реклама партнерів:
Головна » Найдавніший храм України

Найдавніший храм України


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Спаський собор

Мальовничий куточок в м. Чернігові – це парк на Валу. Серед його архітектурних пам’яток особливу увагу привертає Спасо-Преображенський (Спаський) собор поч. ХІ ст.
Саме в центрі Валу-Дитинця (давньої фортеці) в 30-ті роки ХІ ст. на кошти чернігівського князя Мстислава Володимировича Хороброго і було розпочато будівництво собору. Після смерті князя в 1036р. стіни, за літописом, зведено на висоту вершника, що стоїть на коні. Архітектурна композиція Спаського собору поєднує базилікальну схему романського походження з центричною хрестово-купольною візантійської системою. Тринефний, триапсидний, восьмистовпний, п’ятибанний, прямокутник плану видовжений по осі захід-схід. Вежу з північного боку західного фасаду врівноважувала колись з півдня хрещальня у вигляді невеликої церкви. Стіни собору виведено мішаною кладкою, з чергуванням цегли (плінфи) та каменя-кварциту на цем’янковому розчині. Зовні фасади не тинькувалися, лише в окремих місцях затиралися рожевим розчином з графленням на квадри. Чергування каменю, плінфи, рожевих смуг та орнаментів цегли надавали фасадам особливої мальовничості (давньоруське мурування – в зондажах).
В давньоруські часи підлога в соборі була з шиферних плит, оздоблена мозаїкою з різноколірної смальти та полив’яними плитками. Для поліпшення акустики застосовувалися голосники. Стіни собору були розписані фрескою (на жаль, до наших днів збереглися лише невеликі фрагменти). Особливої урочистості надавали храму двох’ярусні аркади, прикрашені у нижньому ярусі 4-ма мармурованими колонами. Собор був перебудований після пожежі 1750 року. Наприкінці ХУІІІ ст. надбудовано сходову вежу з північно-західного фасаду, таку ж зведено на місці зруйнованої хрещальні з південно-західного, зроблено нові верхи, всі фасади протиньковано й побілено. В 1818р. за проектом архітектора А.Карташевського біля західного, північного та південного порталів зведено просторі тамбури, в кінці ХІХ ст. позолочено верхи і собор набув сучасного вигляду. Інтер’єр собору прикрашає іконостас виготовлений в кінці ХУІІІ ст. за проектом архітектора І.Яснигіна ніжинськими майстрами С.Волощенко і С.Білопольський, стіни собору прикрашає олійний стінопис ХІХ ст. виконаний бригадою Я.Ю. Юринова.
Спаський собор – унікальна пам’ятка архітектури поч. ХІ ст., один з найдавніших храмів держави, музей Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”, діючий храм Української Православної церкви.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:28
27-Бер-2025
ЗСУ: новий наступ російських військ на Сумську, Харківську та Запорізьку області реальний
Є серйозні підстави вважати, що новий наступ російських загарбницьких військ на Сумсь
23:51
26-Бер-2025
Нерестова заборона на Чернігівщині: де і чому не можна рибалити з 1 квітня 2025 року

З 1 квітня 2025 року в Чернігівській області розпочинається нерестова заборона на

22:29
26-Бер-2025
Міжнародний рекрутинг: як українців наймають на дистанційні посади в Європі

Останні роки стали переломними для ринку праці в усьому світі. Українські фахівці,

21:23
26-Бер-2025
Москвa і Вашингтон просять ЄС зняти санкції з "Россельхозбанка"
Брюссель відхилив прохання Москви і Вашингтона зняти обмеження ЄС з "Россельхозбанка"
21:13
26-Бер-2025
Президент Франції оголосив пакет військової підтримки Україні на 2 млрд євро
Україна отримає від Франції пакет військової допомоги загальною вартістю 2 мільярди є
23:58
25-Бер-2025
Заволодіння коштами для військових: судитимуть службовців КЕВ та підприємця
Прокурорами Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального ре
Усі новини