Грузія на шляху до НАТО та ЄС
Це сталося на з’їзді лідерів цієї партії у португальській столиці напередодні самміту ЄС. Реагуючи на слова підтримки від західних політиків, Саакашвілі сказав Радіо Свобода, що він сподівається на твердість Заходу у випадку намагань лідерів Абхазії відокремитися від Грузії у відповідь на проголошення незалежності Косова від Сербії. Нагадаємо, що ЄНП є однією з провідних політичних сил у Європарламенті. Михаїл Саакашвілі з’явився на зустріч з журналістами в Лісабоні у піднесеному настрої одразу ж після прийняття його й інших східноєвропейських гостей на з’їзді чільників ЄНП.
Грузинський президент зазначив, що він чи не вперше відчув таку сильну підтримку амбіцій Грузії щодо її приєднання до НАТО та ЄС. Саакашвілі також наголосив, що відчув як консервативні лідери Європи виявляють піклування щодо Грузії і висловив захоплення, що його сприймали як рівного.
Колишній бельгійський прем’єр і нинішній лідер ЄНП Вілфред Мартенс сказав, що європейські консерватори солідарні з намірами Грузії одного дня стати повноправним членом ЄС. Звертаючись до Грузії та України, він сказав, що ці країни мають європейське призначення.
Але чи Європа поділяє амбіції Грузії?
Саакашвілі потрапив у центр уваги на лісабонській зустрічі разом з українським президентом Віктором Ющенком та можливим наступним українським прем’єром Юлією Тимошенко, які також були гостями на самміті ЄНП у португальській столиці. Хоча спостерігачі висловлюються, що європейські консервативні лідери на зразок Ангели Меркель, Ніколя Саркозі скоріше можуть сприймати Грузію, яка представляє нині близьку ідеологію, аніж надавати пряму підтримку її політичним рішенням щодо НАТО та ЄС.
Тому Михаїл Саакашвілі був обережний щодо майбутнього членства Грузії в ЄС і зауважив, що не хотів би цим дратувати людей:
Хоча Вілфред Мартенс висловив упевненість у перспективі членства Грузії в НАТО, однак дипломати Альянсу нагадують, що у штабі цієї організації немає єдності щодо можливого членства Грузії. Такі країни як Німеччина, Франція, Бельгія та деякі інші демонструють поміркованість у цьому питанні, бо не бажають надалі загострювати регіональне протистояння Європи з Росією. Хоча Франція останнім часом все більше схиляється на бік США, і у чомусь готова бути більш провокаційною стосовно Москви.
Сам Міхаїл Саакашвілі закликав США і Захід не сумніватися у застосуванні заходів, не уточнюючи яких, на підтримку територіальної цілісності Грузії у випадку, коли Абхазія, користуючись російською підтримкою, оголосить незалежність у відповідь на проголошення повного суверенітету Косова щодо Сербії. Щодо останнього, то західні дипломати не виключають таких радикальних кроків Абхазії. Зрозуміло, що Європа і США бажали б кращих стосунків Грузії з Москвою, але самому Тбілісі, як вважають багато експертів, навряд чи вдасться успішно протистояти можливим воєнним провокаціям в Абхазії і Південній Осетії.
Джерело: Василь Зілгалов Прага, (RadioSvoboda.Ua) "Радіо Свобода" 20.10.2007 15:20
http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2007/10/53e7e32f-09ee-427a-9fd5-9eea3ba634b0.html
Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України