реклама партнерів:
Головна » 18 серпня. Підрив Дніпрогесу радянськими спецслужбами (1941)

18 серпня. Підрив Дніпрогесу радянськими спецслужбами (1941)


Коментарі: 0

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Радянські спецслужби проводили масове мінування міст, які здавали німцям. А потім підривали їх, аби за будь-яку ціну завдати ворогу максимальної шкоди – згідно проголошеної Сталіним «тактики випаленої землі».
18 серпня 1941 р. близько 20:00 співробітники НКВД без попередження підірвали греблю Дніпрогес у Запоріжжі. Вибух 20 тонн толу зруйнував частину греблі довжиною 165 метрів, внаслідок чого потужна водяна хвиля змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці і дійшла до міст Марганця та Нікополя, розташованих майже за 80 кілометрів вниз за течією Дніпра.
Наказ на знищення Дніпрогесу віддав особисто Сталін, а вибухівку доставили літаками з Москви. Як годиться, про майбутній вибух не попередили ані військове керівництво, ані місцеве населення.
Кількість жертв трагедії достеменно невідома, оскільки їх ніхто не рахував. За різними оцінками, жертвами трагедії стали від 20 до 100 тис. осіб: переважно жителів Запоріжжя та його околиць, біженців із сусідніх регіонів, а також кілька тисяч радянських солдатів, які не встигли покинути місто.
Як згадував один із очевидців трагедії на острові Хортиця: «Ніяк не второпати…, що про майбутню сплановану диверсію та її можливі трагічні наслідки не попередили підрозділи радянських військ, що зосередились у плавнях острова… Вода, що ринулася із верхнього б’єфа крізь пролом у греблі, здійнялася небаченої висоти й неміряної сили хвилею. Частина тієї гігантської хвилі, що прокотилася Новим Дніпром, обрушилась на плавні острова, на озброєних, але беззахисних перед стихією людей. Коли хвиля відійшла, на осокорах і вербах, в’язах і дубах залишились висіти у неприродних позах сотні (якщо не тисячі) захисників соціалістичної вітчизни… Відразу ж окупанти позганяли із селищ жінок і наказали зібрати тіла загиблих червоноармійців. А вони лежали на полях, на городах, висіли на деревах у плавнях».
Німецьке командування оцінювало свої втрати в живій силі у 1500 чоловік.
Акція пояснювалась побоюванням швидкого наступу німецьких військ, хоча насправді основні сили німців підійшли сюди лише за 46 діб, на початку жовтня. Відтак драма Дніпрогесу стала черговим свідченням того, як ставилася радянська держава до своїх громадян.
І останнє. Безпосередніх виконавців руйнування Дніпрогесу Олексія Петровського і Бориса Єпова (до речі, учасника висадження храму Христа Спасителя в Москві) спершу заарештували, однак за розпорядженням Москви невдовзі випустили із вибаченнями. У подальшому вони займалися підривом Волховської ГЕС та виконували інші «спеціальні завдання».

Сергій ГОРОБЕЦЬ,
Український інститут національної пам’яті






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
16:29
19-Лис-2024
Україна вдарила ракетами по РФ після дозволу Байдена!
За даними джерел Цензор.Нет, сьогодні вперше в історії ЗС України завдали удар по вій
Усі новини