Україна проводить ротацію свого контингенту в Ліберії
Українцiв в Лiберiї називають солдатами шостої заповiдi, саме вона стверждує "Не вбий". Втiм, вiдправдляючись на повiтряне патрулювання, українськi гелiкоптери щодня завантажєують на борт кiлькасот кiлограмiв боеприпасiв. Адже мир у Лiберiї залишається крихким.
Миротворча мiсiя дiє в цiй захiдноафриканськiй країнi з кiнця 2003-го року, пiсля того, як мiсцевi заколотники повнiстю заблокували столицю Монровiю, а потiм з жорстокими боями увiйшли до мiста. Миротворцi вiдносно швидко встановили контроль над країною, i зараз, незважаючи на формальну незалежнiсть, Лiберiя для вирiшення багатьох внутрiшнiх питань консультується з Обєднаними Нацiями.
Україна надала мiсiї шiсть штурмових i вiсiм транспортних гелiкоптерiв. Мi-24 основний засiб повiтряного патрулювання лiберiйського кордону, але ефективна поява цих дванадцятитонних "пташок" не раз зупиняла сутички у Монровiї.
А у лютому гелiкоптери планували використати для евакуацiї українських та росiйських громадян iз сусiдньої Гвiнеї, де виникла загроза громадянської вiйни. До 15-го лютого була розроблена операцiя, яку мали виконати українськi пiлоти.
ООН погодилась на виконання цiєї операцiї. Втiм, за однiєї умови: на весь термiн акцiї пропонувалося замалювати на бортах символiку Обєднаних Нацiй. А в разi, якщо б Україна втратила б кого-небудь зi своїх пiлотiв, ООН вiдмовлялася нести будь-яку вiдповiдальнiсть - i моральну, i фiнансову. Роман Яцинич наприкiнцi свого перебування багато про це написав - але не у формi доповiдi, а поеми. Пiд романтичною назвою "Лiберiйська Енеїда".
Навколо миротворцiв завжди виникає своєрiдний бiзнес. Дрiбним крамарям вхiд на летовище заборонено. Але бiля ворiт розгорнувся цiлий торговельний майданчик. Хто чекає на клiєнтiв i коротає час граючи в покер, а хто вже й дочекався.
Перебування українцiв в Лiберiї весь час пiд загрозою. Конкуренти на миротворчiй нивi i досi згадують запущенi мiсцевою пресою качки про укракїнських пiлотiв. Минулого року їх звинуватили у сексуальнiй експлуатацiї лiберiйок. Знадобилось кiлька мiсяцiв, аби юридично довести - газети брешуть.
Українцi не вперше зiштовхуються з подiбними звинуваченнями. 2003-го року в рапортi мiжнародної правозахисної органiзацiї "Хьюмен Райтс Уотч" наводився приклад групового Гвалтування двома українськими вiйськовими жiнки поблизу мiста Кенема у Сьєра Лєоне. Неофiцiйнi джерела в ООН стверджують, що це звинувачення пiдштовхнуло мiжнародних чиновникiв вiдмовитись вiд послуг українських миротворцiв. Факт гвалтування не довели, але солдатiв вiдправили додому. Усiх. Отже, в Африцi репутацiю миротворцiв захистити часом важче, анiж зберiгати мир.
Андрій Цаплієнко, Подробиці-ТВ
Україна проводить ротацію свого контингенту в Ліберії.
Кадр телеканала "Інтер"