реклама партнерів:
Головна » Америка слухає... давню Україну

Америка слухає... давню Україну


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вечір, присвячений 135-й річниці від дня народження видатного українського кобзаря Терентія Макаровича Пархоменка, відбувся у місті Сіетл, штат Вашингтон у США. Велику концертну програму представив кобзар-лірник Василь Нечепа, лауреат Шевченківської премії, послідовник творчості Пархоменка.
На початку минулого століття Терентій Макарович Пархоменко був поодиноким носієм традиції старосвітської чернігівської кобзарської школи. Коротке творче життя цього незрячого музиканта лишило великий слід в кобзарському мистецтві. Народжений в селі Волосківці Менського району на Чернігівщині, він став ще за життя легендою, продовжувачем творчості Андрія Шута та інших славних кобзарів самої давньої — Чернігівської — кобзарської школи.
За неповних 39 літ життя про творчість Пархоменка взнали слухачі з різних куточків світу. Дуже цінував кобзаря Микола Віталійович Лисенко. Композитор допомагав Терентію Макаровичу організовувати виступи у самих престижних залах Києва, зокрема у філармонії. Виступав Пархоменко в Харкові на знаному з’їзді кобзарів (1902 р.). Відомий бандурист та співак Микола Домонтович записав пісні та думи з репертуару кобзаря, на базі яких потім створив підручник- самовчитель для кобзи.
У Терентія Пархоменка вчилися такі особистості, як Петро Ткаченко- Галашко, Оврама Гребень та незрячий кобзар Дем’ян Симоненко. Але був ще один учень, про якого писати досить довго було не прийнято... У 1905 році Терентій Макарович передав старовинний козацький спосіб гри одбоєм майбутньому прекрасному музичному майстрові Олександру Самійловичу Корнієвському, який виготовляв для нього кобзи. Корнієвський, добре опанувавши старовинний спосіб гри, розпочав у 1906 році створення нового музичного інструменту на базі старосвітської чернігівської кобзи. І так 100 років тому в Україні з’явився новий музичний інструмент — хроматична концертна бандура.
Про нелегке життя Терентія Пархоменка та свого вчителя Олександра Корнієвського, який за свій винахід понад 24 роки відсидів у таборах, розповів під час концерту Василь Нечепа. Прозвучали легендарні пісні з репертуару видатного кобзаря у супроводі кобзи, яку Нечепа сконструював на зразок легендарного інструмента Пархоменка і ось вже 25 років виступає з нею.
Вечір був організований Українсько-американським клубом штату Вашингтон у Сіетлі. Президент клубу Петро Дрогомирецький вручив кобзареві колоски української пшениці, дякуючи за цей концерт. Тривалими оплесками вшанували кобзарське мистецтво численні присутні — дорослі та діти...
Після цього вечора старший науковий співробітник Інституту українознавства, єдиний у світі представник старосвітської Чернігівської кобзарської школи Василь Нечепа вирушив із гастролями по Америці, презентуючи концертну програму «Історія прадавньої держави України в її піснях».

НА ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День» ВИСТУПАЄ КОБЗАР ВАСИЛЬ НЕЧЕПА
Джерело: Валентина ДРОГОМИРЕЦЬКА, «День», №200, субота, 17 листопада 2007,
http://www.day.kiev.ua/191635/






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини