Київ. Над Андріївською церквою нависли хмари
Останній прецедент - Андріївська церква, знамените творіння видатних архітекторів Растреллі й Мічуріна, своєрідний символ Києва. Аби розібратися до пуття в цьому конфлікті ми вирішили звернутися до всіх його сторін. Оскільки ми таки «Музейний простір України», то розпочати ми вирішили з музейної установи – заповідника «Софія Київська», у чиєму відомі поки що все ще перебуває Андріївська церква.
На наші питання люб’язно погодилася відповісти заступник Генерального директора з наукової роботи заповідника «Софія Київська» Ірина МАРГОЛІНА. Надалі ми плануємо продовжувати розглядати проблему подальшої долі пам’ятки з іншими фахівцями та зацікавленими сторонами.
- Чи розглядається в цей час можливість передачі музею «Андріївська церква» якій-небудь релігійної організації?
- Зараз такого документу, який би стверджував те, що музей «Андріївська церква» повинен бути кому-небудь переданий, у нас не існує. Є тільки службова записка заступника Міністра регіонального розвитку і будівництва (у відомчому підпорядкуванні цього органу перебуває заповідник «Софія Київська» - ред.) на ім’я міністра, де йдеться про бачення подальшого функціонування музею «Андріївська церква».
У цій записці сказано, щоб там проводили екскурсії тільки з дозволу міністерства, не проводили в церкві концертну діяльність і не продавали вхідні квитки в музей. З цим ми не можемо погодитися! Ми вважаємо, що якщо таким чином буде вирішена ця проблема, то функціонування музею припиниться. Тоді він де-юре перебуватиме у складі заповідника, а де-факто – це буде церква, що постійно діє, і де систематично проводитимуться богослужіння за всіма літургійними канонами.
А це означає горіння свічок, які коптять живопис, заляпана воском долівка, яка виконаний їх каррарського мармуру, а також серйозне для порушення режиму температури й вологи з усіма наслідками. Звісно ж, усі ці негативні чинники впливатимуть на стан самої пам'ятки.
- У засобах масової інформації з'явилися відомості про те, що виношуються плани повної передачі Андріївського собору Українській автокефальній православній церкві. Чи правда це?
- Так, на сьогоднішні у нас є договір з Українською автокефальною православною церквою про спільне використання цієї пам'ятки. Тобто вона є і продовжує бути на балансі Національного заповідника «Софія Київська». Але в той же час згідно з цим договором там можуть відбуватися богослужіння за умови, що літургії повинні проводитися відповідно до вимог охорони пам'яток. Але ці норми на сьогоднішній день, на жаль, порушуються.
І крім того, існує ухвала Кабінету Міністрів, що там можуть служити відправи тільки в певні святкові дні, враховуючи камерність цієї споруди, її розміри й інші мистецтвознавчі нюанси. Йдеться про те, щоб зберегти цю пам'ятку. А зараз, порушуючи цю ухвалу, літургії відбуваються щодня вранці й увечері.
- З вами як з організацією, що відповідає за збереження пам'ятки, узгоджуються час і умови проведення богослужінь?
- Останнім часом нам припинили давати графік проведення богослужінь, і, відповідно, в такому складному становищі ми не маємо можливості в повному обсязі виконувати покладені на нас обов'язки. Зараз музей працює тільки три години на день, протягом яких ми маємо право продавати квитки. А ми мусимо їх продавати, як це робить весь світ! Тому що на виручені кошти ми маємо утримувати пам’ятку. Але УАПЦ наполягає на тому, щоб і ці три години музей не працював.
- Чи оплачує УАПЦ користування приміщенням Андріївської церкви?
- Згідно з їхніми вимогами, ми повинні передати собор в «безстрокове і безоплатне користування».
- Коли був підписаний договір з УАПЦ?
- Договір було підписано в 2006 році на термін п'ять років. Тобто зараз цей договір є чинним. Але нас просять про те, щоб ми розірвали цю угоду і уклали новий договір, який би вже не передбачав функціонування музею.
- Які умови розрахунків передбачені договором, що діє?
- УАПЦ повинна платити за спожиту електроенергію і за воду. Але заповіднику за оренду вони нічого не перераховують. Бо в нас церква відокремлена від держави.
- З яким з органів влади було узгоджено підписання цього договору?
- З міністерством регіонального розвитку і будівництва, якому підпорядкований Національний заповідник «Софія Київська».
- Ви пропонували міністерству своє бачення подальшої долі Андріївської церкви?
- Службова записка про те, що потрібно практично передати собор УАПЦ, нам спущена зі сторони міністерства для того, щоб ми укладали новий договір. І там є розпорядження про те, що пані Ковальська, директор заповідника, повинна укласти цей договір, за яким собор повністю має перейти в безстрокове і безоплатне користування УАПЦ. Але при цьому все одно за пропонованими умовами пам'ятка має залишитися на балансі заповідника. Тобто, ми несемо відповідальність, ми платимо гроші за реставраційні роботи і несемо інші витрати. А де-факто господарем собору буде УАПЦ, якій ми будемо змушені передати ключі.
- Поясніть, чому мова йде саме про УАПЦ, а не яку-небудь іншу релігійну організацію?
- Тому що свого часу УАПЦ подала заявку і попросила дозволу проводити там богослужіння і цей дозвіл вони отримали. Це було ще в 2001 році. Тому нині вони продовжують просуватися далі на шляху до повного захоплення цієї споруди.
- Які інші релігійні громади подавали подібні заявки?
- До нас такі заявки не надходили.
Дмитро КОНОВАЛОВ
Джерело: «Музейний простір України», http://prostir.museum