реклама партнерів:
Головна » П’ятницька церква: історія та сьогодення

П’ятницька церква: історія та сьогодення


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Перлиною давньоруської архітектури є П’ятницька церква. Вона споруджена в кінці ХІІ – на поч. ХІІІ ст. на Чернігівському посаді, біля торгу (нині неподалік від храму знаходиться Красна площа та обласний академічний театр ім. Т.Г. Шевченка). П’ятницька церква названа на честь покровительки торгівлі Параскеви П’ятниці.
До 1786 року храм був головною спорудою П’ятницького монастиря, який у ХVІІ-ХVІІІ ст. існував як дівочий. Комплекс складався із мурованої П’ятницької церкви, дзвіниці з храмом Прокопія, трапезної, келій з храмом Іоана Предтечі (не збереглися). Монастир був обнесений дерев’яною огорожею. Закритий у другій половині ХVІІІ ст.
У ХVІІІ ст. внаслідок впливу бароко, змінився і архітектурний вигляд П’ятницької церкви. На східному і західному фасадах надбудовані барочні фронтони, а баня здобула багатоярусне завершення. Церква неодноразово страждала від пожеж і внаслідок перебудов у ХІХ ст. перетворилась на семибанний храм. На поч. ХІХ ст. за проектом архітектора А. Карташевського до неї прибудовано ротонду-дзвіницю (у радянські часи, у 1963 р., її розібрано).
Під час Другої Світової війни церква зазнала значних пошкоджень. У 1943-45 рр. розпочалось відродження П’ятницького храму. Керував терміновими консерваційними та протиаварійними роботами видатний архітектор-реставратор П.Д.Барановський. У 1962 р. реставраційні роботи храму за проектом архітектора П.Д.Барановського та М.В.Холостенка були завершені. П’ятницька церква відроджена у первісному вигляді, споруда відтворює найвищий етап розвитку архітектури Київської Русі. Вона втілила сміливі, оригінальні пошуки стародавніх майстрів із створення самобутнього національного стилю в архітектурі.
У 1972 р. у храмі відкрито музей. П’ятницька церква входить до комплексу споруд Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
У 1992 р. храм передано у користування Українській православній церкві Київського патріархату. Стараннями віруючих та церковної громади тут встановлено новий іконостас. Щодня до храму поспішають віруючі, не оминають церкву-красуню і численні туристи з різних куточків світу.
Вже більш як пів століття церква не реставрувалася. Архітектори та дослідники наголошують на необхідності проведення гідроізоляційних робіт навколо храму, створенні водозливної системи на пам’ятці. Бо, внаслідок її відсутності, опади руйнують фасади споруди. Влітку цього року церковна громада провела незначні ремонтні роботи (встановлено нові вікна та здійснено їх герметизацію). Настоятель храму о. Мирон турбується про необхідність проведення ремонтно-реставраційних робіт. Бідкається, що церква невеличка, людей вона вміщує небагато: 15-20 чоловік. До того ж, десь потрібно ще й притулити господарські речі.
До речі, у Чернігові Київський патріархат має лише дві церкви: П’ятницьку та святих Михайла і Федора (за річкою Стрижень). Катерининська церква, передана у 2006 році відповідно рішення голови облдержадміністрації козацькій релігійній громаді Української Православної церкви Київського патріархату, заблокована й досі УПЦ МП і чекає рішення судових органів.

Сергій Черняков.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини