реклама партнерів:
Головна » Україна хоче повернути право на реекспорт газу

Україна хоче повернути право на реекспорт газу


Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Уряд України доповнив свої вимоги до Росії в рамках врегулювання конфлікту з постачань газу. Київ запропонував повернути практику підписання країнами відповідних міжурядових угод а також право на реекспорт, котрі існували до 2005 року.
Перший віце-прем'єр-міністр України Олександр Турчинов на брифінгу в Києві пояснив: "Саме підписання таких документів гарантуватиме відносини наших держав в енергетичній сфері від якихось спонтанних проблем та непрогнозованих загострень". Чиновник уточнив, що міжурядова угода може бути підписана під час запланованого на 21 лютого візиту до Москви голови українського уряду Юлії Тимошенко, пише видання "Коммерсант".
Вже два роки середньоазійський газ для України у "Газпрома" купує RosUkrEnergo (50% належить монополії, 45% - Дмитру Фірташу, 5% - Івану Фурсіну). Потім газ перепродається "УкрГаз-Енерго" (50% у RosUkrEnergo, 50% у "Нафтогаза"). Частина газу RosUkrEnergo експортувала до Європи. Проте 12 лютого на зустрічі в Москві президенти України і Росії Віктор Ющенко і Володимир Путін домовилися замінити існуючих посередників на два нові СП "Газпрому" і "Нафтогаза".

Україна хоче повернути в газових відносинах з Росією не тільки міжурядові угоди, але і реекспорт, котрий існував до 2005 року. "В рамках СП ми повинні говорити не тільки про постачання газу до України. Україна від експорту також повинна отримувати прибуток", - сказав Олександр Турчинов. "Нафтогаз" заробляв на реекспорті додаткові 250-500 млн доларів на рік, що дозволяло йому компенсувати збитки від роботи на внутрішньому ринку.

Проте, як випливає з проекту угоди про розвиток відносин в газовій сфері між "Газпромом" і "Нафтогазом України", RosUkrEnergo заборговувала монополії на 11 лютого 2,4 млрд доларів. З цієї суми 1 млрд доларів припадає на прострочену заборгованість перед "Газпром експортом" (353 млн доларів) і переоформлений минулого року з RosUkrEnergo на "Газпром експорт" середньоазіатський газ у підземних сховищах України (606,7 млн доларів).

Невелика частина боргу відноситься до німецької дочірньої структури "Газпрому" ZMB (53 млн доларів). RosUkrEnergo також виплачує залишок (566 млн доларів) реструктуризованої заборгованості за газ, наданий Україні в серпні-листопаді 2006 року, і вартість 1,2 млрд кубометрів російського газу (по 314,6 доларів за 1 тис кубометрів), отриманих в січні. Крім цього RosUkrEnergo не погасила кредит "Газпрому" на 450 млн доларів.

Один з менеджерів "Газпрому", коментуючи питання боргів RosUkrEnergo, пояснив, що борги посередника вигідніші, ніж прямий борг "Нафтогаза", а розрахуватися з ними RosUkrEnergo зможе після продажу до 7 млрд кубометрів газу до Європи і, можливо, якогось обсягу в майбутньому.

Експерти: правила в новій газовій схемі диктуватиме "Газпром"

Голова прес-служби "Нафтогазу" Валентин Землянський відзначає переваги схеми газових постачань, основними ланками якої стануть спільні підприємства НАК з "Газпромом": "Газпром" спільно з "Нафтогазом" нестиме ризики на українському внутрішньому газовому ринку. Ми говоримо про ринок в цілому зі всіма його недоліками. Не буде преференцій для приватної компанії при роботі в найпривабливішому сегменті газового ринку (постачання блакитним паливом великих промислових споживачів. - ред.). Механізм роботи відкритий і прозорий".

Гендиректор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що для рівноправного партнерства "Нафтогазу" і "Газпрому", якщо слідувати букві і духу нової угоди, треба створити ще два СП: одне - для транзиту російського газу через територію України, а інше - для спільного експорту російського газу до Європи в обсязі, рівному обсягу імпорту з Середньої Азії, повідомляють "Экономические известия".

"Прибутку всіх чотирьох СП треба ділити порівну між "Газпромом" і "Нафтогазом", - підсумував експерт.

Андрій Єрмолаєв вважає, що НАК не зможе працювати з "Газпромом" на рівних. Він впевнений, що в СП цих компаній російська монополія через своє становище на ринку і стійке фінансове положення відіграватиме головну роль і диктуватиме свої умови. "Всі рішення ухвалюватимуться в Москві", - відзначив Єрмолаєв. Там і продовжать боротьбу за вплив на українському внутрішньому газовому ринку Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко. Вірніше, лобісти їхніх газових інтересів у "Газпромі". "Хто виявиться сильнішим, той і отримає пріоритет на внутрішньому ринку", - підсумував експерт.

Валерій Нестеров з "Трійки Діалог" вважає, що влада України і "Газпром" поки не знають, як реально побудувати ланцюжок постачань газу в країну і хто реекспортуватиме частину цього газу до ЄС. "Уряд України хоче заробляти гроші на новому СП. Це означає, що воно має і в перспективі до 2028 року брати більше газу, ніж потребує Україна, - відзначає аналітик. - Але "Газпром" вже пішов на поступки, і я не думаю, що він погодиться на схеми, які утискатимуть його інтереси і вимушуватимуть ділитися прибутком від експорту".

Максим Шеїн з "Брокеркредитсервіса" нагадує, що Росія в 2005 році відмовилася від міжурядових угод з Україною по газу через державні борги, що постійно виникають, і маловірогідно, що піде на це знову. Опитані експерти сходяться на думці, що сторонам буде непросто зближувати свої переговорні позиції, і не виключають повторної ескалації конфлікту.

Довідка: переділ газового ринку

Газовий конфлікт між РФ і Україною почався 7 лютого, коли офіційний представник компанії "Газпром" Сергій Купріянов заявив, що "Газпром" припинить постачання газу до України з 11 лютого, якщо Україна не розрахується з боргами.

"Заборгованість за наданий з 1 січня цього року російський газ наближається до 500 млн доларів, а загальний прострочений борг з постачання газу до України сягнув вже 1,5 млрд доларів", - заявив Купріянов.

Під час зустрічі президентів Віктора Ющенка і Володимира Путіна сторонам вдалося досягти компромісу - Україна зобов'язалася виплатити газовий борг в обмін на гарантії стабільних поставок.

Також була розроблена нова схема газових відносин Москви і Києва. У обмін на збільшення частки на роздрібному ринку України Росія погодилася вивести з схеми постачань "сторонніх" в особі RosUkrEnergo.

14 лютого, Україна почала виплачувати борг за спожитий газ, що утворився в листопаді-грудні

Як відомо, Україна споживає 75-78 млрд кубометрів газу. Промисловість споживає 30 млрд кубометрів, населення 20 млрд кубометрів і теплокоммуненерго 25-28 млрд кубометрів. За рік країна імпортує 50-55 млрд кубометрів палива. З 2006 року газ у країну постачало RosUkrEnergo (RUE) з Туркменії, Казахстану і Узбекистану. Промисловим споживачам його продавала дочка RUE - ЗАТ "УкрГаз-Енерго", теплокоммуненерго і населенню дочка "Нафтогаза" - "Газ України".

NEWSru.ua






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини