Чернігівщина. Інформаційний вісник «Природа Ічнянщини»
На першій сторінці газети розміщено екологічний календар на грудень 2007 р. – лютий 2008 р. Розповідається також і про історію Всесвітнього дня водно-болотних угідь (2 лютого), хто ними опікується в нашій державі та про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки.
Про народні та православні свята описано в статтях «Таїна зимових свят» та «Згадуємо лише у високосний рік». У замітці «Народна метеорологія» написано, як у давні часи людина, спостерігаючи за поведінкою тварин і птахів та стежачи за природнокліматичними явищами взимку, намагалася передбачити погоду влітку.
У віснику розповідається й про красуню лісів – ялинку. Автори заміток не лише пишуть про хвойний ліс, як скарбницю здоров’я, а також закликають нас берегти ялинки та сосни.
«Щороку в грудні стогне ліс –
В людей уже він втратив віру:
До сміття й нечистот у ці зимові дні
Ще додається пилка і сокира…
Ридає ліс… До нього варвари прийшли…
Вмирає ліс… Колись його не буде…
Не віриться, що в ХХІ столітті
Такі байдужі стали люди.
Опам’ятайтесь! Вас онуки проклинуть;
Ялинки й сосни хай залишаться живі.
Нехай не стогне від сокири в грудні ліс,
Хай вічно ваблять зір красуні лісові.
Микола Московка, один з авторів інформаційного вісника, написав про червоногрудих символів зими – снігурів. Він зазначає, що у наших краях снігурі трапляються лише під час осінньо-зимовий міграцій у різних деревних насадженнях, у тому числі в зелених зонах і садах населених пунктів. Микола Московка радить потурбуватись про наших пернатих друзів: вивішувати годівниці. «Із задоволенням птахи будуть ласувати крихти хліба, зерном, несоленим салом, а також гронами калини та горобини».
Подією року названо у віснику підписання у вересні 2007 р. меморандуму про розвиток співпраці між компанією «Бритіш Америка Тобакко Україна» та Ічнянським національним природним парком. Справа в тому, що одним з напрямків соціальних інвестицій компанії є охорона довкілля. Екологічна політика «Бритіш Америка Тобакко Україна реалізується шляхом дотримання міжнародних стандартів у галузі екологічної безпеки, впровадження національних та регіональних екологічних програм і проектів.
У рубриці «Заповідні скарби України» читачі вісника матимуть змогу ознайомитись із Азово-Сиваським національним природним парком. Він розташований у Херсонській області, має площу 52154 га, з них 8469 га суходолу і 43685 га акваторії Азовського моря, озера сиваш та Утлюцького лиману. До речі, у сиваській частині парку гніздяться 10 тисяч пар птахів і близько 1 мільйона птахів перебувають під час міграцій і зимівлі.
Остання сторінка інформаційного вісника присвячена сторінкам Червоної книги України, тут також розповідається про мистецтво зими: сніг, сніжинки та дивовижні візерунки на склі – льодяні кристалики.
Сергій Черняков, Європейська Україна.
На фото: дендрологічний парк «Тростянець», який входить до складу Ічнянського національного природного парку.