реклама партнерів:
Головна » В унікальній експозиції – врятовані ікони ХVІІ-ХІХ ст.

В унікальній експозиції – врятовані ікони ХVІІ-ХІХ ст.


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
В Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» відкрилась виставка Богородичних ікон ХVІІ-ХІХ ст., зібраних працівниками заповідниками під час експедицій по Чернігівщині у 70-80-их роках ХХ ст.
Ікони представлені на виставці, були передані до фондів архітектурно-історичного заповідника в аварійному стані: із значними втратами левкасу та фарбового шару, пошкоджені жуком – точильником. Але, є й ікони, які зіпсовані людьми. Частина з них була знайдена в закритих церквах, які використовувались у той безбожний період в якості складів та інших господарських приміщень. До нового життя ікони повернули вмілі руки реставраторів чернігівського заповідника: Дорошенко В.О., Поліщук В.І., Боголюб Р.М. та київських реставраторів: Підкопаєва В.І., Біляя А.Х.
Образ Богородиці – один з найбільш поширених та улюблених іконописних образів в Україні. Багато поколінь наших предків втілювали в цьому образі ідеал жінки – вірної захисниці, доброї і дбайливої матері, яка глибоко переживає за долю свого сина і намагається полегшити його муки задля спасіння людства.
З образом Богоматері український народ пов’язував свої надії на краще життя, приписував йому чудодійну силу. Відомі чудотворні ікони Чернігівщини: Троїцько-Іллінська, Домницька, Ладинська представлені на виставці, свідчать про високу майстерність іконописців, дають нам уявлення про їх естетичні смаки та уподобання.
Основна ідея експозиції: розкрити та показати самобутні традиції українського іконопису в ХVІІ-ХІХ ст.; характерні особливості живопису ХVІІІ ст., для якого властиве поєднання традиційної східної ікони з впливом реалістичного мистецтва, з його гармонізацією форм, кольорів, простору і часу; ХІХ ст. – з впливом на іконопис пануючих на той час стилів – класицизму та романтизму.
Виставка ікон Богородиці дає нам уявлення про характерні риси іконопису нашого краю: ліричність та індивідуальність образів, м’який колорит.
В експозиції представлені 45 ікон: «Богоматір з немовлям» кін. ХVІІ- поч. ХVІІІ ст., «Богоматір Троїцько-Іллінська Чернігівська» ХVІІІ ст., «Богоматір Нев’янучий квіт» кін. ХVІІІ- поч. ХІХ ст., «Богоматір Казанська» ХІХ ст., «Богоматір з немовлям та Іоаном Предтечею» ХІХ ст., «Коронування Марії» ХІХ ст. та інші.
Виставка ікон працює в Колегіумі (на Валу) щодня з 9 до 17 години (у п’ятницю до 16.00).

Інформацію підготували: Ольга Травкіна, кандидат історичних наук, головний зберігач – зав. відділом фондів та Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини