Полтавщина. 350-річчя першої спроби євроінтеграції України
Цей історичний документ уклав 6 (16) вересня 1658 року Іван Виговський, один з найближчих прибічників Богдана Хмельницького, обраний після його смерті законним гетьманом України. Метою круглого столу було привернути увагу громадськості, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування до висвітлення та відзначення 350-річчю Гадяцької угоди.
"Ця подія не відома не тільки широкому загалу в Україні, але й тим мешканцям міст, в котрих вони відбувались", - сказав головний зберігач фондів музею "Поле Полтавської битви" Віталій Санніков.
Окрім цього, на засіданні круглого столу обговорювали питання щодо включення Гадяча до нових туристичних маршрутів.
Згідно Гадяцького договору Київщина, Брацлавщина та Чернігівщина утворювали Руське князівство, що поряд з Польщею та Литвою ставало третім повноправним членомнової Речі Посполитої. Новоствореному князівству надавалась широка автономія.Гетьман відповідав лише перед королем і мав власне військо, суди, скарбницю тамонетний двір. Польському війську заборонялось вступати на територію князівства без запрошення гетьмана. Гарантувались традиційні права козацтва і щороку, за рекомендацією гетьмана, сто козаків мали прийматись до шляхетського стану. Поляки пішли на великі поступки в релігійних питаннях. На території князівства скасовувалась Берестецька унія, а православні діставали в Речі Посполитій рівні з католиками права. В Україні планувалось заснувати два університети, а також стільки шкіл та друкарень "скільки буде потрібно". Гадяцька угода не була ратифікована Польщею, оригінал угоди не збережено, існує декілька варіантів.
Джерело: http://www.regionnews.poltava.ua