Перспективи інтеграції України до ЄС і НАТО. Соціологічне опитування на Чернігівщині.
Нині в Україні активізувалась пропагандистська діяльність політичних та громадських організацій щодо вступу України до ЄС і НАТО. Проводяться різного роду „референдуми”, мітинги, пікетування та інші акції. Чернігів не є винятком. Згадаймо, у нашому місті комуністи теж проводили так званий референдум серед своїх прихильників про ставлення до вступу України в Північноатлантичний альянс і ЄЕП. І результати такого опитування ми знали наперед. Але, як насправді чернігівці сприймають європейський і євроатлантичний розвиток України? Спробуємо про це дізнатись, прочитавши черговий спецвипуск інформаційно-аналітичного журналу „Чернігівський монітор”, де розповідається про соціологічне опитування щодо перспектив інтеграції України до Європейського Союзу та НАТО.
Дослідження проведене у м. Чернігові в листопаді-грудні 2006 року громадською організацією „Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень”. Серед опитуваних лідери громадської думки, суспільно та політично активні громадяни: керівники та активісти громадських організацій, представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, редактори та журналісти регіональних засобів масової інформації, керівники та активісти обласних і міських осередків політичних партій.
Який варіант найбільшою мірою відповідає національним інтересам України (вступ до НАТО, до військового союзу країн СНД, нейтральний або позаблоковий статус України інше)?
42,6 % опитуваних вважають, що національним інтересам України найбільшою мірою відповідає вступ до НАТО. За збереження нейтрального або позаблокового статусу нашої держави висловились 36,1 респондентів. Лише 6,6 % опитуваних підтримали ідею створення військового союзу країн СНД.
Чи відповідає національним інтересам України вступ до Європейського Союзу?
72,4 опитуваних вважають, що вступ України до ЄС найбільш відповідає інтересам нашої держави, проти – 20,6 %.
Чи відповідає національним інтересам України вступ до Єдиного економічного простору?
Що цікаво, тут думка опитуваннях була майже однакова. Але, більшість (50,9) респондентів висловились проти вступу України до ЄЕП і меншість (49,5) підтримують інтеграцію нашої держави до Єдиного економічного простору.
Отож, дослідники роблять висновок: „На Чернігівщині домінує думка про необхідність розвитку „західного” інтеграційного вектору України”.
До речі, за проведення всенародного референдуму щодо вступу України у НАТО висловились 62,3 % опитуваних. 41 % - вважають за доцільне проводити референдум щодо вступу нашої держави до Європейського Союзу.
В спецвипуску журналу читачі також матимуть змогу проаналізувати й інші відповіді опитуваних, зокрема, щодо інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Загалом видання є досить цікавим для всіх, хто цікавиться перспективами розвитку нашої держави.
С.Черняков.