Чернігівщина. Унікальний сир із пліснявою виробляють у Мені.
Менський «Маслозавод» розпочав роботу в далекому 1939 році. І працював до 1987-го, коли був добудований новий сирзавод. Його відкрили якраз до свята Великого Жовтня. У середині дев’яностих років підприємство переживало важкі часи. Завод простоював близько двох років. Але працівники не дозволили розкрасти і розтягнути його майно. Потім підприємство декілька разів перепродали. У 2002 році його викупили нинішні власники – компанія «Мілкіленд-Україна». І відтоді наш сирзавод вийшов на новий етап розвитку.
Ветерани
Зараз на підприємстві працює близько 800 чоловік, – розповідає головний економіст Ганна Шумна. – Середня зарплата штатного працівника – близько тисячі гривень.
Із дня заснування заводу «Менський сироробний комбінат» багато років тут працювали і немало зробили для його розвитку Майя Кузьмівна Плоска, Андрій Іванович Ковбаса, Ольга Андріївна Лисиця, Тамара Федорівна Хомазюк, В’ячеслав Васильович Хомазюк, Людмила Григорівна Клишевська, Олександра Василівна Дивень, Валентина Логвинівна Кугук та інші. Нині ці люди знаходяться на заслуженому відпочинку. А от Ніна Голенок, Богдан Лазірко, Володимир Буренок, Тамара Луценко, Андрій Данюк, Володимир Мартиненко, Сергій Плющ та інші працюють і досі.
Делікатесний сир їдять росіяни
З приходом нових власників основним напрямком роботи підприємства є виробництво сиру. Випускає завод 29 сортів цього продукту. Основна маса виробленої продукції реалізується в Росії. Але меняни також мають змогу її скуштувати (на Троїцькому базарі діє торгова точка підприємства). «Російський» сир там продається по 32,50 гривні за кілограм. А от м’який «Брі-Камамбер» можна купити лише за попереднім замовленням. Це рідкісний сорт сиру. Він випускається за французькою технологією, дозріває за участю плісняви. Менський завод – один із небагатьох в Україні, які його виробляють. Ціна 115-грамової упаковки – сім гривень. Цей вид сиру готують у спеціальній лабораторії. Кореспонденти «Нашого слова» мали змогу відвідати її тільки після того, як одяглися у спеціальні костюми. У приміщенні, де виготовляють делікатес, створено спеціальний мікроклімат.
Працівники заводу можуть брати продукцію заводу в рахунок зарплати, або куштувати її у заводській їдальні. А молокоздавачі – отримати її за рахунок плати за здане молоко.
Мільйонні податки
– Хоча ПП КФ «Прометей» зареєстроване у Київській області, але все одно кількість податків, які йдуть до менського бюджету, немаленька, – розповідає головний бухгалтер Ніна Голенок. – За дев’ять місяців поточного року підприємство сплатило різнорівневих податків на суму майже чотири мільйони гривень. Із них майже мільйон – це прибутковий податок, який іде до місцевого бюджету.
Допомогли чехи і голландці
На території заводу тривають масштабні будівельні роботи. Найближчим часом там запрацює нова лінія. Налагоджували її роботу спеціалісти з Чехії та Голландії.
Новий цех випускатиме 40 тонн сиру за добу, буде повністю автоматизованим. Але скорочення штату, за словами керівництва заводу, не буде. Навпаки, кількість працюючих збільшиться.
У автопарку підприємства утримується більше сотні автомобілів. Взимку, коли деякі сирзаводи зупиняються, «Менський сир» працює. Молоко туди звозять із Сумської, Київської, Житомирської областей.
Автор: Сергій ЛАВСЬКИЙ.
На знімку: деякі види сиру дозрівають декілька днів, а інші – місяцями.
Фото Івана ШУЛЬГИ.
Джерело: "Наше слово"