реклама партнерів:
Головна » В Чернігові пропонують вшанувати пам’ять тих, хто закладав підвалини незалежної України

В Чернігові пропонують вшанувати пам’ять тих, хто закладав підвалини незалежної України


Коментарі: 0 Погляд. Версії

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Звернення Сіверського інституту регіональних досліджень до громадськості та міцевого самоврядування м. Чернігова
Листопад 1917 року увійшов у історію як час проголошення Української Народної Республіки – першої спроби відродження української державності у ХХ ст.
Нині, в 90-ту річницю цієї історичної події, ми пропонуємо вшанувати пам’ять тих, хто закладав підвалини незалежної України, боровся за її утвердження, часто навіть не шкодуючи свого життя.
Така робота Чернігівською міською радою вже започаткована. В листопаді 2006 р. декілька вулиць Чернігова одержали імена знакових постатей українського політичного, наукового та літературного життя: письменника Івана Багряного, історика та філософа В’ячеслава Липинського, літературознавця та державного діяча Української Народної Республіки Сергія Єфремова, педагога Софії Русової та одного з чільних будівників нової України у нашому краї Іллі Шрага. Пам’ять останнього також вшанована відкриттям меморіальної дошки у Седневі.
Вважаємо за необхідне продовжити цю добру традицію, бо Чернігів і Чернігово-Сіверщина пов’язані з багатьма іншими, свого часу відомими особами і подіями, які несправедливо піддані забуттю. Але ж вони – частина минулого Сіверщини, яке потребує поваги та популяризації серед сучасників.
Насамперед, пропонуємо назвати одну з центральних вулиць міста іменем Героїв Крут. Сподіваємося, що 90-а річниця цього бою, який став символом нескореності українського духу, міська рада належним чином відзначить відповідною ухвалою.
Бажано увіковічнити пам’ять про перебування в місті на посаді губернського комісара Чернігівщини Дмитра Дорошенка – відомого українського громадського діяча і вченого-історика. Дякуючи його споминам і монографіям, ми знаємо про події революції на теренах нашого краю. В чернігівській гімназії навчався Михайло Ковалевський – майбутній лідер партії українських есерів, наймасовішої та найвпливовішої політичної партії України 1917 року. Так само заслуговує на пам’ять інший наш земляк – заступник голови Української Центральної ради Микола Шраг.
На нашу думку, в місті потрібно встановити кілька меморіальних дошок чи інших пам’ятних знаків, аби увіковічнити найважливіші події, що відбувались у Чернігові в бурхливі роки революції.
Одна з них – губернський український з’їзд на підтримку Центральної Ради, який пройшов в червні 1917 року в приміщенні дворянського зібрання (будинок не зберігся, але тепер відновлюється біля художнього музею). Дискутуючи про майбутнє України, необхідність створення її збройних сил, відкриття українських шкіл, поширення української мови, підтримавши прагнення північних повітів (Стародубщина) залишитися у складі майбутньої України, делегати далеко вийшли за рамки місцевого зібрання, перетворивши його на унікальне загальноукраїнське явище. Один з них, Роман Бжеський, заявив, що «така велика багата країна територією не менше Германії, може бути самостійною». І хоч тоді його позиція не знайшла розуміння більшості, але вже за півроку вона стала доконаним фактом.
Свій вагомий внесок у розвиток української державності зробила Чернігівська міська дума. Вона займала активну політичну позицію і 8 листопада 1917 року однією з перших в Україні визнала Центральну Раду тимчасовим парламентом України і Генеральний секретаріат як вищу крайову владу. На той час дума засідала в приміщенні сучасного обласного управління Національного банку України.
А 18 листопада 1917 року в Чернігові на майдані перед Спасо-Преображенським собором на Валу було урочисто проголошено ІІІ Універсал Центральної ради, який поновлював українську державність у формі Української Народної Республіки. Пройшов великий мітинг і урочистий молебен на підтримку української держави. Жодних згадок про ці історичні події в місті ми не маємо.
Звертаючись до земляків, ми переконані, що саме від громади, від її енергійності та наполегливості залежить, чи залишиться пам’ять про наше минуле для нащадків. Адже історія держави, яка була знищена і наступницею якої стала незалежна Україна, заслуговує на те, щоб бути увіковічненою для наступних поколінь.
Зі сподіванням на підтримку:
Сергій Лепявко, Тамара Демченко, Володимир Бойко, Дмитро Гринь, Юрій Паперний, Юрій Горошко, Віктор Брехуненко, Олена Веремейчик, Олександр Кухарук, Олександр Тарасенко, Олександр Марцинкевич. Запрошуємо приєднатися всіх, хто поділяє нашу думку.

З питаннями звертатися: crazysysadmin@gmail.com

Джерело: www.siver.uct.ua






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
Усі новини