Український фрегат “Гетьман Сагайдачний” приступив до виконання завдань операції НАТО “Активні зусилля”. Фото
Це означає, що український корабель успішно пройшов сертифікацію експертами Альянсу, увійшов в оперативне підпорядкування командувача морського компоненту Об’єднаних Збройних сил НАТО “Південь” (Неаполь, Італія) і може приступати до практичного виконання завдань з виявлення та попередження терористичних дій у Середземному морі в рамках операції Альянсу “Активні зусилля”.
Переведення “Гетьмана Сагайдачного” в оперативне підпорядкування Об’єднаних Збройних сил НАТО “Південь” відбулося на підставі рішення Північноатлантичної Ради, члени якої на цьому тижні розглянули звіт військових експертів з Неаполя про рівень готовності українського корабля до участі в операції НАТО “Активні зусилля”.
Цей рівень було з’ясовано під час двотижневого тренування (Force Integration Training) фрегату “Гетьман Сагайдачний” з італійським тренінг-партнером – фрегатом “Грантьєре”, що тривало у базі логістичного забезпечення НАТО Суда-Бей та у морі неподалік грецького острова Кріт і мало на меті повне інтегрування українського корабля до складу сил-учасників зазначеної середземноморської операції.
Як зазначили у своєму звіті натівські експерти, екіпаж фрегату “Гетьман Сагайдачний” (борт U130) опановував методику виконання завдань операції “Активні зусилля” та повністю готовий до роботи з попередження нелегальної активності у Середземному морі.
Зараз флагман ВМС України фрегат “Гетьман Сагайдачний” перебуває у двогодинній готовності до виходу в море.
За попередніми планами командування морського компоненту Об’єднаних Збройних сил НАТО “Південь”, завтра, 1 червня, “Гетьман Сагайдачний” має вирушити у визначений район Середземного моря для здійснення патрулювання в інтересах антитерористичної операції НАТО.
Довідка. Антитерористична операція НАТО в Середземному морі “Активні зусилля”. Після терористичних актів в США 11 вересня 2001 року НАТО на практиці застосувала положення Статі 5 Вашингтонського договору. На прохання США Альянс погодився на проведення у Середземному морі антитерористичної операції “Активні зусилля”. Практична фаза операції розпочалася 6 жовтня 2001 року).
Мета операції – боротьба з тероризмом у межах зони проведення операції у Середземному морі шляхом запобігання нелегальним перевезенням морем зброї й боєприпасів, протидії незаконним переміщенням людей та іншій незаконній діяльності з використанням цивільних суден.
Основні завдання операції – патрулювання та контроль за переміщенням кораблів в зоні проведення операції.
Участь України в операції. Україна стала другою після Російської Федерації з країн – не членів НАТО, яка приєдналася до операції “Активні зусилля”.
Основні форми участі ЗС України в операції “Активні зусилля” полягають у функціонуванні на базі штабу Військово-Морських Сил ЗС України Контактного пункту – елементу взаємного обміну інформацією у рамках операції, направлення українського офіцера зв’язку до штабу операції (м.Неаполь, Італія), залучення групи військового персоналу ЗС України для участі в огляді підозрілих суден, направлення кораблів та підрозділів ВМС ЗС України до складу сил, визначених до участі в операції “Активні зусилля”.
З травня по липень 2007 року в операції “Активні зусилля” брав участь корвет ВМС України “Тернопіль”, а у листопаді – грудні минулого року до участі в операції “Активні зусилля” долучався корвет ВМС ЗС України “Луцьк”.
Джерело: прес-служба Міністерства оборони України, http://www.mil.gov.ua/