вони захищають чутливу ділянку навколо очей, які краще закрити. Не користуйтеся під час сеансу контактними лінзами.
• Максимальний час засмаги встановлюється відповідно до інструкції про солярій (можете поцікавитися), але в основному, все залежить від типу шкіри: чим вона світліше, тим менше ви повинні засмагати. У середньому для одержання видимого відтінку потрібно 5 сеансів по 5 хвилин.
• Щоб підтримувати ефект засмаги, досить відвідувати солярій раз на тиждень. Але кількість сеансів не повинна перевищувати 30 на рік.
• Під час сеансів не використайте косметику (у тому числі для волосся й тіла, крім спеціальної).
• Лампи солярію мають свій строк придатності, після закінчення якого їх обов'язково потрібно замінити (тому підозріло низька ціна на послуги повинна вас насторожити - можливо, використаються прострочені лампи).
• Горизонтальний солярій повинен дезінфікуватися спеціальним засобом (краще, щоб це робили при вас).
Бережіть здоров’я – це цінний дар!
Джерело: yoki.ru