Дотримання прав людини в Україні
Доповідь ґрунтується на висновках, зроблених під час офіційного візиту Комісара до України в грудні 2006 року. П. Хаммарберг у супроводі співробітників свого офісу відвідав Київ, Львів та Одесу, де зустрівся з вищими посадовими особами держави, членами уряду, парламентарями, представниками громадянського суспільства, відомими експертами з прав людини.
Комісар висловлює занепокоєння корупцією в системі судочинства, широкими функціями, якими все ще наділена Генеральна прокуратура, накопиченням великої кількості нерозглянутих справ у судах та повільним розглядом цих справ. Він рекомендує органам влади України невідкладно вжити заходів для виправлення недоліків у здійсненні правосуддя.
Крім того, у доповіді йдеться про випадки катувань та поганого поводження, відсутність доступу до адвоката, переповнення камер та загрозливі для здоров’я умови у СІЗО – основні проблеми, які Україна повинна вирішити. П. Хаммарберг рекомендує вжити певних заходів, зокрема, проводити масштабну політику проти зловживання поліцією своєю владою та покращити медичні та санітарні умови у СІЗО.
У доповіді йдеться також про те, що боротьба з насильством по відношенню до жінок, торгівлею людьми та дотримання прав дітей є одними з нагальних пріоритетів уряду. Комісар констатує, що „насильство по відношенню до жінок є, без сумніву, проблемою суспільства” та рекомендує конкретні поетапні засоби покращення цієї ситуації. П. Хаммарберг наголошує на необхідності вжити невідкладних заходів для покращення захисту дітей від бідності, порнографії, наркоманії та торгівлі людьми.
Комісар відзначає поширення ВІЛ/СНІДу у країні, він рекомендує уряду покращити доступ до лікування, реабілітації та соціальної інтеграції інфікованих осіб і запрошує уряд невідкладно створити національний план дій для запобігання пандемії, зокрема, на даний момент, посередництвом проведення інформаційної кампанії.
У доповіді висловлене також занепокоєння соціальним виключенням осіб похилого віку, безпритульних та дітей вулиці.
Комісар підкреслює необхідність скасування обмежень щодо застосування законів про нацменшини, забезпечення соціальної інтеграції ромa та кримських татар, наголошує на важливості для освіти ефективної реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.
В питанні свободи віросповідання йдеться про необхідність надання релігійним конфесіям легального статусу, важливість виконання поточних рішень щодо реституції майна та розвиток діалогу між різними релігійними конфесіями.
Нарешті, Комісар закликає Україну ратифікувати конвенцію Ради Європи про боротьбу з торгівлею людьми та якомога швидше надати їй чинності.
З повним текстом доповіді можна ознайомитися на Веб-сайті Комісара: www.commissioner.coe.int.
Джерело: Бюро інформації Ради Європи
Розміщено на сайті http://eu.prostir.ua