Фотовиставка, присвячена УПА, шокувала Донецьк правдою
Виставка буде діяти до 27 лютого у самому центрі Донецька, а потім відправиться у подорож всіма районними центрами області. Її мета аполітична – надати якомога більше інформації, “голих” фактів, а люди вже мабть самі зробити висновки.
Урочистому відкриттю передувала прес-конференція організаторів, авторів та ініціаторів “УПА – історія нескорених”. Радник Служби безпеки України з наукових питань, історик за фахом та один з авторів Володимир В’ятрович справедливо зауважив, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тому 22 стенди привезли в “одне з вузлових міст України – Донецьк”.
“Ця експозиція покликана ламати стереотипи, вона складається не лише з фотографій, а й з документів, які показують, що з самого початку своєї діяльності УПА була створена для боротьби проти фашистів, а націоналісти були не тільки на Західній Україні” – пояснив випускний редактор газети “Шлях перемоги”, президент історичного клубу “Холодний яр” Віктор Рог.
Керівник обласного управління СБУ в Донецькій області Сергій Малахов пояснив присутнім: “Було розсекречено 9 кримінальних справ в 11 томах, ці папери ілюструють те, що НКВС використовував незаконні методи для отримання зізнання”. Документи також дововдять, що ОУН намагалося створити свої осередки на Донбасі, але так і не спромоглося.
Володимир В’ятрович, як фахівець з історичних питань, відповідав журналістам, яких переважно цікавили суперечливі факти та прогноз реакції донеччан на виставку. Він розповів, що за даними соціологічних опитувань на грудень 2007 року більше 50% українців позитивно ставляться до визнання вояків ОУН-УПА воюючою стороною у Другій світовій війні. “Призма радянської пропаганди існує там, де майже не розгорнули діяльність активісти УПА,” – пояснив експерт.
Юрій Матущак – координатор Ініціативи поновлення історичної пам’яті Донеччини – сказав, що екскурсію протягом всієї виставки буде вести “фахово підготовлена молодь”, а першу лекцію з приводу кожного стенду прочитав сам Володимир В’ятрович.
Окремий стенд присвячений поняттю “криївка”. Будучи схованкою вояків, це місце було дуже небезпечним. А коли НКВС знаходив таку підземку, більшість упівців підривали собі обличчя або стріляли в нього. Це робилося для того, щоб їх не впізнали і потім не переслідували їхніх родичів..
В’ятрович вказав і на вояка з Донецька – Івана Кулика-Сірого, що спочатку служив у Червоній Армії, потрапив у полон до німців у 1943 році, втік та приєднався до УПА. На 300 фотографіях, які представлені на експозиції, зображено близько 1000 осіб, з них живі зараз лише 2. Він розповів і про роль жіноцтва у русі, і про “Червоний хрест” УПА, і про структуру та керманичів самої організації. Вся ця інформація є на стендах – і вона набагато більш вичерпна, ніж у радянських підручниках.
“Восени експозиція була в США. Там до нас підійшов старий чоловік і сказав – “Це я на фото”, і за якійсь час привіз оригінал фотографії. Так ми впізнали ще одну людину, ще одного нашого національного героя,” – потішився Володимир. -Коли, на вашу думку, країна визнає своїх героїв, які боролися за її незалежність? – запитав наш портал у радника СБУ В’ятровича. - Коли нормально запрацює парламент, тому що обидві політичні сили, які зараз входять до коаліції, дотримуються однозначної думки – ці люди є нашими національними героями, - оптимістично підсумував він свою невеличку лекцію.
Автор: Олена Федоренко
Джерело: http://ngo.donetsk.ua