реклама партнерів:
Головна » П’ятницька церква: історія та сьогодення

П’ятницька церква: історія та сьогодення


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Перлиною давньоруської архітектури є П’ятницька церква. Вона споруджена в кінці ХІІ – на поч. ХІІІ ст. на Чернігівському посаді, біля торгу (нині неподалік від храму знаходиться Красна площа та обласний академічний театр ім. Т.Г. Шевченка). П’ятницька церква названа на честь покровительки торгівлі Параскеви П’ятниці.
До 1786 року храм був головною спорудою П’ятницького монастиря, який у ХVІІ-ХVІІІ ст. існував як дівочий. Комплекс складався із мурованої П’ятницької церкви, дзвіниці з храмом Прокопія, трапезної, келій з храмом Іоана Предтечі (не збереглися). Монастир був обнесений дерев’яною огорожею. Закритий у другій половині ХVІІІ ст.
У ХVІІІ ст. внаслідок впливу бароко, змінився і архітектурний вигляд П’ятницької церкви. На східному і західному фасадах надбудовані барочні фронтони, а баня здобула багатоярусне завершення. Церква неодноразово страждала від пожеж і внаслідок перебудов у ХІХ ст. перетворилась на семибанний храм. На поч. ХІХ ст. за проектом архітектора А. Карташевського до неї прибудовано ротонду-дзвіницю (у радянські часи, у 1963 р., її розібрано).
Під час Другої Світової війни церква зазнала значних пошкоджень. У 1943-45 рр. розпочалось відродження П’ятницького храму. Керував терміновими консерваційними та протиаварійними роботами видатний архітектор-реставратор П.Д.Барановський. У 1962 р. реставраційні роботи храму за проектом архітектора П.Д.Барановського та М.В.Холостенка були завершені. П’ятницька церква відроджена у первісному вигляді, споруда відтворює найвищий етап розвитку архітектури Київської Русі. Вона втілила сміливі, оригінальні пошуки стародавніх майстрів із створення самобутнього національного стилю в архітектурі.
У 1972 р. у храмі відкрито музей. П’ятницька церква входить до комплексу споруд Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
У 1992 р. храм передано у користування Українській православній церкві Київського патріархату. Стараннями віруючих та церковної громади тут встановлено новий іконостас. Щодня до храму поспішають віруючі, не оминають церкву-красуню і численні туристи з різних куточків світу.
Вже більш як пів століття церква не реставрувалася. Архітектори та дослідники наголошують на необхідності проведення гідроізоляційних робіт навколо храму, створенні водозливної системи на пам’ятці. Бо, внаслідок її відсутності, опади руйнують фасади споруди. Влітку цього року церковна громада провела незначні ремонтні роботи (встановлено нові вікна та здійснено їх герметизацію). Настоятель храму о. Мирон турбується про необхідність проведення ремонтно-реставраційних робіт. Бідкається, що церква невеличка, людей вона вміщує небагато: 15-20 чоловік. До того ж, десь потрібно ще й притулити господарські речі.
До речі, у Чернігові Київський патріархат має лише дві церкви: П’ятницьку та святих Михайла і Федора (за річкою Стрижень). Катерининська церква, передана у 2006 році відповідно рішення голови облдержадміністрації козацькій релігійній громаді Української Православної церкви Київського патріархату, заблокована й досі УПЦ МП і чекає рішення судових органів.

Сергій Черняков.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
Усі новини