реклама партнерів:
Головна » НАТО допоможе Україні в енергетичних війнах

НАТО допоможе Україні в енергетичних війнах


Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Хоча поняття "Енергетична війна" поки сприймається суспільством як метафора, насправді це - "жорстока реальність".
Про це сказав сьогодні на прес-конференції в Києві директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.
За його словами, наслідки енергетичної війни можуть за масштабами бути рівними або навіть перевершувати наслідки війни "звичайної".
"Замість окупації території захоплюються ринки й активи без збройного вторгнення. У разі застосування збройних сил частина активів та інфраструктури може бути знищена, тоді як у результаті війни енергетичної вони залишаються непошкодженими. В результаті енергетичної війни (блокади, обмеження енергопостачань) економічному потенціалу країни-жертви може бути завданий відчутний збиток і спричинені системні кризові явища, здатні загальмувати або відкинути країну в економічному розвитку, а також різко зменшити можливості оборони у разі збройної агресії", - сказав Гончар.
На думку експерта, енергетичні війни в двох різновидах - енергоресурсному й інфраструктурному - вже ведуться на пострадянському просторі. Як приклади застосування "енергозброї" він навів, зокрема, обмеження російським "Газпромом" постачань газу до Білорусі взимку 2004 року та в 2006 році, обмеження постачань газу для України взимку 2005-2006 р. р., повне припинення постачань нафти компанією "Транснефть" до Литви влітку 2006 р.
Михайло Гончар зазначив, що тільки після цих резонансних подій США та країни ЄС звернули увагу на той факт, що "в СНД енерговійни стали реальністю". Проте, за його словами, ЄС досі не виробив загальної політики у сфері енергобезпеки, тоді як "НАТО діє більш послідовно". Тому саме на альянс і покладають надії українські "євроінтегратори".
Втім, російські компанії скуповують активи і в країнах НАТО, що у низці випадків, вважає експерт, "виходить за рамки простої бізнес-стратегії".
Гончар звернув увагу на інформаційну складову енергетичних баталій.
"Ефект поразки різко зростає за паралельного використання інформаційно- пропагандистських засобів і способів ведення психологічної війни через мас- медіа. Можна стверджувати, що інформаційна війна та психологічні операції є необхідним супутнім компонентом ефективного застосування енергетичної зброї. Інформаційно-психологічна кампанія спланована наперед, із використанням ЗМІ мультиплікативно збільшує ефект тиску, точково концентруючи його на політичному керівництві країни з метою схилити до схвалення ситуативного рішення про вирішення конфлікту на запропонованих "агресором" умовах", - вважає експерт.
Україна навряд чи може протистояти "агресорові" самостійно, зазначив уповноважений президента України в міжнародних питаннях енергетичної безпеки Богдан Соколовській.
За його словами, в цьому питанні допоможе реалізація Краківської ініціативи, в межах якої Україна, Азербайджан, Грузія та Польща "ініціювали багатосторонній процес перемовин про перехід від "індивідуальної до "колективної" системи гарантування енергетичної безпеки". Соколовській повідомив, що черговий саміт Краківської ініціативи відбудеться 22-23 травня в Києві.
"Одним з ключових питань порядку денного травневого саміту буде ініціатива президента України щодо створення "Балто-Черноморско-Каспійської енерготранзитної співдружності", - сказав уповноважений, додавши, що така неформальна співдружність "сприятиме встановленню нової культури енерготранзиту", пише Новый Регион.

Джерело: «Оглядач», http://oglyadach.com/news/2008/5/7/194070.htm






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:57
23-Лис-2024
Доба Гетьманщини в постатях
Запрошуємо Вас цікаво і доступно дізнатися про Гетьманщину! Чому важливо знати і розу
22:02
22-Лис-2024
Північнокорейські військові готуються до штурмів у Маріуполі та Харківській області
Технічні радники Північної Кореї прибули в південне окуповане Росією портове місто Ма
19:10
22-Лис-2024
У США обговорюється питання повернення Україні ядерної зброї
Офіційні особи США та Європи обговорюють стримування як можливу гарантію безпеки для
22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
Усі новини