Коефіцієнт контрастності в екранах: розбираємося в деталях
Під час вибору нового телевізора, проєктора, смартфона або іншого пристрою з екраном варто звернути увагу на коефіцієнт контрастності. Розповідаємо, що означає цей параметр і як він впливає на якість зображення на різних пристроях.
Що таке коефіцієнт контрастності
Коефіцієнт контрастності — це вимірювання різниці між максимальною та мінімальною яскравістю дисплея. Співвідношення найяскравішого білого і найтемнішого чорного зазначається як «X:X». Наприклад, якщо яскравість білого становить 400 кд/м2, а чорного — 0,5 кд/м2, то КК дорівнюватиме 800:1. Це свідчить про те, що білий колір у 800 разів яскравіший за чорний.
Зазвичай вищий коефіцієнт контрастності є кращим, оскільки дисплей із показником 100000:1 може створювати темніші рівні чорного і більш насичені кольори, ніж екран із 1000:1. Це дає змогу отримати більш природне зображення. Проте більше число не завжди краще, оскільки необхідно враховувати умови зовнішнього освітлення і тип дисплея.
Який коефіцієнт контрастності вважається збалансованим
Як уже говорилося, вищий коефіцієнт має свої переваги, але для кожного типу пристрою є своє оптимальне значення. Наприклад, у цифрового проєктора він може становити лише 200:1, а у багатьох нових телевізорів показник перевищує 4000:1. У більшості смартфонів з екранами AMOLED КК на рівні 1000000:1. Однак є і більш просунуті моделі — наприклад, смартфон Хонор 90 отримав матрицю з коефіцієнтом 5000000:1.
Вибір відповідного значення залежить від сценаріїв і завдань:
- Для моніторів, які використовуються в роботі з текстом, рекомендується коефіцієнт контрастності не нижче 1000:1. Це забезпечує комфортне читання. У цьому разі підійде матриця IPS. У роботі з графікою краще вибирати значення вище — наприклад, монітори з технологією VA, де КК близько 3000:1. Ігри та перегляд відео вимагають ширших можливостей, тому варто зупинитися на матрицях OLED із максимально доступним значенням.
- Для проєкторів, які використовуються, щоб дивитися фільми в темних або напівтемних приміщеннях, рекомендується коефіцієнт контрастності не нижче 2000:1. Це надасть достатню різницю між світлими та темними ділянками зображення. Однак якщо забезпечити достатній рівень навколишнього освітлення, можна обмежитися моделлю зі значенням до 500:1.
- Для смартфонів, які найчастіше використовуються на вулиці, найкращим варіантом буде матриця з КК від 1000000:1. У цьому разі можна легко читати текст і насолоджуватися контентом, незалежно від яскравості сонця. Однак якщо гаджет переважно вмикається в приміщенні, то не варто платити за надлишковий OLED-екран. Можна обмежитися IPS-матрицею з достатнім коефіцієнтом контрастності 1000:1.
Враховуйте особливості використання — і ви зможете підібрати ідеальний екран для комфортної роботи без переплат.