Динаміка підтримки українською громадськістю політики євроатлантичної інтеграції
Значне падіння рівня підтримки відбулося під час президентської та парламентської кампаній через активне використання певними політичними силами агресивної антизахідної та антинатовської риторики Зокрема, за даними Фонду "Демократичні ініціативи", у жовтні 2004 року на підтримку курсу на членство в НАТО висловилися лише 12% опитаних.
При цьому, згідно з опитуванням Фонду, проведеного вже у жовтні 2005 року, 56,8% респондентів зазначили, що недостатньо обізнані про НАТО, 24% заявили про те, що нічого не знають про Альянс взагалі, а 46% висловили інтерес щодо отримання додаткової інформації про НАТО.
Ситуація почала поступово покращуватися починаючи з 2006 року. За даними Фонду "Демократичні ініціативи", у січні 2006 року на запитання "Чи варто Україні вступити до НАТО?" позитивну відповідь дали 19,2% опитаних.
У жовтні 2006 року, за даними Всеукраїнської соціологічної служби, позитивну відповідь на це запитання дали вже близько 25% опитаних.
За даними соціологічного опитування, яке проводилося у лютому- березні ц.р. на замовлення Держкомтелерадіо, 30,6 % відсотків опитаних підтримують перспективу вступу України до НАТО.
Така позитивна динаміка стала результатом спільних зусиль урядових структур та неурядових організацій, у першу чергу - МЗС та Громадської Ліги Україна-НАТО, які протягом останніх двох років в умовах обмеженого фінансування проводили цілеспрямовану інформаційно-роз'яснювальну роботу в регіонах України щодо НАТО та співробітництва України з Альянсом.
У Державному бюджеті України на 2007 р. передбачені наступні статті видатків, в рамках яких можуть фінансуватися заходи з інформування громадськості щодо євроатлантичної інтеграції:
"Виконання заходів з питань європейської і євроатлантичної інтеграції в інформаційній сфері" - 5 млн. грн. (розпорядник коштів - Державний комітет телебачення і радіомовлення України)
"Виконання загальнодержавних організаційних, інформаційно-аналітичних та науково-методологічних заходів Цільового плану Україна-НАТО" - 3,414 млн. грн. (розпорядник коштів - Міністерство освіти і науки України).
Разом з цим, досвід країн Центральної і Східної Європи, які приєдналися до Альянсу у 1999 та 2004 роках, свідчить, що стрімке зростання рівня підтримки громадськістю курсу євроатлантичної інтеграції на 20-25% протягом відносно короткого проміжку часу (протягом одного-півтора року) відбулося практично відразу після знаходження консенсусу політичними силами цих країн щодо членства в НАТО. Цей фактор став вирішальним для досягнення порозуміння у суспільствах щодо стратегічних зовнішньополітичних пріоритетів, пов'язаних з європейським майбутнім.
Джерело: http://eu.prostir.ua з посиланням на Євроатлантичну Україну