реклама партнерів:
Головна » Народні та християнські свята. Святий вечір

Народні та християнські свята. Святий вечір


Коментарі: 0 Свята. Пам'ятні дати

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
6 січня - Святий вечір. У народі це свято ще називають: надвечір’я Різдва Христового, Святвечір, Багатий вечір, Багат-вечір, переддень Різдва Христового.
З давніх-давен в Україні до Святого вечора готувалися дуже ретельно. Колись і вгонь для печі, щоб приготувати їжу, в цей день добували старим дідівським способом: за допомогою кременя та кресала. Потім господиня запалювала дванадцять полін і готувала на них дванадцять страв, хоча й пісних, але таких, що щедро представляють основні види плодів поля та городу: узвар, варені горох та квасолю, смажену капусту, рибу, вареники, бараболю, гриби, кашу гречану з конопляним молоком, голубці з пшоном, коржі з маком та кутю з товченої пшениці.
У цей час господар порався біля худоби. Ударити в цей день яку-небудь тварину – великий гріх. За повір’ям, опівночі всяка худоба розмовлятиме людською мовою з самим Господом. У цей вечір усе повинно бути на своєму місці, члени родини – знаходитись удома, інакше цілий рік доведеться їм тинятися по світу. В переддень Різдва не можна сваритися, добре було б помиритися з усіма ворогами, щоб в новому році в хаті був мир та лад.
Здавна в Україні Святвечір відзначали особливим благочестям. У цей день не снідали і не обідали. Після заходу сонця господар з усією родиною ставав на молитву. Після молитви він уносив до хати дідуха – сніп жита – символ урожаю, ставив його на покутті під образами. Сіном покривався покутній кінець столу, куди «невинна душа» (дитина до семи років) клала три хлібини, грудку солі й ставила велику воскову свічку. Мати накривала на стіл, і всі дивилися на небо, виглядаючи першу вечірню зорю, що мала сповістити всім людям про здійснення великого чуда – народження сина Божого. Коли з’являлася перша зоря, перш ніж розпочати святкову вечерю, батько йшов до худоби і пригощав її, потім виходив на подвір’я й тричі запрошував Мороза приходити їсти кутю. Після цього двері зачинялися, ідо кінця вечері ніхто не повинен був виходити з хати. Святий вечір, за повір’ям, - це спільна вечеря усього роду, на якій присутні й душі всіх померлих родичів, тому їсти треба мовчки, в урочистих роздумах. Після закінчення вечері старші діти розносили частину страв та кутю дідові та бабі, а також бідним родинам, щоб вони раділи в цей вечір і весело співали: «Бог Предвічний народився!».





Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:57
23-Лис-2024
Доба Гетьманщини в постатях
Запрошуємо Вас цікаво і доступно дізнатися про Гетьманщину! Чому важливо знати і розу
22:02
22-Лис-2024
Північнокорейські військові готуються до штурмів у Маріуполі та Харківській області
Технічні радники Північної Кореї прибули в південне окуповане Росією портове місто Ма
19:10
22-Лис-2024
У США обговорюється питання повернення Україні ядерної зброї
Офіційні особи США та Європи обговорюють стримування як можливу гарантію безпеки для
22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
Усі новини