реклама партнерів:
Головна » На Буковині унікальні скарби нації вивозять просто вантажівками

На Буковині унікальні скарби нації вивозять просто вантажівками


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У межах села Малий Кучурів, що на Буковині, під 40-ка сантиметровим шаром землі до наших днів збереглися селища черняхівської культури, котрим понад 2000 років.
Ця археологічна пам’ятка є однією із 18 в області, котрим надано національного значення, тобто це особливо цінні історичні місця. Статусу національної пам’ятки ці селища набули за розпорядженням Кабміну України ще в 2001 році, та археологічні розкопки на них не проводилися.
Ділянку було задокументовано і «законсервовано». У археологів просто не дійшли руки до цього місця, – розповідають вони самі. Зате встигли дійти ковші екскаваторів. Справа в тому, що сусідній із археологічною пам’яткою став здали в оренду на 18 років місцевому підприємцю. У документах було чітко вказано, що «у зв’язку із значною локалізацією пам’яток археології будь-які земельні роботи забороняються».
Проте орендатор цей до уваги чомусь не взяв. Як пояснив згодом депутат обласної ради Михайло Бойчук, котрий назвався «офіційним юридичним представником підприємця», останній «міг просто не побачити у 30-сторінковій угоді розділу про заборону проведення земельних робіт». Ось уже протягом тижня на території археологічної пам’ятки працює близько 7 одиниць техніки – екскаватори, тракторі та вантажівки.
Останні одна за одною вивозять землю з виритих канав та котловану. Із робітників рідко хто звертає увагу на те, що поміж землею видніють шматки старовинних керамічних, глиняних виробів. Проте це відразу помічають археологи. Саме тут нещодавно знайшли срібний динарій римського імператора Трояна. Йому приблизно 10 століть. Пройшовши буквально кілька метрів, науковці назбирали цілу торбу археологічних цінностей. Спеціаліст управління містобудування та архітектури Василь Михайлюк принагідно просто з виритої землі підібрав черепки кераміки черняхівської культури. А представник охоронної археологічної служби України Олег Шманько, спустившись в канаву, чітко прослідкував шари різних культур та зруйнованих жител. Він наголосив на тому, що неподалік риття розташовані і старовинні могильники. На думку археологів, такі варварські дії орендаторів знищили безцінний культурний пласт, адже відновити його практично неможливо. Довелося спостерігати жахливу картину: Олег Шманько знайшов два шматки черняхівської кераміки, склав до купи,і виявилося, що обидва черепки були частинка одного глека.
За акуратних археологічних розкопок його можна було б зібрати повністю, проте після того, як скрізь попрацювала техніка, це зробити навряд чи вдасться. Окрім того, що землю тут перелопатили, її ще й вивозять в інше місце. На здоровенних ковшах запросто помітити серед землі уламки старовинних цінностей. Депутат обласної ради, член комісії при ОР з питань культури Сергій Добржанський виїжджав на місце події вже двічі. Але ні усне зауваження власнику, ні письмовий припис робіт так і не зупинили. Уже більш ніж тиждень тому охоронна археологічна служба України подала відповідний запит до обласної прокуратури. Минулого четверга це зробив і голова обласної ради Іван Шилепницький.
Проте поки що «остання інстанція» цього питання не розглянула, бо суто технічно листи поштою ще не дійшли, повідомили в прокураті цього понеділка. Коли ж вони надійдуть, обов’язково будуть здійснені відповідні перевірки. Головне, щоб це сталося не запізно, коли старовинні селища геть вивезуть на вантажівках, а з ними скарби нації та кістки наших пращурів.

Леся Воронюк, вільний журналіст "ХайВей".
Джерело: http://h.ua/story/92808/






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини